היועמ"ש החליט: כתב אישום נגד השר חיים כץ באשמת שוחד - בכפוף לשימוע

על-פי החשדות, איש שוק ההון מוטי בן-ארי הרעיף על השר טובות הנאה בדמות שירותי השקעות ושימוש במידע פנים, שערכן נאמד במיליוני שקלים; השר בתמורה קידם את האינטרסים של קבוצת אקוויטל ■ כץ: "הצגת הקשר עם בן ארי כיחסי שוחד שגויה ומופרכת"

גור מגידו
גור מגידו
השר חיים כץ
השר חיים כץצילום: אמיל סלמן
גור מגידו
גור מגידו

שר העבודה והרווחה חיים כץ יעמוד לדין בכפוף לשימוע – כך מסרה הערב (ה') פרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). ההחלטה על ההעמדה לדין התקבלה על ידי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בהתאם להמלצת פרקליט המדינה שי ניצן ופרקליטת מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלי), ליאת בן ארי. עוד יעמוד לדין בכפוף לשימוע איש שוק ההון מוטי בן-ארי, בגין אישומים דומים וגם בגין עבירה של שימוש במידע פנים.

לפי כתבי החשדות, שהועבר לשניים היום, החל מ-2010, שעה שבן-ארי שימש יועץ כלכלי לקבוצת אקוויטל, התפתחה מערכת יחסי שוחד בין בן-ארי לכץ. בן-ארי הרעיף על השר טובות הנאה בדמות שירותי השקעות ושימוש במידע פנים, שערכן נאמד במיליוני שקלים; והשר בתמורה קידם את האינטרסים של אקוויטל כחבר כנסת ויו"ר ועדת העבודה והרווחה ואף הציע הצעת חוק, שלבסוף נהפכה לחוק – שאותו ניסח בן ארי לטובת אקוויטל.

בעל השליטה באקוויטל, מבחינה רשמית, הוא חיים צוף. ואולם מקובל לשייך את השליטה בקבוצה לאיש העסקים קובי מימון, הנחשב למקורב לפוליטיקאים רבים ובהם כץ ושר האוצר, משה כחלון.

אביחי מנדלבליטצילום: אילן אסייג

טובות ההנאה לכץ התבטאו בשירות ניהול השקעות שנתן בן ארי לכץ, במסגרתו לא נגבו דמי ניהול. ניהול ההשקעות הזה, נעשה על פי החשד תוך שימוש במידע פנים על קבוצת אקוויטל. כמו כן, הפרקליטות מסרה כי היחסים בין השניים כיועץ השקעות וכלקוח, לא הוסדרו רשמית כפי שמחייב החוק. בשלב מסוים, מפרטת הפרקליטות, פתח כץ חשבון נאמנות שנוהל בפועל על-ידי בן ארי, תוך הסתרה של זהות המנהל ובניגוד לכללים המחייבים דיווח על פרטים אלו.

לפי הודעת הפרקליטות, "בן ארי המליץ לשר כץ, על פי החשד, באחת ההזדמנויות, לרכוש ניירות ערך של חברות בת של אקוויטל, וזאת תוך ניצול של מידע פנים שנודע לו מתוקף תפקידו בחברה, בנוגע להתפתחויות עתידיות חיוביות בחברות אלה. כמו כן, השר כץ ובן ארי ביצעו עסקאות מתואמות (צולבות) בהיקפים ניכרים במסגרת המסחר בבורסה, באופן שהיה בו כדי להניב לשר כץ תועלת כלכלית רבה", הנאמדת לפי החשד במיליוני שקלים.

חוק מזוהם

בתמורה לכל הטוב שהרעיף בן ארי על השר, הפעיל כץ לכאורה את סמכויותיו כאיש ציבור כדי לסייע ולקדם אינטרסים של בן ארי. בין היתר, מפרט כתב החשדות, קידם כץ את תיקון 44 לחוק ני"ע, שלא זו בלבד שנועד לשרת את אקויטל – מי שניסח את התיקון הוא בן ארי.

התיקון עשה שינוי בסדר הנשייה (החזרת החובות) במקרה שחברה ציבורית אינה עומדת בתשלומיה למחזיקי אג"ח.

בתקופה שכץ שימש יו"ר ועדת העבודה והרווחה בכנסת, הוא אף זימן לדיון בהצעת החוק את בן ארי כמומחה יחיד לנושא. זאת, תוך שבן-ארי מוצג כמומחה אובייקטיבי ונטול אינטרס, ובלי לגלות לחברי הוועדה על האינטרסים של בן ארי והקשר העסקי שהתנהל מאחורי הקלעים בין כץ ליועץ הבכיר. על אף ההליך המזוהם, הצעת החוק אושרה בוועדה והפכה לחוק.

עו"ד נוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב מסרה בשם השר חיים כץ: "השר כץ ומוטי בן ארי הם חברים קרובים מאד מזה שנים. הצגת הקשר ביניהם כיחסי שוחד היא שגויה ומופרכת. בכל פעולותיו כחבר כנסת ושר פעל חיים כץ באופן ענייני ולטובת הציבור, והדברים עוד יובהרו ויוכחו.

"מדובר בחוק שחוקק בשנת 2010 בתקופת התספורות והוא ונועד לתקן עוול. החוק שומר על האינטרסים של המשקיעים הקטנים ומגן עליהם מפני מניפולציות שעלולים ליזום בעלי שליטה בחברות. הניסיון להלביש על גבי החוק מניעים שאינם טהורים נועד לכישלון".

מסניגוריו של מוטי בן-ארי, עוה"ד ארז הראל, ירון אלכאוי והילה שמעון ממשרד גורניצקי נמסר בתגובה: "מכתב השימוע הועבר למשרדנו לפני שעה קלה ומטבע הדברים טרם עלה בידינו לעיין בו לעומקו. מרשנו מתעתד להעלות את טענותיו בפני הפרקליטות במסגרת הליך השימוע, ואנו מאמינים כי בתום ההליך גם הפרקליטות תגיע לכלל מסקנה כי אין מקום להגשת כתב אישום בתיק זה".

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"