"מי זו החבורה היהירה שמשווה את בנק ישראל לקבלנים או לסניף של מפלגה? זאת הזיה"

כך אמרו היום גורמים במשק בתגובה לפרסומים שלפיהם שר האוצר משה כחלון אינו מתכוון להאריך את כהונתה של נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, בעקבות הביקורת שמתח הבנק בדו"ח שפירסם אתמול ■ בנק ישראל: "אסור שמינוי הנגיד הבא ישמש ככלי לפגיעה בעצמאות הבנק"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל
קרנית פלוג, נגידת בנק ישראלצילום: בלומברג
חגי עמית
חגי עמית

פרסום דו"ח בנק ישראל ביום רביעי והאירועים שבאו בעקבותיו הביאו לעימות גלוי וחריף בין שר האוצר משה כחלון, לנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג.

כחלון לא רווה נחת מהדרך שבה התייחס הדו"ח השנתי של בנק ישראל לרפורמות שלו בענף הנדל"ן ולאפשרות שהוא יבצע הורדת מסים נוספת. בעקבות כך הוא להבהיר לכלי התקשורת כי אין בכוונתו לבקש מפלוג להאריך את כהונתה מעבר לנובמבר 2018, שבו תסיים כהונה בת 5 שנים בתפקיד הנגידה.

בנק ישראל מגיב כעת באופן רשמי להחלטת כחלון: "דו"ח בנק ישראל, המתפרסם מדי שנה, מספק ניתוח מעמיק של ההתפתחויות הכלכליות ושל המדיניות הכלכלית. בנק ישראל מצר על כך שדו"ח מקצועי הביא להתקפה תקשורתית שלוחת רסן מצד האוצר. יש לדחות על הסף כל ניסיון למנוע מבנק ישראל לספק לציבור דיווח וניתוח אמין, מבוסס ומקצועי. בפרט, אסור שתהליך מינוי הנגיד או הנגידה הבאים ישמש ככלי לפגיעה בעצמאות בנק ישראל ולהכפפת הדיווחים והמדיניות של הבנק לצרכים פוליטיים".

משה כחלון וקרנית פלוגצילום: אמיל סלמן

בנוסף, גורמים בענף הגיבו היום בחריפות להחלטת כחלון בעקבות דו"ח בנק ישראל, וטענו כי המתקפה הפרסונלית על שומר סף נוסף היא "חמורה", כלשונם - תוך שהם מזכירים את החלפתו של השמאי הממשלתי לפני שנה.

"גורם מקצועי, אובייקטיבי ועצמאי, שמוערך בארץ ובעולם – הוא נכס למדינה. בנק ישראל הוא לא סניף של מפלגה ולא כפוף לשר כזה או אחר – גם אם לא אוהבים את הביקורת. מי זאת החבורה היהירה שמשווה את בנק ישראל לקבלנים ולאינטרסנטים אחרים? זו הזיה".

הדו"ח השנתי של בנק ישראל ביקר, בין היתר, את תוכנית מחיר למשתכן – וגרס כי הוותמ"לים (הוועדות לתכנון מואץ של מתחמי דיור מועדפים למגורים) אינם מקדמים את מהירות תכנון הדירות בארץ כמצופה. במקביל הופיעו בדו"ח אזהרות מפני המשך מדיניות הורדת המסים של הממשלה – ומפני ההשלכות של המדיניות המרחיבה של השנה האחרונה אם המומנטום הכלכלי ישנה כיוון.

אתמול בצהריים, בעת שפלוג הגישה את הדו"ח השנתי לשר האוצר ולפני שהתברר תוכנו – עוד נראו הדברים אחרת. כחלון הודה לנגידה על הדו"ח, אמר שמדובר במתנה למשרד האוצר ודיבר על כך שהאוצר ובנק ישראל פועלים בשיתוף פעולה למען המשק. אלא שבהמשך היום החלו דברי הביקורת שהסתתרו בין דפי הדו"ח להתגלות – במקביל למחמאות שהורעפו בו על מצב המשק הנוכחי - ופרסומם והבלטתם באמצעי התקשורת העלו את חמתו של השר.

התגובה לא איחרה לבוא, ואמצעי התקשורת התבשרו אמש דרך ערוצים לא-רשמיים כי שר האוצר לא צפוי לבקש מפלוג להאריך את כהונתה מעבר ל-5 שנים. על פי הידיעות שהודלפו אף נודע כי כחלון שואף להקים עוד לפני אוגוסט ועדת איתור שתחפש מועמד ראוי להחליף את פלוג. הידיעה פורסמה אמש בחברת החדשות.

כאמור, בתחילת נובמבר צפויה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, לסיים תקופת כהונתה בת 5 השנים בתפקיד. פלוג עדיין לא הודיעה אם ברצונה להאריך את כהונתה, ונראה כי הנושא עדיין לא נדון בינה לבין שר האוצר כחלון. כהונתו של הנגיד הקודם, סטנלי פישר, הוארכה ב-5 שנים נוספות והוא כיהן בתפקיד ממאי 2005 עד 2010. מכל מקום, אם לא יתרחשו עד נובמבר בחירות לכנסת – נראה כי לקראת מועד ההכרעה בסוגיית הארכת הכהונה של פלוג, שר האוצר עדיין יהיה כחלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים