"ועדת פישמן" תתכנס לראשונה ביום ראשון הקרוב

הוועדה תערוך חקירה פרלמטרית לבדיקת האשראי שניתן על ידי מערכת הבנקאות והגופים המוסדיים ללווים גדולים במשק ■ בדיוני הוועדה ישתתפו בכירים במשק ונציגי ארגונים חברתיים-כלכליים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ איתן כבל
צילום: יצחק הררי / דוברות
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"ועדת פישמן", ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי ללווים גדולים במשק, תחל את עבודתה השוטפת ביום ראשון הקרוב.

יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), זימן לדיון הראשון את נציגי החברה האזרחית וארגונים חברתיים, מיזם חברתי-כלכלי ללא מטרת רווח, לובי 99, ארגון צדק פיננסי והתנועה למען איכות השלטון בישראל.

לישיבה הוזמנו גם נציגי משרד האוצר, בנק ישראל, רשות שוק ההון, רשות לניירות ערך ואיגוד הבנקים. ראשי הבנקים וגופים פיננסיים שהעניקו אשראי לטייקונים יוזמנו לישיבות הבאות של הוועדה, שייערכו לאחר חג הפסח.

בקרוב תערוך הוועדה יום עיון לחבריה, שבו ירצו בפניהם המומחים המקצועיים שנשכרו על ידי הוועדה: פרופ' ניתאי ברגמן, פרופ' אשר בלס ועו"ד רמי תמם.

ברגמן הוא בעל דוקטורט בכלכלה מהרווארד ומומחה במימון חברות, ממשל תאגידי וחוזים פיננסיים. בין 2003 ל-2017 כיהן כחבר סגל במחלקה למימון ב-MIT. באחרונה מונה ברגמן לחבר סגל בבתי הספר לעסקים ולכלכלה באוניברסיטת תל אביב.

בלס הוא מומחה לכלכלה ולבנקאות, בעל תואר שני ודוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת הרווארד. בלס כיהן ככלכלן ראשי במחלקת המחקר של בנק ישראל, כאחראי על שוק ההון, ובימים אלה מרצה בכמה מוסדות להשכלה גבוהה בישראל ובחו"ל.

תמם הוא מומחה לפשיעה כלכלית, שחיתות שלטונית ועבירות צווארון לבן. תמם שירת כעשור ביחידה הארצית לחקירות הונאה, ולאחר מכן כראש כוחות משימה משולבים בתחומי הפשיעה הכלכלית, וראש מחלקת תשאול בלהב 433. בתפקידיו ב-433 הוביל תמם חקירות של פרשות כלכליות ופרשות שחיתות ציבורית, ובהן חקירות של שרים וראשי ממשלה.

כבל כתב לחברי הוועדה: "אני מאמין כי בעבודה מעמיקה ורצינית נצליח לחקור את תהליכי קבלת ההחלטות שבבסיס ההסדרים שניתנו לאותם לווים, ואת הפעלת שיקול הדעת של בעלי התפקידים השונים בבנקים בהקצאת האשראי, וכן את הפיקוח של הרגולטורים על הבנקים, את היקפו ואמצעי האכיפה שהפעילו הרגולטורים, כלל שאכן הופעלו כאלה על ידם. זו הזדמנות להוכיח כי כנסת ישראל יודעת ונכונה להתעלות מעל למחלוקות, ולהוציא תחת ידיה מסקנות משמעותיות והיסטוריות לכלכלה ולמשק הישראלי".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט