דואר ישראל דורשת 70 מיליון שקל מהאוצר: "מפסידים בגלל החלוקה בפריפריה"

לטענת חברת הדואר, הרפורמה שהקטינה את מספר ימי חלוקת המכתבים במרכז הארץ במשך השבוע לא חלה על יישובי הפריפריה ■ באוצר צפויים לדחות את הבקשה

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף של דואר ישראל
סניף של דואר ישראלצילום: אסף עברון
אמיתי זיו
אמיתי זיו

חברת דואר ישראל ביקשה ממשרד האוצר סבסוד של 70 מיליון שקל בשנה עבור חלוקה ואיסוף של דואר בפריפריה. בדואר טוענים כי נכון להיום, בשל כך שהחברה מחויבת להגיע לכל יישוב בישראל (חובת האוניברסליות), הדואר מפסיד סכום כזה בכל שנה. לטענת החברה, חובה זו מכבידה על הדואר זה שנים — דבר שלא טופל כראוי עד היום.

במסגרת הרפורמה הגדולה, שנחתמה בדואר בסוף 2014, נקבעה הקטנה של מספר ימי החלוקה בישראל מחמישה ימים ליומיים־שלושה בשבוע (לסירוגין), אך משום מה הרפורמה אינה חלה על יישובי הדואר הנע — היישובים המרוחקים ביותר. ליישובים אלה מגיע מדי יום כלי רכב של הדואר לחלוקה ואיסוף של דואר. "הרכב יוצא ריק וחוזר ריק", אמר בכיר בחברה.

בחברה דורשים כי יחול שינוי בחובת האוניברסליות או שהמדינה תסבסד את השירות ההפסדי. "אנחנו כבר כמה שנים אחרי הרפורמה והיא זקוקה למקצה שיפורים בתחום הזה כמו בנושאים אחרים. סניפי הדואר, למשל, פתוחים עד 8 בערב, ואף אחד לא נכנס", אמר הבכיר. הרקע לדרישה זו של הדואר היא ההפרטה המתוכננת של החברה ב–2018.

ועדת השרים לענייני הפרטה אמורה להתכנס החודש ולהכריע על ההפרטה החלקית של חברת הדואר. במסגרת ההפרטה, בשלב הראשון יימכרו 20% מהחברה למשקיע פרטי, ובשלב השני יונפקו עוד 20% מהון המניות שלה. החברה דורשת שיפור בתנאים הרגולטוריים שיסייעו למדינה, לדבריה, להגדיל את התמורה במכירה. "עשינו בדיקה של עלויות השירות האוניברסלי ומדובר בערך ב–70 מיליון שקל בשנה. גם את ריקון התיבות האדומות צריך לבדוק — באזור תל אביב רבתי מדובר בכ–1,000 מכתבים ביום. אם נצא כך להפרטה, המשקיע שיבוא ישלם מחיר אפסי ואחרי שנתיים־שלוש יבוא לבכות לממשלה והיא תיתן לו הקלות בשווי מיליוני שקלים".

במצגת שהכינה הנהלת החברה לשר התקשורת ושר האוצר נכתב: "החברה מממנת ממקורותיה את השירות האוניברסלי ב–50 מיליון שקל בשנה, כאשר ההערכה היא כי העלות תגדל ל–100 מיליון שקל החל ב–2019". ההערכה מבוססת על הגידול הצפוי במספר משקי הבית בישראל בקצב שנתי של 2.3%, כמו גם על שכונות ויישובים חדשים שצפויים לקום. עוד נכתב במצגת כי "הדואר הוא הגוף היחיד במדינה שמחלק דברי דואר בכל היישובים בארץ, כולל מחנות צה"ל, ללא קשר למספר דברי הדואר. שירותי דואר נע ניתנים ב–1,200 יישובים במגזר הכפרי בכל יום. הדואר עוסק בהתקנה, אחזקה והרקה של 2,000 תיבות דואר, ללא קשר למספר דברי הדואר. מחיר השירותים מפוקח ואינו מכסה את עלות השירות". בדואר טוענים כי שירות הדואר הפרטני, כפעילות עצמאית, יעבור כבר השנה להפסד, שיעמיק ל–200 מיליון שקל ב–2022.

בדואר מזכירים כי בניגוד להפרטות אחרות, הפעם המשקיע אמור לקנות רק מיעוט מהמניות בחברה, ולכן לא ישלם פרמיית שליטה. בקשת דואר ישראל לא צפויה לקבל אוזן קשבת במשרד האוצר, שכן החברה רווחית, ולתפישת המשרד החברה יכולה לכסות על ההפסד מהשירות האוניברסלי על ידי מקורות רווח אחרים.

ב–2017 החברה הצליחה לשמור על הכנסותיה, והגדילה ב–19% את הכנסותיה מתחום הסחר המקוון. נראה אפוא כי מטרת הפנייה של הדואר היא לקבל הקלה בחובות הרגולטוריים. את 2017 סיימה חברת הדואר עם הכנסות של 1.8 מיליארד שקל, רווח תפעולי של 31 מיליון שקל ורווח נקי של 12 מיליון שקל.

במצגת כתבו אנשי הדואר: "חברות דואר בעולם זוכות לסיוע ממשלתי לצד פיתוח אסטרטגיות צמיחה באמצעות צעדים כמו עדכון מחירים, סובסידיות, רכישת שירותים ממפעילי דואר וסיוע אד־הוק". כך צוין כי באיטליה יש מנגנון פיצוי קבוע על השירותים האוניברסליים, בצרפת ניתן סבסוד לרשת הסניפים ובאנגליה הועלו המחירים לשירותי הדואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו