פלוג: ירידת מחירי הנדל"ן מבורכת; יש להגדיל את היצע הדירות

נגידת בנק ישראל דיברה לראשונה מאז הביקורת שמתח עליה שר האוצר, ואמרה: "השפעתן של הפחתות המחירים היזומות של הממשלה יורדת"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג
נגידת בנק ישראל, קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום
חגי עמית
חגי עמית

הודעת הריבית שמסר היום (ב') בנק ישראל היתה הפעם הראשונה שבה הופיעה הנגידה קרנית פלוג בתקשורת מאז הסערה שסבבה את פרסום דו"ח הבנק לפני כחודש, שבה הותקפה על ידי שר האוצר משה כחלון. ההתקפה של כחלון הגיעה על רקע הביקורת שנמתחה בדו"ח על תוכניות מחיר למשתכן של האוצר להורדת מחירי הנדל"ן, ובגין האזהרה מפני מהלכים של המשך הורדת מסים.

בדבריה של פלוג היה ניתן לשמוע הד לעימות: "ההשפעה הישירה של הפחתות המחירים היזומות של הממשלה נמוכה משהיתה. המדיניות המוניטרית של בנק ישראל אינה מנסה לפעול נגד השפעה זו של הורדות המחירים או לקזז אותה".

כשנשאלה פלוג על הפרסומים שלפיהם כחלון יתחיל לחפש בקרוב נגיד חדש, שיחליף אותה כשתסיים כהונה בת חמש שנים בנובמבר, היא השיבה: "מה שחשוב הוא לא מי יהיה הנגיד או הנגידה הבאה, אלא שעצמאות המוסד הזה תישמר. זה הדבר החשוב".

פלוג גם בירכה על כך שמסתמן כי כחלון לא יחליט בתקופה הקרובה על הורדת מסים נוספת, וציינה כי האוצר ובנק ישראל מנהלים התייעצויות בנושא.

מלחמת סחר או רק רטוריקה חריפה?

פלוג ציינה כי מגמת העלייה המהירה במחירי הדירות נבלמה, ודיברה על ירידת מחירי הדירות שנצפתה בחמשת החודשים האחרונים. "למרות ירידת הריבית למשכנתאות, היקף נטילת המשכנתאות ירד. ראינו שניתן להגדיל את היצע הדירות בזמן קצר, וחשוב שהממשלה תמשיך לפעול לשם כך".

כשנשאלה אם אין סכנה של ירידה מהירה מדי במחירי הדירות אמרה: "למרות כל זאת, מספר התחלות הבנייה הוא יותר מ–150 אלף — קצת מעל הצורך שנגזר מהגידול הדמוגרפי במשק, אבל הגידול בהיתרים מאפשר להגדיל את מספר התחלות הבנייה. ככל שההיצע ימשיך לגדול — גדל הסיכוי שנראה ירידת מחירים מתמשכת. ירידת המחירים היא בסך הכל חדשות טובות, ואנו מקווים שהגידול בהיצע יביא להמשך שלה. עשינו בחינות רגישות למערכת הפיננסית, והמערכת עמידה גם בתרחישים קיצוניים של ירידת מחירים חדה ומהירה".

פלוג דיברה על כך שהמונח "מלחמת סחר" חזר לשלוט בשיח הכלכלי העולמי ומאיים גם על המשק הישראלי. "נקווה שהצדדים יגיעו להסדרים שימנעו פגיעה בסחר העולמי. העלייה בסחר העולמי תרמה לצמיחה ולעלייה ברמת החיים במיוחד במשקים קטנים כמו המשק הישראלי. החרפה במתח הגיאו־פוליטי תשפיע על יכולת הכלכלה העולמית להמשיך לצמוח".

כשנשאלה על האפשרות לפגיעה ספציפית במשק הישראלי, אמרה: "בינתיים זו בעיקר התלהמות ברטוריקה. יש לנו הסכמי סחר עם חלק ניכר ממדינות העולם. כל עוד לא ייפגעו הסכמים אלה — לא תהיה השפעה ישירה של המצב על ישראל. באופטימיות זהירה אומר שייתכן שאחרי הרטוריקה החריפה, הצדדים יגיעו בינם לבין עצמם להסכמים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט