המשטרה: הגמ"חים החרדיים הם סיכון להלבנות הון

ראש חטיבת חקירות באגף המודיעין במשטרה מבקש להכניס את מוסד הגמ"חים תחת פיקוח של רשות שוק ההון ■ הוא רמז שקידום חקיקה בנושא מתעכב בשל לחצים שמפעיל יו"ר ועדת הכספים בכנסת ח"כ משה גפני

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
נערות מסדרות בגדים בגמ"ח בגדי נשים, לקראת יום הכיפורים וחג הסוכות
נערות מסדרות בגדים בגמ"ח בגדי נשים, לקראת יום הכיפורים וחג הסוכותצילום: גיל כהן מגן
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

בכירים במשטרת ישראל מזהירים כי מוסדות גמילות החסדים (גמ"חים) בחברה החרדית משמשים לפעילות הסתרה עברינית של מזומנים, וכי צריך להכניס את הגמ"חים תחת פיקוח.

תת-ניצב ערן קמין, ראש חטיבת חקירות באגף המודיעין במשטרה, דיבר היום (ד') בפאנל העוסק בהלבנות הון בכנס רואי החשבון באילת. קמין אמר כי "הימים של המעטפות המזומן מתחת לגשר, או הימים שבהם ח"כ מושך מהכספומט כדי להשפיע על חברי מרכז שיצביעו כך או אחרת, נגמרו. מה שמתפתח זה מסכת שבה מייצגים עסקיים לוקחים חלק בביצוע התשתית ההסברתית והלקוח לא יודע איך להסתיר, וזקוק לאיש מקצוע. מול תופעה זו יש את הגמח"ים ככלי שמשמש בין היתר להסתרה, ומקובל בעיקר במגזר החרדי".

קמין אמר כי הוא אינו מתנגד לרעיון החברתי בגמ"חים - שהם מקור ההלוואות העיקרי למשפחות חרדיות קשות יום - אבל הוסיף כי הגמ"חים הם סיכון. "הגמ"חים לעיתים מנוצלים לפעילות הסתרה - נותן כסף במקום אחד ומקבל במקום אחר וקשה לעקוב כשהדברים לא מוסדרים".

לדבריו, כדי למנוע זאת יש להסדיר את הפיקוח על הגמ"חים: "ישנה פעילות חקיקה עם רשות שוק ההון להסדרה שמתעכבת ככל הנראה משיקולים פוליטיים. אך אני מאמין שהעניין יוסדר - כמו כל נושא בהלבנת הון אנחנו במציאות שבה לא נוכל לאפשר המשך פעילות ישויות פיננסיות שאינן מוסדרות כי מי שיפגע זה רוב תושבי ישראל".

בדבריו רמז קמין לכך שהחוק להכנסת הגמ"חים תחת פיקוח מתעכב כבר כשנה, וזאת בשל התנגדות של יו"ר ועדת הכספים של הכנסת ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לחוק. גפני דורש להכניס הקלות ניכרות בהצעת החוק, לרבות להעביר את הפיקוח המיועד מרשות שוק ההון - שהיא המפקח על כל ספקי האשראי החוץ בנקאיים - למפקח חדש, ייעודי, שיוקם לצורך זה במשרד הרווחה.

בנוסף דורש גפני להטיל חובת פיקוח רק על גמ"חים בסך 5 מיליון שקל ומעלה (הצעת החוק מדברת על מיליון שקל ומעלה), וכן שלגמ"חים תהיה נציגות בוועדה המייעצת לפיקוח - וזאת אף שאין לאף מפוקח אחר נציגות כזו. לכל הדרישות הללו המדינה מתנגדת בתוקף, ולכן חוק הפיקוח על הגמ"חים מתעכב - והגמ"חים נותרו המוסד הפיננסי האחרון בישראל שאינו תחת פיקוח.

למרות היעדר הפיקוח, בשל לחצו של גפני, נקבע כי הגמ"חים יוכלו להמשיך ולפעול במזומן - בחוק הגבלת השימוש במזומן היתר להעמיד הלוואות במזומן ניתן רק לגופים פיננסיים מפוקחים. הגמ"חים הם החריג היחיד לכך בהיותם גוף לא מפוקח, ועדיין בעלי היתר להמשיך ולפעול במזומן ללא הגבלה. זו פרצה בעייתית במיוחד, שעלולה להיות מנוצלת גם להעלמות מיסים וגם להלבנות הון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה