חושש מבחירות: האם כחלון יפרוץ את הקופה?

הליכה לבחירות על רקע התקציב לא משתלמת לאף אחת ממפלגות הקואליציה, ובמיוחד לא למפלגתו של שר האוצר ■ הקיצוץ הרוחבי שאושר היה זניח יחסית - 300 מיליון שקל - אך כלל את תקציב הביטחון, מה שלטענת ליברמן מהווה הפרה של הסכם כחלון־יעלון

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ישיבת ממשלה שבועית
ישיבת ממשלה שבועיתצילום: אלכס קולמויסקי
חגי עמית
חגי עמית

הדיונים על תקציב 2019 חושפים שהשותפים הקואליציוניים לא סבורים שיציאה למלחמה בנושא תיטיב עמם, ועדיין — גורמים במערכת הפוליטית מנסים להשיג כמה שיותר מבלי ללכת לבחירות. הסכנה התקציבית העמוקה היא ששר האוצר, שמחויב להעברת תקציב 2019, יסכים לפשרה שתציל את התקציב במחיר גבוה לאוצר המדינה.

1. הממשלה אישרה קיצוץ רוחבי - שעוד עלול לגדול

הקיצוץ הרוחבי הנוסף שאישרה הממשלה היום בבוקר היה זניח — 300 מיליון שקל שיצטרפו לכ–5 מיליארד שקל שאמורים להיות מקוצצים לפי הסיכום בנוגע לתקציב 2019 שאליו הגיעו שרי הממשלה בינואר.

עם זאת, מלחמות התקציב לא נגמרו. בהצעה שאושרה בממשלה נכתב כי אם לא יאושרו כמה תוכניות שאמורות לעבור יחד עם התקציב — כמו העלאת המס (בלו) על הדלק או רפורמת השיבוב, המסדירה את היחסים בין המוסד לביטוח לאומי לחברות הביטוח — הקיצוץ הרוחבי יגדל בכמעט 3 מיליארד שקל.

2. בקואליציה לא רוצים מלחמות

לאיש אין עניין לעסוק במלחמות התקציב כשכולם עסוקים במשבר הקואליציוני סביב חוק הגיוס.

הרי תקציב 2019 הוא תקציב שמקובל על כולם. כל הסיעות בקואליציה — כולנו, ש"ס, יהדות התורה, הבית היהודי, ישראל ביתנו והליכוד — מקבלות אותו.

למרות זאת, ישיבת הבוקר של הממשלה היתה הישיבה הכי פחות חשובה שהתרחשה היום בכל מה שנוגע לתקציב. חשובות יותר היו שתי הישיבות שנערכו בהמשך היום בנוכחות חלק מראשי הקואליציה. בראשונה השתתפו שר האוצר משה כחלון (כולנו), שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי), שר התיירות יריב לוין (הליכוד), יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) ושר הפנים אריה דרעי (ש"ס). בשנייה השתתפו כחלון, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) וראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד). שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לא נכח בשתי הפגישות. הוא שמר את עצמו לפגישה הלילית שהיתה אמורה להיערך בינו לבין נתניהו.

3. ליברמן - אגוז קשה לפיצוח

ליברמן הוכיח לכולם גם היום שאין כמוהו כשמדובר בניהול משא ומתן קשוח. האיש שלכאורה יש לו הכי הרבה מה להפסיד — מי שקיבל את תיק הביטחון עם שישה מנדטים בלבד, ושגם בלעדיו יש לנתניהו קואליציה — מצליח למצב עצמו כאגוז הקשה ביותר לפיצוח.

הנימוק שלו להיעדרותו מהפגישות התבסס על הטענה כי כל ויתור בנוגע לחוק הגיוס יביא למפלתו בבחירות העתידיות. אבל ליברמן עלול להפסיד גם כסף. הוא השיג לא מעט הישגים בתקציב 2019, ובהם תוספת ותק שתשרת גם את אוכלוסיית בוחריו.

למרות זאת, יש לליברמן מה להשיג. הקיצוץ הרוחבי שאושר כולל את תקציב הביטחון, אף שליברמן כבר אמר לפני כמה שבועות כי מבחינתו הדבר מהווה הפרה של הסכם כחלון־יעלון וכי ברצונו להחריג את תקציב הביטחון מהקיצוץ. עם זאת, פשרה על חוק הגיוס עשויה לכלול העברת כסף לתקציב הביטחון. לכחלון יהיה קשה לסרב לפשרה שתציל את תקציב 2019.

4. בחירות יטרפדו את התקציב

שר האוצר הוא האיש שיפסיד הכי הרבה מבחירות, שיטרפדו את תקציב 2019. חלקים מתוכניות נטו משפחה, נטו תעשייה, והעלאת קצבאות הנכים — כולם מבוססים על תקציב 2019. גם הסכנה בכך שהודעה על בחירות תשחרר ביקוש כבוש בענף הנדל"ן מרתיעה אותו. יהיה לו קשה לא להתפשר.

5. לא הכל זה כסף

המשבר אולי מוכיח שלא הכל זה כסף, ושגם אם החרדים וליברמן קיבלו הרבה — הם עשויים ללכת לבחירות על בסיס אידאולוגי. אלא שהסכנה התקציבית האמיתית נובעת מכך שהמשבר מתרחש על רקע העברת התקציב, כך שבסופו של יום נגלה שבדרך פלא, הצדדים הסכימו לקפל חלק מהאידאולוגיה שלהם (תמורת כסף).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא