שר הביטחון ליברמן יקבל חלק ממבוקשו – התקציבים החברתיים יקוצצו

הפוליטיקאים דרשו תוספות תקציביות, ובתמורה באוצר הודיעו על קיצוץ רוחבי של 5 מיליארד שקל - כ-600 מיליון במשרד הביטחון ■ אלא שכעת, מתברר כי במשרד לא מתכוונים להסכים - מה שיוביל לקיצוץ גדול יותר במשרדי הממשלה האחרים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הביטחון אביגדור ליברמן בוועידת השלטון המקומי, בחודש שעבר
שר הביטחון אביגדור ליברמן בוועידת השלטון המקומי, בחודש שעברצילום: עופר וקנין
חגי עמית
חגי עמית

ב-12 בינואר, עת הסתיים ליל השימורים שבמסגרתו סיכמו ביניהם שרי הממשלה ופקידי משרד האוצר את הרכבו של תקציב 2019 - התגלתה השורה התחתונה של הדרישות הרבות שהציגו הפוליטיקאים.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

הלחצים הקואליציוניים הביאו לכך שלתקציב נוספו סדרה של שורות שהגדילו את הוצאות המדינה, ובמקביל סדרה של מהלכים שהיו אמורים להביא לקיצוץ בתקציב – בוטלו.

להיענות הזו לדרישות השרים היה מחיר גבוה. כ-5 מיליארד שקל שירדו בצורה של קיצוץ רוחבי ממשרדי השרים.

הקיצוץ הרוחבי הגבוה הזה עורר תגובה מיד כשדווח אודותיו. התנוסס מעליו סימן שאלה מיוחד בכל הנוגע למשרד אחד - שצפוי היה לספוג חלק משמעותי ממנו. תקציב משרד הביטחון מהווה כ-14% ממה שמוגדר על ידי אגף התקציבים בתור "התקציב לחישוב מגבלת ההוצאה". המשמעות היא שקיצוץ של 5 מיליארד שקל מתקציבי משרדי הממשלה יביא לקיצוץ של כ-600 מיליון שקל מתקציב הביטחון.

לאור העובדה שבשבועות שקדמו להעברת התקציב ליברמן דיבר על הצורך להוסיף לתקציב משרדו יותר מ-4 מיליארד שקל בשלוש שנים - קשה היה להבין כיצד הוא יסכים לקצץ את הסכום הזה. אבל באוצר הבטיחו שהקיצוץ הרוחבי יחול גם יחול על תקציב הביטחון.

הבוקר (א') הסתבר שלא כך - מערכת הביטחון וליברמן לא מוכנים לתרום את חלקם ולקבל עליהם את הקיצוץ הרוחבי. זאת למרות שליברמן הוא לא האיש שצריך להיות מופתע מהקיצוץ, שכן אי אפשר לומר שהוא לא תרם לו את חלקו. ליברמן הוא האיש שבגללו נגוזו מהתקציב החלטות כמו ביטול המהלך של הפיכת סל הקליטה לדיפרנציאלי – מהלך שהיה אמור להביא לכך שעולים חדשים בעלי נכסים לא ייהנו מאותו סיוע כספי ממנו נהנים עולים חדשים חסרי כל. בגלל הלחץ שלו גם בוטל קיצוץ הסיוע בשכר דירה ותקציבי רווחה של משרד הקליטה, ובגלל הדרישה שלו הוחלט על תוספת ותק למקבלי קצבאות הזקנה – שתבטל את הקיפוח המובנה שממנו סובלים עולים חדשים שלא הספיקו לצבור די ותק בשוק העבודה הישראלי. שלושה צעדים שביטולם היה יכול להחזיר לתקציב הביטחון את מה שחסר לו.

אם לא די בכך - מערכת הביטחון לא מוכנה לספוג גם את הקיצוצים הרוחביים שהוטלו עליה לאורך כל חמש השנים של תר"ש גדעון. היא גם לא מוכנה שהתקציב השוטף שלה יספוג לתוכו משימות בטחוניות שהוטלו עליה על ידי הקבינט ולא נכללו בתר"ש גדעון המקומי – דוגמת חלק מעלויות ההתמודדות עם רצועת עזה, או הקמת החומה בדרום הר חברון ב-2017.

כל זאת עוד לפני שמתיישבים לדון בדרישות של מערכת הביטחון לתוספת בגין השינוי במצב האזורי, כך לדברי ליברמן.

ליברמן יקבל חלק ממבוקשו. במשרד האוצר כבר מנהלים מגעים בנוגע לצמצום היקף הקיצוץ הרוחבי שיספוג משרד הביטחון. המשמעות תהיה קיצוץ רוחבי גדול יותר שיושת על יתר משרדי הממשלה, בראשם המשרד שגם כך סופג את הקיצוץ הגדול ביותר – משרד החינוך, שמשמעות הקיצוץ הרוחבי עבורו רק ב-2019 היא גריעה של כ-740 מיליון שקל מתקציבו.

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש