על רקע בדיקת המכרזים: בכיר במינהל הרכש במשרד הביטחון עוזב את תפקידו

בשבועות האחרונים נבדקו אי סדרים במכרזים שבהם היה מעורב איקו חסון, האיש החזק ברכש הטכנולוגי של צה"ל זה יותר מעשור ■ מטעמו של חסון נמסר: "מדובר בעובד מסור ונאמן שבמשך עשרות שנים זכה לשבחים על עבודתו"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איקו חסון
איקו חסוןצילום: מתוך היוטיוב של VMw
חגי עמית
חגי עמית

איקו חסון — סגן ראש מינהל הרכש (מנה"ר) והאחראי על תחום התקשוב והמודיעין במשרד הביטחון — צפוי לסיים את תפקידו במשרד בתקופה הקרובה.

חסון — הדמות הדומיננטית בכל מה שנוגע לרכש הטכנולוגי של צה"ל כבר יותר מעשור — לא היה אמור לעזוב במועד הנוכחי. עזיבתו באה, בין היתר, בעקבות בדיקה שנערכת במשרד הביטחון בשבועות האחרונים, בידי גורמים פנימים וחיצוניים, בנוגע לאי־סדרים בכמה מכרזים טכנולוגיים שבהם היה מעורב. חסון שכר את עורך הדין ציון אמיר, מבכירי עורכי הדין בתחום הפלילי בישראל. במשרד הביטחון כבר נעשו פניות לעובדים בנוגע לאפשרות שיחליפו את חסון. גם בתוך ועד העובדים של משרד הביטחון, שחסון הוא היו"ר שלו יותר מעשר שנים, נערכים לחילופי משמרות.

חסון לא מוביל את המאבק הגדול שמתנהל בתוך משרד הביטחון בשבועות האחרונים, שבמסגרתו נלחמים עובדי המשרד נגד תחילת הפעלתה של חברת שביט — חברה פרטית בבעלות מלאה של המדינה שהקמתה אושרה כבר לפני שנתיים וחצי ומטרתה, לסייע למינהל הרכש של משרד הביטחון בסדרה של תחומים, ואף להחליף אותו בחלקם. הקמת שביט נעשתה בתיאום עם חסון, אלא שאף שלחברה גויסו כבר 35 עובדים, ו–25 מיליון שקל הושקע בהקמתה — ועד העובדים של משרד הביטחון מנהל מלחמת חורמה נגד הפעלתה, שאותה מובילים חברי ועד אחרים.

בחודשים האחרונים נחשפו בסדרת כתבות ב–TheMarker סימני שאלה מעל התנהלותו של חסון, קשריו עם מנהלים של חברות גדולות המשמשות כספקיות של משרד הביטחון, ובעיקר הקשר הקרוב שלו עם איש העסקים בני לידור, העובד כיועץ עבור כמה ספקיות טכנולוגיה גדולות של מערכת הביטחון.

אחד מסימני השאלה עוסק בזכייתה של חברת סיסקו במכרז השרתים של צה"ל בהיקף של כמיליארד שקל. ההודעה על זכייתה של סיסקו הועברה למתמודדים עוד לפני שנערך דיאלוג טכנולוגי עם צה"ל; מבלי שהצעתה של סיסקו עמדה בתנאי הסף הטכנולוגיים, ומבלי שתהיה הקפדה על נוהל שתי המעטפות (נוהל שבמסגרתו החברות המתמודדות אמורות להציע הצעה טכנולוגית והצעה כלכלית בנפרד, וההצעה הכלכלית אמורה להיבחן רק אחרי שההצעה הטכנולוגית נבדקת). הסכם אחר שהוזכר בכתבות נגע להחלטה לבטל את מכרז שירותי האחסון שהיה אמור לצאת אל הפועל, ובמקום זאת להאריך את תקופה ההסכם עם חברת נטאפ המעניקה את השירותים האלה כיום. הן סיסקו והן נטאפ הן חברות המקושרות עסקית ללידור.

"חסון יעמיד עצמו לרשות הבודקים"

מטעמו של חסון נמסר כי "אין בסיס לכל רמיזה או חשד להתנהלות לא תקינה של חסון כפי שעלו בכתבות שפורסמו. ידיו נקיות לחלוטין. מדובר בעובד מסור ונאמן שבמשך עשרות שנים זכה וזוכה לשבחים ואמון על עבודתו המקצועית והעניינית. כך היה לאורך כל השנים, וכך גם עכשיו כשהוא לקראת סיום עבודתו. ככל שיש בדיקה או תהיה בדיקה — חסון יעמיד את עצמו לרשות הבודקים. הוא ישמח לשתף פעולה ולהסביר כל דבר שיישאל. הוא דוחה לחלוטין רמיזה כלשהי שנפל פגם בהתנהלותו במסגרת עבודתו".

ממשרד הביטחון נמסר: "איקו חסון טרם הודיע על פרישתו מתפקידו כיו"ר ארגון עובדי משרד הביטחון, תפקיד המסתיים במהלך שנה זו. חסון, כסגן בכיר לראש מנה"ר, זוכה להערכה רבה ואמון מצד ההנהלה; והוא בעל זכויות רבות בתפקידו כיו"ר ועד העובדים, מזה 11 שנה, שבהן הוא מבצע ומוביל פעילויות רבות לרווחת עובדי המשרד וגמלאיו. שיקוליו של חסון לפרוש, ככל שיחליט על כך, הם מעיניינו האישי ונוגעים לנושאים שבצנעת הפרט. על רקע זה אנו נכבד כל החלטה שהוא יקבל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?