התגובה של כחלון לביקורת של בנק ישראל: לא יאריך את כהונתה של פלוג

דו"ח בנק ישראל העלה טענות נגד תוכנית מחיר למשתכן והוותמ"לים, ונכללה בו אזהרה מהמשך מדיניות הורדות המסים ■ פלוג תסיים כהונתה בנובמבר וטרם הודיעה אם ברצונה להאריכה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר משה כחלון והנגידה קרנית פלוג
שר האוצר משה כחלון והנגידה קרנית פלוגצילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

שר האוצר משה כחלון לא רווה נחת מההתייחסות בדו"ח השנתי של בנק ישראל שפורסם היום (ד') לרפורמות שיזם בענף הנדל"ן. בין היתר ביקר הדו"ח את תוכנית מחיר למשתכן – וגרס כי הוותמ"לים אינם מקדמים את מהירות תכנון הדירות בארץ כמצופה. במקביל הופיעו בדו"ח אזהרות מפני המשך במדיניות הורדת מסים על ידי הממשלה – ומפני ההשלכות של המדיניות המרחיבה של השנה האחרונה בתרחיש שבו המומנטום הכלכלי ישנה כיוון.

בצהריים, בעת שפלוג הגישה את הדו"ח השנתי לשר האוצר ולפני שהתברר תוכנו – עוד נראו הדברים אחרת. כחלון הודה לנגידה על הדו"ח – דיבר על כך שמדובר במתנה למשרד האוצר ועל כך שהאוצר ובנק ישראל פועלים בשיתוף פעולה למען המשק. אלא שבהמשך היום החלו דברי הביקורת שהסתתרו בין דפי הדו"ח להתגלות – במקביל למחמאות שהורעפו בו על מצב המשק הנוכחי - ועם פרסומם והבלטתם אמצעי התקשורת העלו את חמתו של השר.

התגובה לא אחרה לבוא כבר הערב - כשאמצעי התקשורת התבשרו דרך ערוצים לא רשמיים כי שר האוצר לא צפוי לבקש מפלוג להאריך את כהונתה מעבר לנובמבר – המועד שבו היא אמורה לסיים 5 שנים בתפקידה. על פי הידיעות שהודלפו אף נודע כי כחלון שואף להקים עוד לפני אוגוסט ועדת איתור - שתחפש אחת מועמד ראוי להחליף את פלוג בתפקידה. הידיעה פורסמה הערב בחברת החדשות.

כאמור, בתחילת נובמבר צפויה נגידת בנק ישראל קרנית פלוג לסיים תקופת כהונתה בת 5 השנים בתפקיד נגידת בנק ישראל. היא טרם החליטה אם ברצונה להאריך את כהונתה - ונראה כי עד כה לא דנו הנגידה ושר האוצר באפשרויות - לכאן או לכאן. יצוין כי כהונתו של הנגיד הקודם סטנלי פישר, למשל, שמונה ב-1 במאי 2005, הוארכה ב-2 במאי 2010 בחמש שנים נוספות. מכל מקום, אם לא יתרחשו בתווך בחירות – נראה כי לקראת הגעת מועד ההכרעה שר האוצר עדיין יהיה כחלון.

עם זאת, חשוב לזכור כי שלא כמו בנוגע למינוי יו"ר רשות החברות או הממונה על רשות המסים – המינוי של נגיד בנק ישראל לא נתון בידיו של שר האוצר בלבד.

כך למשל, מינויה של פלוג עצמה התבצע רק לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו עסק בנושא תקופה ארוכה באופן אישי, ואף ניסה להנחית מטעם עצמו שורה של מועמדים שנפסלו בזה אחר זה - איש איש בשל נסיבותיו הוא – וללא שמישהו טרח לכנס ועדת איתור לצורך המינוי.

חשוב גם לזכור כי הנגיד משמש למעשה יועץ כלכלי לממשלה - ואמורה להיות בלתי תלוי - במידת מה לפחות - במשרד האוצר. עניין זה הוזכר למשל על ידי נשיא מדינת ישראל ראובן ריבלין בנאומו היום - עם קבלת הדו"ח. ריבלין הדגיש בדבריו כי ראוי שבנק ישראל יהיה גוף בלתי תלוי, שביכולתו להטיל ביקורת על הממשלה.

גורמים בענף הגיבו היום בחריפות לתגובת משרד האוצר לדו"ח בנק ישראל, וטענו כי המתקפה הפרסונלית על שומר סף נוסף היא "חמורה", כלשונם - תוך שהם מזכירים את החלפתו של השמאי הממשלתי לפני שנה.

"גורם מקצועי, אובייקטיבי ועצמאי, שמוערך בארץ ובעולם – הוא נכס למדינה. בנק ישראל הוא לא סניף של מפלגה ולא כפוף לשר זה או אחר – גם אם לא אוהבים את הביקורת. מי זאת החבורה היהירה שמשווה את בנק ישראל לקבלנים ולאינטרסנטים אחרים? זו הזיה".

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"