באוצר בוחנים הורדת מס למשקיעים עם רווחים של עד 50 אלף שקל

מנכ"ל משרד האוצר התייחס לדברים בוועידה הכלכלית השנתית של איגוד החברות הציבוריות ■ באב"ד התייחס גם לטענות על עודף רגולציה בישראל: "הנטל הרגולטורי מטורף, גם בשוק ההון וגם בעסקים. זה נהפך לבלתי אפשרי" ■ מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות הזהיר: "כשהבורסה מתייבשת, אי אפשר להקים מתקני התפלה"

יסמין גואטה
יסמין גואטה
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד
מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

"אנחנו בעד הורדת מסים גם בשוק ההון, ונבחן הורדה של המס על רווחי הון למשקיעים קטנים בסך רווחים של עד 50 אלף שקלים", אמר היום (ג') מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שהשתתף בוועידה הכלכלית השנתית של איגוד החברות הציבוריות. באב"ד נשאל על המתקפה נגד הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, דורית סלינגר. "אני לא אוהב את הסיטואציה הזו שמתוך משרד האוצר קולגות מנצלים את ההזדמנות לרדת אחד על השניה, זה לא עושה טוב, והעליהום שנעשה על דורית סלינגר הוא לא לעניין", השיב.

"זה לא קל להיות בצד של הרגולטור שצריך להסתכל על כל המשתנים. אלה שקולם נשמע הם בדרך כלל אלה החזקים שמזיזים אותם. בכל מקום החזק הוא זה שיודע להשמיע את קולו", אמר. באב"ד התייחס גם לטענות בנוגע לנטל הבירוקרטי שיש על בעלי עסקים בארץ. "אנחנו נמצאים בנטל רגולטורי מטורף, גם בשוק ההון וגם בעסקים. זה הפך להיות בלתי אפשרי, הנטל הוא בלתי נתפס", אמר, "אנחנו צריכים לעשות בדק בית עד כמה אנחנו עושים את מה שבידיים שלנו".

בכנס השתתף גם יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, שהתייחס לשאלת יוקר המחיה בישראל. "הכסף האבוד של הכלכלה הישראלית נמצא בחוסר התחרות ובאלף בירוקרטיות ורגולציות. הסיבה ליוקר המחיה בישראל היא המגזר הציבורי, לא המגזר העסקי. זה הסיפור האמיתי, ושם אנחנו צריכים ליצור את השינוי, עם מינויים של האנשים הטובים ביותר, בלי מינויים פוליטיים ולא מקצועיים ועם קידום תכניות מעשיות בתחומי הבריאות, החינוך, הרגולציה ועוד".

ח"כ גפני. "צריך לחשוב מחוץ לקופסה"צילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני, אמר כי "מדינת ישראל לא יודעת להתמודד עם הבעיות החברתיות והמדיניות בגלל קיבעון מחשבתי, ואנחנו חייבים לחשוב מחוץ לקופסא. לכן גם נלחמתי במשרד האוצר בנושא ניכוי הוצאות הנפקה לחברות. אנחנו צריכים לדאוג לחברות הישראליות, כי אחרת הן ילכו וינפיקו במקומות אחרים. אני רוצה אותם בתל אביב, ולכן נתנו את ההקלות. אנחנו רוצים לשדר למשקיעים שכדאי להשקיע בישראל. אני מקווה שמדובר בתהליך חיובי ושהבורסה הישראלית תמשיך לצמוח".

מנכ"ל הבורסה, איתי בן זאב, התייחס להנפקת הבורסה ואמר: "חלק מהעסקה שסגרנו לאחרונה היא פועל יוצא של החוק לשינוי מבנה הבעלות, לעשות הפרדה בין הבעלות לחברות על הבורסה ולשרת את הציבור. אנחנו הבטחנו שלפחות 33% יעברו לציבור בהנפקה בפעם הראשונה, ללא מוסדיים. אך ורק לציבור הרחב, ונגביל את הסכום בהנפקה כדי להגיע לפיזור גבוה ולכך שהציבור יהיה חלק מהבורסה, ושהשקעה בבורסה תהיה השקעה לטווח ארוך וחלק מחינוך פיננסי".

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, התייחס לעצירה במגמת ההקלות ברגולציה ואמר: "ההודנא הרגולטורית נגמרה, ורואים את התוצאות בשטח". לדבריו, מתחילת השנה היו 5 הנפקות ו-9 מחיקות, ומספר החברות הציבוריות יורד. פלטו ציין כי העצירה במגמת ההקלות ברגולציה פוגעת בהמשך ההתאוששות של הבורסה הישראלית והופכת את ההישג של 2017, עם כמעט 20 הנפקות, להישג חד פעמי.

אילן פלטוצילום: עופר וקנין

"בתקופה האחרונה אנחנו רואים עוד ועוד רגולציה. את התוצאות רואים בשטח. הרגולטורים לא נחים לרגע, ואנחנו רואים רגולציה חדשה של רשות המסים, של ההגבלים העסקיים וזאת מבלי להזכיר את רשות שוק ההון, שבאמת עברה כל גבול עם היקף הרגולציה בתחומה. הרגולטורים צריכים לזכור שאין לנו בורסה אחרת. כשהבורסה מתייבשת, אי אפשר להקים מתקני התפלה", אמר.

יו"ר איגוד החברות הציבוריות, צבי סטפק, התייחס גם הוא לרגולציה הישראלית ואמר. "מתוך ניסיון של הרבה שנים בשוק ההון, גם כגוף מוסדי וגם כחברה ציבורית, אני מבין כמה קל לייצר רגולציה חדשה, וכמה קשה לבטל רגולציה בלתי נחוצה. רגולציית היתר גורמת לכך שהרגולטור עצמו נלכד בקורי העכביש שהוא טווה, ומובילה להקטנת התחרות ולא להגברתה. הדבר הכי גרוע הוא רגולציה שמזגזגת, שמשנה את הכללים כל הזמן. הרגולציה בישראל חייבת לחזור לאיזון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?