מלחמת הסחר בישראל: האמריקאים לוחצים לבטל מכסים על יבוא ירקות ופירות

משרדי הממשלה דנים איך לאפשר יבוא של פירות וירקות מארה"ב ללא מכסים - בעקבות דרישה אמריקאית לפתיחת הסכמי היבוא בין המדינות ■ אבשלום וילן: "שני אנשים הנמצאים לקראת סיום תפקידם עומדים לאפשר יבוא חופשי שירסק ענפי גידול שלמים בישראל"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פירות וירקות
פירות וירקותצילום: דודו בכר
חגי עמית
חגי עמית

ההסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין בסוף השבוע האחרון נתפשת בעיניים ישראליות כמאבק המתרחש מעבר לים - שעיקר ההשלכות שלו למשק הישראלי נובעות מהזעזועים הגלובליים בכלכלה העולמית אותם הוא מייצר. אלא שקיימים אפיקים שבהם האידאולוגיה האמריקאית רלוונטית לישראל באופן ישיר. בחודשים האחרונים מתנהלים מגעים בין דרגים בכירים בארה"ב לבין משרד החקלאות הישראלי בנוגע להסכמי סחר החוץ בין ישראל לארה"ב בתחום החקלאי.

הסטטוס קוו הנוכחי בין שתי המדינות נוח לצד הישראלי. המגדלים הישראלים אינם מוגבלים בהיקף התוצרת אותה הם מייצאים לארה"ב – ואינם צריכים לשלם בגינה מכסים. הישראלים לעומת זאת מפקחים על התוצרת האמריקאית המיובאת לישראל – מגבילים את הכמות שלה במכסות כפי שהם מגבילים כל יבוא של פירות וירקות לישראל ומטילים עליה מכסים.

מי שרוצה לדוגמה לייבא עגבניות מארה"ב ישלם מכס של 70 אגורות לקילוגרם. מי שירצה לייבא תפוזים ישלם כ-65 אגורות לקילוגרם. המצב הזה אינו תואם את האידאולוגיה של שמירה על היצרנים האמריקאים אותה מקדם טראמפ. ישראל ניצבת מול דרישות מהצד האמריקאי לפתוח את הסכמי סחר החוץ בתחום החקלאות. בסוף מאי תתקיים בין הצד האמריקאי לצד הישראלי פגישה בנושא. סך כל היבוא של הפירות והירקות מחו"ל כיום מהווה 3.7% מהצריכה בישראל. ספק אם השוק הישראלי הקטן יכול להיות בעל משמעות כלכלית רחבה עבור החקלאים האמריקאים. עם זאת, הדרישה האמריקאית היא עקרונית בהתחשב במדיניות הסחר הגלובלית של טראמפ.

ברקע הוויכוח הכלכלי מסתתרים אינטרסים מדיניים. בצד הישראלי קיימים גורמים בממשלה שמצהירים כי ברצונם לרכך את האמריקאים במישור הכלכלי – כדי להקדים תרופה למכה לקראת המגעים בנוגע לתוכנית המאה שממשל טראמפ צפוי להציג לישראל בחודשים הקרובים. נציגי החקלאים לעומתם חוששים כי הם מוקרבים על רקע הרצון הישראלי להשיג נקודות מדיניות מול האמריקאים.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ונשיא סין שי ג'ינפינגצילום: Andrew Harnik/אי־פי

היום (שלישי) נערכה במשרד החקלאות ישיבה מקדימה של פורום בין-משרדי הכולל את משרד החוץ ומשרד המשפטים - במסגרתה מנסה הצד הישראלי לגבש את ההצעה לאמריקאים בנוגע לתחומים שבהם ניתן לאפשר יבוא חופשי מארה"ב של פירות וירקות. על אף שעדיין לא ידוע מי יהיה שר החקלאות שיעמוד בראש המשרד, הדרג המקצועי מעוניין להציג לפוליטיקאי שיחליף את אורי אריאל בתפקיד את המלצותיו.

מי שהיה אמור להיות גורם מרכזי בדיון שנערך היום היו נציגי המגדלים – התאחדות האיכרים, מועצת הגפן והיין, מועצת הצמחים ואגוזי האדמה ומועצת החלב. אלה זומנו לדיון על מנת להציג את עמדתם בנושא. אלא שמזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן, הודיע לשר החקלאות אורי אריאל כי איננו רואה לנכון להשתתף בפגישות הפרטניות בהן נידונה הסוגיה.

וילן אומר כי "כדי לפתוח את הסכמי הסחר צריך את הסכמת שני הצדדים. מנכ"ל משרד החקלאות ושר החקלאות, שני אנשים הנמצאים לקראת סיום תפקידם עומדים לפתוח מכסים ולאפשר יבוא חופשי שירסק ענפי גידול שלמים בישראל. הלחץ האמריקאי נובע מכך שמאזן הסחר הכללי בין ישראל לארה"ב נוטה לטובת ישראל. כשנתייצב מול תוכנית טראמפ אני בטוח שהם יתנגדו. בינתיים הם רוצים לרצות את האמריקאים דווקא על חשבון החקלאים. כבר עמדנו בלחץ האמריקאי בעבר. עכשיו הם נזכרו להיענות אליו?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה