ראש בראש |

המרוץ לנגידות: המועמד של כחלון מול זה של נתניהו

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, תסיים את כהונתה בנובמבר, והקרב בין ראש הממשלה לשר האוצר על מינוי הנגיד הבא כבר בעיצומו ■ כחלון יתמוך כנראה ברוני חזקיהו, ונתניהו צפוי להעדיף את יוג'ין קנדל ■ האם המצב סולל את דרכה של מיכל עבאדי-בויאנג'ו?

סמי פרץ
סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר משה כחלון והנגידה קרנית פלוג
שר האוצר משה כחלון והנגידה קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן
סמי פרץ
סמי פרץ

יריית הפתיחה במרוץ לבחירת הנגיד הבא של בנק ישראל נורתה בסוף השבוע, כששר האוצר, משה כחלון, הביע את מורת רוחו מדו"ח בנק ישראל האחרון - שלא התפעל יתר על המידה מתוכנית הדגל שלו, מחיר למשתכן. כחלון דיבר בגלוי על הבדלי התפישות בינו לבין הנגידה קרנית פלוג, וטען כי הוויכוח הוא "לא אישי".

בסביבת השר דאג מי שדאג להזכיר שפלוג תסיים את כהונתה בנובמבר 2018, וכהונתה לא תוארך לקדנציה נוספת. המשמעות היא שבקרוב יתחילו הדיונים בין כחלון לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בנוגע לבחירת המחליף. עם המועמדים שמוזכרים בשלב זה נמנים החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו, החשבת הכללית הקודמת ויו"ר בית ההשקעות פסגות, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, פרופ' יוג'ין קנדל, ששימש יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' צבי אקשטיין, ששימש משנה לנגיד בנק ישראל, ופרופ' נתן זוסמן, שכיהן עד לאחרונה כראש מחלקת המחקר בבנק ישראל.

את המועמדים אפשר לחלק לשלוש קטגוריות שונות לפי האיש או הגורם שתומך בהם. חזקיהו הוא מועמדו האולטימטיבי של כחלון. לשניים רקע משותף מילדות – הם גדלו בגבעת אולגה, ואביו של חזקיהו היה המורה של כחלון בבית הספר. לחזקיהו יש גם היכרות טובה עם בנק ישראל. מכיוון שכיהן כמפקח על הבנקים בתקופתו של הנגיד הקודם, סטנלי פישר, והוא מכיר מקרוב את הבנק המרכזי ואת עבודתו. אם זה היה תלוי רק בכחלון, היה אפשר כבר לברך את חזקיהו על המינוי. אבל גם נתניהו בתמונה - ויש לו משקל משמעותי בהחלטה.

בנימין נתניהוצילום: POOL New/רויטרס

בעדיפות שנייה מבחינת כחלון נמצאת קודמתו של חזקיהו בתפקיד, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, שעשויה לזכות גם בתמיכתו של נתניהו. לפני כמה חודשים רצה נתניהו למנות את עבאדי-בויאנג'ו לנציבת שירות המדינה, אך המינוי טורפד על ידי סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן.

מועמד נוסף - ואולי מרכזי - מטעמו של נתניהו יהיה קנדל, שעבד לצד נתניהו כששימש יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה. לנתניהו הערכה עמוקה לקנדל, שהוביל מטעמו את מתווה הגז, ועומד כיום בראש עמותת סטארט-אפ ניישן סנטרל – גוף ששם לו למטרה לקדם את מעמדה של ישראל כמעצמת היי-טק. לקנדל יחסים טובים עם נתניהו, ובניגוד לקודמו בתפקיד יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' מנואל טרכטנברג, שהרבה לבקר את נתניהו ואף הצטרף למחנה הציוני וכיהן כח"כ מטעמה - אין לו אספירציות פוליטיות.

את שני המועמדים האחרים, אקשטיין וזוסמן, אפשר להגדיר כמועדפים במיוחד על בנק ישראל. ייתכן שגם חזקיהו ראוי בעיניהם, אף שהוא לא מתהדר בקידומת פרופ' או ד"ר. לאקשטיין ולזוסמן היכרות מצוינת עם בנק ישראל על כל מחלקותיו. הם נחשבים לכלכלני מאקרו מנוסים, עם רקע אקדמי חזק ופרסומים רבים בכתבי עת אקדמיים מקצועיים מהשורה הראשונה. שניהם, בניגוד לקנדל, לא עבדו תחת שום פוליטיקאי. מבחינת אנשי הבנק המרכזי זה סוג של יתרון שמציג אותם כבלתי-נגועים.

מיכל עבאדי-בויאנג'וצילום: שירן גרנות

לבנק ישראל חשוב לשמור על עצמאותו

בכל התהליך הזה ברור לאנשי בנק ישראל שהדבר החשוב ביותר הוא לשמר את עצמאות הבנק המרכזי, יהיה אשר יהיה המועמד שייבחר. רשימת המועמדים הנוכחית (וייתכן שהיא תתרחב כתוצאה מחוסר הסכמה בין נתניהו לכחלון שתדרוש שפשרה בנוסח "שניים רבים – השלישי זוכה") כולה מבינה את חשיבותה של עצמאות בנק ישראל, וקשה להניח שהמועמדים יקריבו אותה על מזבח היחסים שלהם עם נתניהו וכחלון.

מבחינת כחלון, הרגישות למינוי גבוהה יותר, משום שהוא זקוק לתמיכת הבנק המרכזי בתוכניות שלו בשוק הדיור. הביקורת של בנק ישראל על פעילותו של כחלון בשוק הדיור אמנם היתה מקצועית ועניינית, אך הוא לקח אותה ללב קצת יותר מדי. זה מלמד על הסיטואציה שבה הוא מצוי מול נתניהו, ששוקל להקדים את הבחירות ולגדוע את תוכניותיו של שר האוצר לפני שיצליח להציג הישגים מוכחים בשוק הדירות.

רוני חזקיהוצילום: עופר וקנין

מחירי הדירות אמנם נמצאים בירידה בחודשים האחרונים, אך המגמה הזאת שברירית ועשויה להשתנות. כחלון יודע שהתנהגות השוק קשורה גם לפסיכולוגיה ולא רק לביקוש ולהיצע, ואם הוא יצליח לשכנע את הציבור שמגמת הירידה במחירי הדירות אינה זמנית – יהיה לו עם מה ללכת לבחירות.

האם כחלון ונתניהו יגיעו לפשרה?

בפעם הקודמת, ב-2013, תהליך בחירת הנגיד לווה בהתרחשויות מוזרות. הוא התחיל כשהנגיד הקודם, פישר, הודיע על פרישה תוך כדי הקדנציה השנייה שלו בתפקיד. לאחר חיפושים ארוכים, החליטה הממשלה, בהובלת נתניהו, למנות לתפקיד את פרופ' יעקב פרנקל (שכבר שימש נגיד בשנות ה-90 שתי קדנציות רצופות). אלא שאז חשף העיתונאי אמיר אורן ב"הארץ" את פרשת החליפון שפרנקל נטל בשדה תעופה בהונג קונג ב-2006 בלי ששילם בעבורו, והדבר הוביל למסע לחצים שבגינו פרנקל נאלץ לוותר על התפקיד, אחרי שבועות שבהם סיפור החליפון היה מרוח על העמודים הראשיים בעיתונים. לימים הסביר פרנקל שכל הסיפור היה טעות, משום שחשב שעמיתה שלו תשלם בעבור החליפון שנטל. אבל זה היה כבר בשלב הטיעונים לעונש: אובדן כהונה נוספת כנגיד בנק ישראל ופגיעה קשה בשמו הטוב.

יוג'ין קנדלצילום: מיכה לובטון

נתניהו ושר האוצר הקודם, יאיר לפיד, יצאו נבוכים מפרשת פרנקל, ועל כן מיהרו להציע מועמד חדש: פרופ' ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים וראש מחלקת המחקר בבנק ישראל לשעבר. ההודעה הזאת גרמה לקרנית פלוג, שכיהנה אז כמשנה לנגיד בנק ישראל, להודיע על התפטרותה. אלא שרק 24 שעות חלפו מרגע מינויו, וליידרמן הסיר את מועמדותו בלי להסביר מדוע. משהו באותן 24 שעות גרם לליידרמן לחוש שהתפקיד יהיה כרוך בחשיפה אישית מוגזמת לטעמו, ולכן הודיע ללפיד ולנתניהו המופתעים שהוא מוותר על ההצעה, ומעדיף להישאר בעבודתו החשופה פחות בבנק הפועלים.

לפיד נשאל על האירועים האלה בזמנו ואמר: "מתברר שפרופסורים לכלכלה הם חבורה מאוד צבעונית ופרועה. אני מתגעגע כבר לאנשים סולידיים ויציבים כמו יצפאן ובראבא". התוצאה של ההתרחשויות האלה היתה שנתניהו ולפיד נאלצו למנות את פלוג לנגידת בנק ישראל, למורת רוחו של נתניהו.

עד נובמבר 2018 נשארו עוד שבעה חודשים, ולפי דפוס ההתנהלות של נתניהו בבחירת בעלי תפקידים בכירים בשירות הציבורי, ההחלטה לא תיפול מיידית, אלא רק לאחר שיימרטו עצבי המועמדים השונים. השאלה מי ייבחר קשורה לא רק להעדפות האישיות של כחלון ונתניהו, אלא בעיקר לשאלה אם הם יצליחו להסכים על מישהו. הדינמיקה הזאת יכולה להביא ללשכת הנגיד מועמד פשרה שאינו הבחירה הראשונה של איש מהם.

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי