הפטור ממס לראש הממשלה בדרך לאישור - אבל למשרד המשפטים יש מה להגיד

נציגת משרד המשפטים בדיון בוועדת הכספים העירה על הבעייתיות החוקית-טכנית של מתן פטור לראש הממשלה במקום גילום המס בשכרו: "אפשר להוסיף סכום מסוים לשכר, ולא ליצור פטור ייחודי"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו במליאת הכנסת
נתניהו במליאת הכנסתצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

ועדת הכספים, בראשות ח"כ משה גפני, אישרה היום (ד') לקריאה שנייה ושלישית פטור ממס לתשלומים ושירותים הניתנים לראש הממשלה. על רקע ההשתלחויות של חברי האופוזיציה וחברי הקואליציה זה בזה סביב השכר המגיע לראש הממשלה, השאלה אם מעמדו אמור להיות מקביל לזה של נשיא המדינה והשאלה על איזה מהוצאותיו הפרטיות מגיע פטור ועל איזה מהן לא - בלטה דווקא האמירה של נציגת משרד המשפטים במקום, עו"ד ליאור נעים, שדיברה על הדרך המשפטית הנכונה שבה היה צריך לפתור את הסוגיה שצפויה להסעיר מחר את הכנסת.

"הקושי המשפטי מתגבר ככל שהפטור ניתן לגבי שירותים שיש להם אופי פרטי. הפתרון - ניתן לגלם את המס (להוסיף להכנסות את סכום הפטור), וכך להפחית את נטל המס ולא ליצור פטור ייחודי לראש הממשלה במסגרת החוק", אמרה נעים.

נעים התייחסה בכך לעובדה שכשעובד רגיל מקבל הטבה מהמעביד, נבדקת השאלה אם ההטבה הזו דומה במהותה למשכורת או שהיא הטבה הכרחית למילוי תפקידו. על הטבה הכרחית - למשל עובד המקבל ממעסיקו מחשב לצורך העבודה - אין משלמים מס הכנסה. על הטבה שאינה הכרחית, משולם מס.

כשמדובר בראש ממשלה, קשה יותר להבחין איזו הטבה נועדה לצורך מילוי תפקידו. הצעת החוק שאושרה היום מבקשת לקבוע כי ביחס לראש הממשלה, מבחן המס בנוגע להטבה לא יהיה סביב השאלה אם ההטבה נועדה לצורך התפקיד, אלא אם מדובר בהטבה שהוא מקבל "בקשר" למילוי תפקידו.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפניצילום: אמיל סלמן

הקשיים המשפטיים שאליהם התייחסה נציגת משרד המשפטים נובעים מכך שבמישור השוויון האזרחי, ההצעה מבקשת לקבוע כי האדם המכהן בתפקיד ראש הממשלה ייהנה מפטור ממס ששאר משלמי המסים אינם נהנים ממנו, למעט נשיא המדינה, שמעמדו שונה במידה מסוימת ממעמד ראש הממשלה, והפטור המוקנה לו ניתן בחוק שנחקק טרם חוקי היסוד.

מהלך זה, לפי משרד המשפטים, סוטה מעקרון יסוד בדיני המס - זה של נשיאה שוויונית בנטל המס. את הקושי המשפטי הנובע מכך אפשר לפתור באמצעות גילום הוצאות המס בשכרו של ראש הממשלה - כלי מקובל בדיני המס - באופן שאינו פוגע בשוויון. גילום המס משמעותו שהממשלה תוסיף ל"הכנסות" העובד את הסכום שהיא מבקשת לתת לו נטו, בגין הוצאותיו - בתוספת המס על ההטבה. כך שבסוף החישוב יישאר בידי העובד הסכום הנקי ממס שהמעביד ביקש להעניק לו.

העובדה שפתרון גילום המס נמצא גם הוא בסמכות ועדת הכספים, לפי נעים, מחדדת את הקושי המשפטי שמעוררת ההצעה שאושרה היום. במקביל לכך, נעים הבהירה שהקושי המשפטי מתגבר כשהפטור ממס מתייחס למימון שניתן בגין טובות הנאה או שירותים שאופיים הפרטי מובהק יותר, ובכל מקרה - קושי זה קיים בין אם יהיה פטור ממס ובין אם יהיה גילום.

הבעיה בהפרדה בין הוצאותיו הפרטיות של ראש הממשלה להוצאותיו לצורך התפקיד, עלתה גם מדבריו של נציג חשבות משרד ראש הממשלה בדיון שאמר כי "לחשבות יש קושי לקבוע מתי מדובר בהוצאה פרטית ומתי בהוצאה לצורכי עבודה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש