"גירעון של עוד 200 מיליון שקל כל שנה": קרנות הפנסיה לוחצות להעלות את גיל הפרישה לנשים

קרנות הפנסיה טענו בפני ועדת הכספים כי הימנעות מהעלאת גיל הפרישה לנשים תפגע בחסכונות העמיתים לפנסיה ■ ח"כ משה גפני: "כולם יודעים שחייבים להעלות את גיל הפרישה כי תוחלת החיים עולה דרסטית. בסוף זה יעלה הרבה מאוד למדינה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני
יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפניצילום: אמיל סלמן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

אי העלאת גיל הפרישה לנשים גורם לגירעון בקרנות הפנסיה הוותיקות שאותו עלולים לשלם העמיתים - כך עולה מדיון נוסף שקיימה היום (ב') ועדת הכספים בהעלאת גיל הפרישה לנשים.

רונן הירש, יועץ משפטי ראשי בעמיתים – קרנות הפנסיה הוותיקות, הסביר לח"כים כי "בדו"חות הכספיים הנוכחיים נצטרך לפנות לרשות הביטוח ושוק ההון בבקשה לבצע איזון אקטוארי בדו"חות של העמיתים בקרנות כדי להתמודד עם זה".

לדבריו, "בהנחה שהמצב החוקי לא ישתנה, מדובר בעלות מצטברת של 4.8 מיליארד שקל עד היום. זו התחייבויות וללא הגירעון, שהוא גבוה יותר וכל זמן שהמצב לא משתנה, מתווספת מדי שנה עלות של 200 מיליון שקל לשנה לגירעון האקטוארי".

סגן הממונה על אגף התקציבים באוצר, האחראי על תחומי מאקרו, יוגב גרדוס מיהר להודיע כי "המדינה לא תישא בעלויות של הקרנות הוותיקות ויש לנו חוות דעת משפטית בעקבות ההסכם שחתמנו איתן, אחרי שהשקענו עשרות מיליארדים. אנחנו משפים אותם על אי העלאה של גילה פרישה מגיל 64 ל-67 אך לא על אי ההעלאה מ-62 ל-64. המדינה לקחה על עצמה את הפער בין 64 ל-67".

ח"כים בוועדה תמימי דעים שיש להעלות את גיל הפרישה לנשים מ-62 ואולם, בין הכנסת לבין משרד האוצר יש מחלוקת לגבי הגדרת נשים במקצועות שוחקים, שלגביהן דורשים חברי הוועדה לקבוע שיוכלו לפרוש גם בגיל 62. בין ועדת הכספים לאוצר קיימת גם מחלוקת בעניין הזכאות לקבלת דמי אבטלה לאישה שפוטרה או שפרשה מסיבות שונות קודם לגיל הפרישה הקבוע בחוק.

ועדת הכספים דנה בסוגיית העלאת גיל הפרישה לנשים כבר קרוב לשנתיים ושר האוצר משה כחלון אף מינה ועדה ציבורית שבחנה את הנושא, אך כחלון טרם הגיש את המלצותיו לוועדת הכספים, כפי שהדבר התבקש.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) יזם הצעת חוק שעליה חתומים כל חברי הוועדה, קואליציה ואופוזיציה, שקובעת שגיל הפרישה יעלה, תוך מתן מענה לנשים בנות 55 שלא עובדות, נשים בעבודות שוחקות ונשים עניות שמשתכרות שכר נמוך. עוד קובעת ההצעה כי נשים תקבלנה דמי אבטלה מגיל 65 ועד גיל 67 במקרים שבהם הן לא תעבודנה וכן מס הכנסה שלילי, פי 2.5 מהרגיל.

גפני הדגיש כי "הגשנו הצעת חוק מוסכמת על כל חברי הוועדה. ההצעה הוגשה לוועדת שרים ונדחתה בשבוע ועתה הוגשה שוב ונדחתה לקיץ. המשמעות היא ששר האוצר לא מעוניין בהעלאת גיל הפרישה - וזה נטל כבד על קרנות הפנסיה".

גפני הוסיף כי "כולם יודעים שחייבים להעלות את גיל הפרישה כי תוחלת החיים עולה דרסטית. בסוף זה יעלה הרבה מאוד למדינה, כי לא ניתן יהיה כל הזמן להשית את העלות על הציבור באמצעות הגדלת האיזון האקטוארי".

גרדוס העיר כי "הבאנו הצעה שנתנה מענה לכל הנשים המוחלשות שנפגעו מהמהלך הזה. לא חושבים שזה נכון להגדיר מקצועות שוחקים בצורה ספציפית בחוק ולא שהבטחת הכנסה זו הדרך לצאת מעוני וגם לא דמי אבטלה. בסיס ההצעה טוב ויש מקום לדון בכך. העיקרון מוסכם, וגם הרצון למנוע פגיעה בנשים מוחלשות וזה גם מה ששר האוצר רוצה להשיג אז אפשר להגיע לפתרון, אך לא להניח הצעת חוק שעלותה מיליארד וחצי שקל ולא תשיג את התכליות שאותן אנחנו רוצים להשיג. תמכנו בהסדר של מיליארד שקל על פני עשר שנים ואח"כ אמרנו שאנחנו מסכימים לעוד תוספת. הצעת החוק של ועדת הכספים כפי שהיא מנוסחת עתה תעודד נשים לא לצאת לעבודה".

גרדוס הוסיף כי "צריך להתכנס לדיון אינטנסיבי. העלאת הגיל תחסוך לביטוח הלאומי הרבה מיליארדים אקטוארית ולקרנות הפנסיה כמובן ולמשק בתרומה לתוצר וצמצום אי השוויון. צעד מאוד חיובי".

גפני פנה לאנשי האוצר ואמר "אתם צריכים לשנות את החשיבה בעניין הזה. כל חברי הכנסת בוועדה מסכימים על תשתית החוק, אף אם לא כולם מסכימים על כל נושא ונושא. אבל העיקרון מוסכם. עכשיו האוצר צריך לבוא ולומר מה כן ומה לא ועל מה מוכן להתפשר. אבל ברור שלא נסכים להעלאת גיל הפרישה אם יהיו נשים שיישארו ללא מענה".

ח"כ אורלי לוי-אבקסיס אמרה כי: "זה יהיה צעד חיובי במידה שיעסיקו אותן. אתם חייבים לקחת בחשבון שיש נשים שלא עובדות, אפילו לפני גיל 62 הקבוע בחוק כיום".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני): "הסוגיה לא מוכרעת כי אתם בוחרים שלא להכריע. מאידך יש להימנעות מפתרון משמעויות של עלויות של מאות מיליונים, או שזה יעלה לי כעמית בקרנות הפנסיה כסף, או שזה יעלה לתקציב המדינה. אז ההצעה שלנו לפחות ריאלית, אתם מצדכם לא אומרים דבר".

נציגת שדולת הנשים, יערה מן: "כבר היום הרבה נשים עובדות הרבה מעבר ל-62 וזה אומר שנשים רבות בוחרות להמשיך לעבוד, רובן לא רוצות דמי אבטלה. בפועל, האוצר לא רוצה לא לתת דמי אבטלה וגם לא לתת פתרון למקצועות שוחקים - שזה מה שיפתור את כל הבעיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים