המועמד המועדף על נתניהו: יעקב פרנקל בדרך חזרה לתפקיד הנגיד?

אם למקורבי נתניהו לא יהיו שפנים נוספים בכובע, המרוץ לתפקיד הנגיד נראה כבר די סגור, וכמו ב-2013 יש סיכוי שהוא יוכרע בהונג קונג ולא בירושלים

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
יעקב פרנקל
יעקב פרנקלצילום: בלומברג
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

חקיקת חוק בנק ישראל ב-2010 היתה פסגת הישגיו של נגיד בנק ישראל דאז, סטנלי פישר. החוק, שביצר את מעמדו העצמאי של הבנק המרכזי, פירט גם את תנאי הסף למינוי למשרת חבר בוועדה המוניטרית - הגוף המקצועי הבכיר ביותר בבנק ישראל, שמקבל את ההחלטה על שיעור הריבית במשק.

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראלצילום: בלומברג

תנאי הסף לחברות בוועדה המוניטרית גבוהים מאוד, וכוללים דרישה לתואר שני או שלישי בכלכלה או מינהל עסקים, וניסיון של חמש עד שמונה שנים בתחום המוניטרי, הפיננסי או המקרו־כלכלי. רגע לפני שנחקק, הוכנס לחוק סעיף נוסף שכונה בעגה הפנימית של בנק ישראל "סעיף ג'ומס" - משום שנוסף לחוק בלחצו של חבר ועדת הכספים דאז, חיים (ג'ומס) אורון. הסעיף מאפשר גם לאנשים בעלי כישורים פחותים להתמנות לחברים בוועדה.

הסעיף החדש איפשר מינוי של מועמד "בעל ידע, מומחיות וניסיון מקצועי מוכח של עשר שנים לפחות בתחום המוניטרי, הפיננסי או המקרו־כלכלי, ובלבד שלא ימונה יותר מחבר אחד לפי הוראות פסקה זו". כלומר, אין למנות לוועדה המוניטרית יותר מחבר אחד שאין לו ידע אקדמי מובהק בכלכלה.

החשבת הכללית מיכל עבדי-בויאנג'וצילום: תומר אפלבאום

ואולם בניגוד לפירוט הרב בתנאי הסף הנדרשים לחברות בוועדה המוניטרית, חוק בנק ישראל שומר על עמימות בנוגע לתנאי הסף למינוי נגיד הבנק והמשנה לנגיד. ההנחה של מחברי הצעת החוק היתה שתנאי הסף לוועדה המוניטרית חלים באופן מובן מאליו גם על המועמדים לנגידות ולתפקיד המשנה לנגיד הבנק. כל כך מובן מאליו - עד שמחברי החוק לא חשו צורך לציין זאת בנוסח החוק. בדיעבד, ייתכן שזאת היתה הנחה מוטעית.

יתקבלו לוועדה המוניטרית - בקושי

המרוץ למינוי הנגידה או הנגיד הבא של בנק ישראל עוד לא נפתח רשמית, אך מתנהל במרץ מאחורי הקלעים. בורסת השמות הלא־רשמית כוללת בינתיים את הנגידה המכהנת, קרנית פלוג; המנהל הפורש של חטיבת המחקר בבנק ישראל, נתן זוסמן; החשבת הכללית לשעבר מיכל עבאדי־בויאנג'ו; החשב הכללי המכהן, רוני חזקיהו; ראש המועצה הלאומית לכלכלה לשעבר יוג'ין קנדל; המשנה לנגיד בנק ישראל לשעבר צבי אקשטיין; וגם שם חדש־ישן - נגיד בנק ישראל לשעבר יעקב פרנקל.

יוג'ין קנדל, לשעבר ראש המועצה הלאומית לכלכלה

בתוך כך, ככל הנראה, הלוחשים על אוזנו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מצרפים לרשימה שמות נוספים של מומחים בעלי ידע מוניטרי.

עיון בתנאי הסף לחברות בוועדה המוניטרית מעלה שאלה לגבי שני מועמדים: חזקיהו וגם עבאדי־בויאנג'ו אינם בעלי תואר שני ומעלה בכלכלה. שניהם יכולים היו להתמנות לחברים בוועדה המוניטרית של בנק ישראל רק על בסיס סעיף ג'ומס, בזכות הניסיון העשיר שלהם בניהול מקרו־כלכלי. במקרה של חזקיהו מדובר גם בניסיון עשיר בניהול פיננסי, לרבות היכרות פנימית של עבודת בנק ישראל, בשל תפקידו בעבר כמפקח על הבנקים.

