"ועדת פישמן" תתכנס לראשונה ביום ראשון הקרוב

הוועדה תערוך חקירה פרלמטרית לבדיקת האשראי שניתן על ידי מערכת הבנקאות והגופים המוסדיים ללווים גדולים במשק ■ בדיוני הוועדה ישתתפו בכירים במשק ונציגי ארגונים חברתיים-כלכליים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
ח"כ איתן כבל
צילום: יצחק הררי / דוברות
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"ועדת פישמן", ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי ללווים גדולים במשק, תחל את עבודתה השוטפת ביום ראשון הקרוב.

יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), זימן לדיון הראשון את נציגי החברה האזרחית וארגונים חברתיים, מיזם חברתי-כלכלי ללא מטרת רווח, לובי 99, ארגון צדק פיננסי והתנועה למען איכות השלטון בישראל.

לישיבה הוזמנו גם נציגי משרד האוצר, בנק ישראל, רשות שוק ההון, רשות לניירות ערך ואיגוד הבנקים. ראשי הבנקים וגופים פיננסיים שהעניקו אשראי לטייקונים יוזמנו לישיבות הבאות של הוועדה, שייערכו לאחר חג הפסח.

בקרוב תערוך הוועדה יום עיון לחבריה, שבו ירצו בפניהם המומחים המקצועיים שנשכרו על ידי הוועדה: פרופ' ניתאי ברגמן, פרופ' אשר בלס ועו"ד רמי תמם.

ברגמן הוא בעל דוקטורט בכלכלה מהרווארד ומומחה במימון חברות, ממשל תאגידי וחוזים פיננסיים. בין 2003 ל-2017 כיהן כחבר סגל במחלקה למימון ב-MIT. באחרונה מונה ברגמן לחבר סגל בבתי הספר לעסקים ולכלכלה באוניברסיטת תל אביב.

בלס הוא מומחה לכלכלה ולבנקאות, בעל תואר שני ודוקטורט בכלכלה מאוניברסיטת הרווארד. בלס כיהן ככלכלן ראשי במחלקת המחקר של בנק ישראל, כאחראי על שוק ההון, ובימים אלה מרצה בכמה מוסדות להשכלה גבוהה בישראל ובחו"ל.

תמם הוא מומחה לפשיעה כלכלית, שחיתות שלטונית ועבירות צווארון לבן. תמם שירת כעשור ביחידה הארצית לחקירות הונאה, ולאחר מכן כראש כוחות משימה משולבים בתחומי הפשיעה הכלכלית, וראש מחלקת תשאול בלהב 433. בתפקידיו ב-433 הוביל תמם חקירות של פרשות כלכליות ופרשות שחיתות ציבורית, ובהן חקירות של שרים וראשי ממשלה.

כבל כתב לחברי הוועדה: "אני מאמין כי בעבודה מעמיקה ורצינית נצליח לחקור את תהליכי קבלת ההחלטות שבבסיס ההסדרים שניתנו לאותם לווים, ואת הפעלת שיקול הדעת של בעלי התפקידים השונים בבנקים בהקצאת האשראי, וכן את הפיקוח של הרגולטורים על הבנקים, את היקפו ואמצעי האכיפה שהפעילו הרגולטורים, כלל שאכן הופעלו כאלה על ידם. זו הזדמנות להוכיח כי כנסת ישראל יודעת ונכונה להתעלות מעל למחלוקות, ולהוציא תחת ידיה מסקנות משמעותיות והיסטוריות לכלכלה ולמשק הישראלי".

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"