חוק טוהר המידות בשלטון המקומי עודכן - ויעלה להצבעת ממשלה ביום ראשון

החוק קובע בין היתר כי ועדות מכרזים יכללו אנשי מקצוע בלבד, כי ועדה מקצועית תאשר כשירות של מועמדים למשרות בכירות וכי תקציבי הרשות יהיו מחויבים לקבל אישור גזבר, שיקבע האם הם מאוזנים וניתנים לביצוע

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים ביבס
חיים ביבסצילום: מגז גוזני
חגי עמית
חגי עמית

החוק לתיקון פקודת העיריות, שנועד לחזק את שלטון החוק ואת טוהר המידות בשלטון המקומי, צפוי לעלות להצבעת הממשלה ביום ראשון הקרוב. קידום החוק, שעליו הוסכם במסגרת ההסכמות על חוק ההסדרים ל-2018, הוטל באחרונה בספק בשל התנגדות של גורמים רבים ברשויות המקומיות.

הנוסח הסופי של החוק - שמקודם על ידי משרד הפנים לאחר שעודכן בהתאם להערות שהתקבלו ממשרד המשפטים וממרכז השלטון המקומי - כולל סדרת מהלכים מהפכניים מבחינת התנהלות הרשויות המקומיות. חלק גדול מהמהלכים לא נכלל בגרסה הקודמת של החוק.

בין היתר קובע החוק הסדר חדש לבדיקת ניגוד עניינים של כלל נושאי המשרות ברשויות המקומיות (בהם היועץ המשפטי לעירייה), הרחבת ההסדר הקיים בנוגע להשעיית ראש רשות מקומית שהוגשו נגדו כתב אישום ושינוי הרכב ועדת המכרזים בשלטון המקומי, כך שיכלול אנשי מקצוע בלבד.

החוק מחזק גם את מעמד הגזבר ברשויות וקובע כי תקציב הרשות יהיה חייב לעבור אישור של הגזבר, שיקבע כי הוא מאוזן ובר ביצוע. עוד נקבעה בחוק חובת פרסום דיוני ועדות המועצה השונות - בדומה לחובת הפרסום שכבר קיימת היום של דיוני המליאה של המועצה.

לפי החוק תוקם ועדה מקצועית חדשה שתאשר את הכשירות של המועמדים למשרות בכירות ברשויות המקומיות. העיריות יחויבו לפרסם אודות עסקות מקרקעין בבעלותן תוך עשרה ימים מביצוען. כמו כן נקבע בחוק כי היועץ המשפטי לממשלה יעודכם בממצאי בדיקות שמעלים חשד לעברות פליליות של ראשי מועצות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי