דו"ח המבקר |

רבני הערים נוסעים לחו"ל - ולא מדווחים על ימי היעדרות

רבני הערים מסרבים לדווח על ימי היעדרותם, בטענה שלרב בישראל אין חופשה והוא משועבד לציבור בכל ימות השנה, גם בזמן שהוא נעדר ■ העלות הימים שלא דווחו מוערכת בכ-1.3 מיליון שקל

יעל בלקין
יעל בלקין
משרדי הרבנות הראשית בתל אביב
משרדי הרבנות הראשית בתל אביבצילום: אביעד הרמן
יעל בלקין
יעל בלקין

מי מפקח על היעדרויות רבני הערים? לפי ממצאי דו"ח מבקר המדינה - אף אחד. זה יכול להסביר מדוע רבני ערים מסוימים לא מדווחים על היעדרותם מהעבודה ונוסעים לחו"ל למטרות שלא כולן רלוונטיות לתפקידם. מהביקורת עולה כי אין כללים המסדירים את נסיעות הרבנים לחו"ל במסגרת תפקידם, לרבות מטרות הנסיעות, אופן הדיווח עליהן ומימונן.

על פי ממצאי הביקורת, 22 מכלל 95 רבני הערים שהו בחו"ל זמן רב בתקופה שנסקרה, חלקם אף הגיעו למאות ימים, ולרבות מהנסיעות לא היתה זיקה לצורכי תושבי העיר. רב אחד נסע ב-4 וחצי השנים האחרונות 87 פעמים לחו"ל.

14 מתוך 22 הרבנים שצוינו דיווחו למועצה הדתית על פחות מ-80% מימי היעדרותם לצורך נסיעות לחו"ל - ואלו לא נספרו במניין ימי החופשה שניצלו, גם כאשר נעשו שלא במסגרת התפקיד. 3 רבנים לא דיווחו על נסיעותיהם כלל. המשמעות היא שקיבלו שכר מלא עבור ימים שבהם נעדרו מהעבודה. רבני הערים מסרבים לדווח על היעדרותם, בטענה שלרב בישראל אין חופשה והוא משועבד לציבור בכל ימות השנה, גם בזמן שהוא נעדר.

העלות של ימי ההיעדרות האלו מוערכת בכ-1.3 מיליון שקל. משמעות כספית נוספת עלולה להיות בעת שיפרשו לגימלאות - המועצה הדתית לא היתה יכולה לעקוב אחר ניצול ימי החופשה של הרבנים, כך שלמעשה צברו לזכותם ימי חופשה שלא היו זכאים להם - כך שיוכלו בבוא היום לפדות את שווי ימי החופשה שלא ניצלו.

עם זאת, בעקבות הביקורת הודיעו תשעה רבני ערים ויושבי ראש מועצות דתיות כי הם ישיבו את ימי החופשה שלא דווחו בהיקף של כ-535 אלף שקל. בנוסף, הודיעו במשרד לשירותי דת, במועצת הרבנות הראשית ובחלק מן המועצות הדתיות כי הם מקבלים את עמדת מבקר המדינה וכי יפעלו בהתאם להמלצות המבקר להסדרת החריגות ולחישוב מחדש של מאזן יתרת ימי החופשה.

בין המטרות שלשמן נוסעים רבני הערים ניתן למצוא הקמת ישיבה וטיפול בתחזוקתה; גיוס תרומות למוסדות חינוך ומוסדות דת - גם אלו שאינם פועלים לרווחת העיר; הפצת תורה בתפוצות ישראל; השתתפות באירועים משפחתיים וקהילתיים ובכנסי רבנים; לשמש בדין בבית דין רבני של חב"ד; תפילות באומן שבאוקראינה; העברת קורסים בחופה וקידושין לשלוחי חב"ד; וייעוץ בענייני כשרות.

חלק מהנסיעות נעשו במימון גורמים חיצוניים, לרבות קהילות בחו"ל, מוסדות ועמותות שהם עומדים בראשם וגורמים עסקיים פרטיים. המשרד לשירותי דת לא קבע כי נסיעות רבנים לחו"ל במימון שאינו ממשלתי תותנה בפנייה ליועץ המשפטי, כפי שנוהגים שרי ממשלה, ראשי רשויות, ועובדי מדינה ורשויות מקומיות, כדי למנוע ניגוד עניינים וקבלת טובות הנאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"