האם העובדה שהשניים הללו היו מצליחים רק בדוחק להתמנות לחברים בוועדה המוניטרית של בנק ישראל צריכה לעורר שאלות לגבי המועמדות שלהם לתפקיד נגיד הבנק עצמו? סביב הסוגיה הזאת יש מחלוקת, שלא נפתרה בחוק בנק ישראל, לגבי הניסיון והידע האקדמי שנדרשים, ובשאלה אם אפשר למנות לתפקיד מי שאינם בעלי רקע מוניטרי מובהק. הרי לב לבו של העיסוק של בנק ישראל הוא ניהול המדיניות המוניטרית.

פרופסור נתן זוסמןצילום: אייל טואג

"אף פוליטיקאי לא נבחר כי מנע משבר"

המועמדים עצמם מכובדים מספיק כדי להבין זאת: עבאדי־בויאנג'ו הבהירה שאינה מעוניינת כלל בתפקיד הנגידה, לאור מינויה לתפקיד יו"ר בית ההשקעות פסגות. עמדתו של חזקיהו - ששר האוצר, משה כחלון, מריץ אותו לתפקיד - אינה ברורה. מועמד בולט נוסף, קנדל, הבהיר גם הוא כי אינו מעוניין בתפקיד. קנדל אמר שאין לו רקע מוניטרי מובהק או יתרון יחסי בניהול מערכת גדולה עם 800 עובדים כמו בנק ישראל, וגם אין לו חשק להתעמת עם הכנסת, שמתעקשת לערער את מעמדו של הבנק המרכזי. "אף פוליטיקאי עוד לא נבחר בזכות זה שהוא מנע משבר פיננסי", אומר קנדל בציניות. "אבל זה בדיוק התפקיד שנגיד בנק ישראל נבחן בו, והפוליטיקאים בישראל מסרבים להבין זאת".

צבי אקשטיין, לשעבר המשנה לנגיד בנק ישראל

קנדל ציין בין מגרעותיו את היעדר היתרון היחסי שלו בניהול מדיניות מוניטרית - וזאת בשעה שהוא אחד הפרופסורים לכלכלה המוערכים והמנוסים בישראל. הדבר רק מדגיש עד כמה סוגיית הידע המוניטרי כתנאי סף לתפקידים בבנק ישראל היא סוגיה מרכזית. לדברי אחד מהמועמדים האפשריים לתפקיד, "נגיד בנק ישראל צריך להתמחות במדיניות מוניטרית, ביציבות כלכלית וגם בניהול פיננסי ופיקוח על הבנקים. להערכתי, המועמד צריך להיות בעל ידע בשניים מתוך שלושת התחומים לפחות".

פרנקל יכול להכין את החליפה?

אם דרישת סף למינוי הנגיד אכן צריכה להיות רקע מובהק ביציבות כלכלית, ניהול פיננסי וניהול מדיניות מוניטרית, עם דגש מיוחד על ניהול מדיניות מוניטרית ודרישה לתואר שני לפחות בכלכלה - רשימת המועמדים מצטמצמת מאוד: אקשטיין, פלוג, זוסמן ופרנקל הם היחידים שעונים על הדרישות. במצב כזה, זוסמן סובל מכך שהוא "כמו פלוג, אבל פחות", ופרנקל עדיין יצטרך להבהיר מה קרה בפרשת תיק החליפות שנטל עמו בחנות דיוטי פרי בהונג קונג ב-2006, עם או בלי לשלם עליו.

רוני חזקיהו, החשב הכלליצילום: עופר וקנין

גם כיום, פרנקל חש שנעשה לו עוול נורא באי־מינויו לנגיד ב-2013, על רקע פרשת תיק החליפות. יש הטוענים כי יש בידיו מסמך מהרשויות בהונג קונג שמנקה אותו מכל אשמה. במקרה כזה, הוא עשוי להיחשב למועמד, ואפילו מועמד מוביל, לתפקיד. כהונתו כנגיד בשנות ה-90 נחשבה מוצלחת במיוחד, והוא היה ונשאר המועמד המועדף על נתניהו.

אם למקורבי נתניהו לא יהיו שפנים נוספים בכובע, המרוץ לתפקיד הנגיד נראה כבר די סגור, וכמו ב-2013 יש סיכוי שהוא יוכרע בהונג קונג ולא בירושלים. נתניהו, שאינו מתכוון לתת לכחלון לנהל את התהליך, ורוצה להחליט על המינוי הגדול האחרון של ממשלתו בעצמו ובלי שותפים, יבקש להותיר חותם בבחירת נגיד כלבבו. אם הרשויות בהונג קונג יאפשרו לו, זה כנראה יהיה פרנקל. אחרת, כנראה מדובר יהיה בפלוג, אקשטיין או מומחה מוניטרי אחר ששמו טרם הוצג.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?