ב-OECD מעריכים: קצב הצמיחה של ישראל בדרך למטה

כלכלני הארגון עידכנו כלפי מטה את תחזיותיהם לישראל, ומצפים שהמשק יצמח ב-3.5% בשנה הבאה, וב-3.3% ב-2020 ■ הארגון הוריד גם את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית לשנה הבאה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה כחלון
משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

על ממשלת ישראל לקצץ בהוצאותיה או להעלות את שיעורי המס בשנים הקרובות - כך ממליצים כלכלני OECD בתחזית הכלכלית המעודכנת שפירסמו היום (ד'). צעדים אלה יהיו נחוצים, לטענתם, אם ברצונה של ישראל להמשיך במגמה של הקטנת החוב הציבורי כשיעור מהתמ"ג, שמפירותיה נהנתה בשנים האחרונות, ואם ברצונה להבטיח לעצמה מרחב תמרון מספיק למקרה של הרעה במצב הכלכלי.

אנשי ה-OECD ממליצים לממשלה להימנע מהרחבה מופרזת של הוצאותיה דווקא בתקופה של צמיחה כלכלית: "המדיניות הפיסקלית צריכה להימנע מלהיות פרו-מחזורית, למעט צעדים שנועדו להאיץ את הצמיחה בטווח הבינוני", הם כותבים. להערכתם, העלייה שחלה באחרונה בהוצאות הממשלה - ותודלקה בין השאר בהכנסות חד-פעמיות ממסים - "תקשה על הממשלה לעמוד ביעדיה הפיסקליים הנוכחיים". בכך רומזים ב-OECD על החריגה הצפויה מיעדי הגירעון ב-2018.

גם ב-2019, להערכת OECD, יהיה הגירעון גבוה מהיעד שנקבע בתקציב, 2.9% מהתמ"ג: הם חוזים כי הגירעון בפועל יטפס בשנה הבאה ל-3.2%. "הגירעונות המתוכננים גבוהים לשלב בזה במחזור הכלכלה", נטען בתחזית.

התנהלותה התקציבית של הממשלה צפויה להתחיל להביא לעלייה מתונה של החוב הציבורי - לאחר ירידה ארוכת שנים. להערכת OECD, החוב יגדל מ-60.4% מהתמ"ג ב-2017 ל-61.6%, וימשיך לטפס עד 62.5% ב-2020, קצה אופק התחזית.

הצמיחה החזקה של המשק הישראלי צפויה "להימשך, אבל להתקרר מעט" בשנתיים הקרובות, אומרים ב-OECD - אף שלפי הערכת הארגון, ההאטה שנרשמה בצמיחת המשק סביב אמצע 2018 היתה זמנית. הסקירה של OECD מציינת כי שיעור האבטלה - שהגיע לשפל - כבר אינו יורד.

לפי התחזית החדשה, המשק יצמח השנה ב-3.6%, ולאחר מכן הצמיחה תואט מעט, ל-3.5% ב-2019. ל-2020 חוזים ב-OECD צמיחה של 3.3%, אבל מציינים כי פיתוח מהיר מהצפוי של מאגר הגז לווייתן עשוי להביא להאצה בצמיחה. התחזיות לישראל עודכנו כלפי מטה לעומת התחזית הקודמת של OECD, ממאי, שבה נחזתה צמיחה של 3.7% השנה ו-3.6% ב-2019. ב-2017 צמח המשק ב-3.5%, וב-2016 ב-4%.

ב-OECD מעריכים כי הגידול הריאלי בשכר הממוצע, שכבר הואט, ימשיך לסגת לקצב של כ-1.5% בשנה. כלכלני הארגון ממליצים על צעדי מדיניות שנועדו לצמצם את פער השכר בין נשים לגברים - למשל באמצעות עידוד סטודנטיות ותלמידות תיכון לבחור במקצועות המדע, הטכנולוגיה, ההנדסה והמתמטיקה.

לבנק ישראל ממליצים ב-OECD את מה שהבנק שוקל כבר זמן רב - להעלות את הריבית במשק. לדעת כלכלני OECD, העלייה החזויה בריבית תתמוך בצמיחה מתונה יותר של הצריכה הפרטית ושל ההשקעות בנכסים קבועים. העודף בחשבון השוטף של מאזן התשלומים - שסייע להתחזקות השקל בשנים האחרונות - צפוי לקטון, אבל להישאר חיובי.

ה-OECD מפרסם תחזית כלכלית ארבע פעמים משנה. בשתיים מהן (במאי ובנובמבר) מתייחסת התחזית לכל המדינות החברות בארגון, ואילו בשתיים האחרות נכללות בתחזית רק הכלכלות הגדולות.

המדד המשולב של בנק ישראל למצב המשק ממשיך לעלות

בתוך כך, פירסם בנק ישראל הבוקר את המדד המשולב למצב המשק באוקטובר, שעלה ב-0.3% - בדומה לממוצע של שלושת החודשים הקודמים. בבנק ישראל אומרים כי העלייה במדד מתחילת 2018 איטית מעט מהקצב המהיר שנרשם בשנתיים הקודמות, ומעריכים כי היא משקפת חזרה ל"קצב ארוך הטווח של צמיחת המשק". נתוני המדד המשולב לשלושת החודשים הקודמים (יולי, אוגוסט וספטמבר) עודכנו מעט כלפי מטה.

המדד המשולב נועד להעניק תמונה ראשונית של מצב המשק כמעט בזמן אמת - עוד לפני שמתפרסמים נתונים נוספים, כגון נתוני התמ"ג שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). האומדן הראשוני של הצמיחה בתמ"ג רואה אור בדרך כלל כחודש וחצי לאחר תום כל רבעון, ועשוי להתעדכן במידה לא מבוטלת לאחר מכן. השבוע פורסמו נתוני החשבונאות הלאומית לרבעון השלישי של 2018, המעידים כי התמ"ג צמח בו בקצב שנתי מאכזב - 2.3%.

"הנתון של 2018 כולה יהיה סביר, בזכות הצמיחה בקצב של 4.6% שנרשמה ברבעון הראשון - אבל אם המגמה לא תשתנה, נראה שהמשק צועד לכיוון צמיחה של 2%–2.5% ב-2019", אמר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש. לדבריו, צמיחה כזאת בשנה הבאה תהיה בעייתית מבחינת הממשלה, מפני שהיא צפויה להיות כרוכה בהעמקת ההאטה בגביית המסים שנרשמה בחודשים האחרונים. תקציב 2019, שכבר נחקק, מבוסס על תחזית צמיחה של 3.1%.

זבז'ינסקי הוסיף כי מבחינת בנק ישראל, הצמיחה המתונה מעלה שאלות לגבאי התוואי הרצוי של הריבית. עד כה, הוועדה המוניטרית של הבנק קבעה את מדיניות הריבית בעיקר כדי לבסס את סביבת האינפלציה בטווח היעד (1%-3% בשנה), ולא נדרשה לתת מקום רב בשיקוליה לצמיחה, שנמשכה בקצב סביר. גם כשנרשמה האטה ברבעון השני של 2018, בבנק ישראל סברו כי היא זמנית. "אם אכן יש האטה בצמיחה, וגם מחירי הדירות אינם עולים - חלון ההזדמנויות להעלאת ריבית נסגר", אמר זבז'ינסקי.

סכסוכי הסחר יובילו להאטה בכלכלה העולמית

בנוגע לכלכלה העולמית, צופה ה-OECD כי סכסוכי הסחר והעלאות הריבית יגרמו להאטה, אם כי כרגע אין שום סימן לירידה חדה. הארגון הוריד את תחזית הצמיחה שלו לכלכלה העולמית לשנה הבאה, והוא צופה כעת צמיחה של 3.7% השנה, עם האטה לקצב של 3.5% ב-2019 וב-2020. התחזית הקודמת של ה-OECD צפתה צמיחה של 3.7% ב-2019. לפי התחזית, מלחמת סחר עולמית כוללת והאי-ודאות שבעקבותיה עלולים להוריד 0.8% מהתמ"ג העולמי עד 2021.

ההאטה בצמיחה תהיה החמורה ביותר בקרב מדינות שאינן חברות ב-OECD, לפי התחזית. רבות מהכלכלות המתעוררות צפויות לספוג משיכה של הון מהן בעקבות העלאות הריבית של הבנק הפדרלי בארה"ב. בעקבות זאת הוריד הארגון את תחזיות הצמיחה שלו לברזיל, רוסיה, טורקיה ודרום אפריקה.

העלאות הריבית עשויות גם לגרום לשווקים בעולם לשקול מחדש את הסיכונים שאליהם חשופים המשקיעים, מה שעלול להוביל שוב לתנודתיות, לפי התחזית.

אף שארה"ב היא המקור לסכסוכי הסחר, מצבה צפוי להיות טוב יותר משל רוב הכלכלות הגדולות האחרות, הודות לתמריצים תקציביים, לפי התחזית. ה-OECD השאיר ללא שינוי את תחזיות הצמיחה שלו לכלכלה האמריקאית, והוא צופה צמיחה של כמעט 3% השנה, ושל קצת יותר מ-2% בשנה הבאה.

תחזית הצמיחה לסין הורדה וה-OECD צופה כעת האטה מקצב של 6.6% השנה ל-6% ב-2020. אם התחזית הזו תתממש, תהיה זו הצמיחה האיטית ביותר של הכלכלה הסינית מזה 30 שנה.

התחזית לגוש היורו מעט קודרת יותר מאשר בספטמבר. הצמיחה של כלכלת גוש היורו צפויה להאט מכמעט 2% השנה ל-1.6% ב-2020, לפי התחזית. בבריטניה הצמיחה צפויה דווקא להאיץ, מקצב של 1.3% השנה ל-1.4% ב-2019, וזאת לעומת התחזית הקודמת לצמיחה של 1.2%. עם זאת, לאחר שהתמריצים התקציביים יגיעו לשיא ב-2019, הצמיחה בבריטניה תאט שוב ל-1.1%, לפי OECD, אשר קרא לממשלת בריטניה להיות מוכנה להגיב אם הכלכלה תיחלש משמעותית בגלל הברקזיט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"