700 שקל לדוכן, 1,700 שקל למסעדה: מערך הכשרות האלטרנטיבי של רבני צהר

היעד העסקי של צהר הוא להגיע ל-1,200 מסעדות תוך שלוש שנים ■ מייסד צהר: "ננתק את הקשר בין המשגיח למושגח. המשגיח יקבל שכר מהארגון"

אורה קורן
אורה קורן
תעודת כשרות בירושלים
תעודת כשרות בירושליםצילום: אמיל סלמן
אורה קורן
אורה קורן

ארגון רבני צהר הודיע היום (ב') על כניסתו לתחום מתן כשרות למסעדות. מדובר בכשרות חלופית לזאת של הרבנות הראשית, במסגרת המגבלות של בג''ץ שקבע - כי המלים הנגזרות מהשורש כ.ש.ר יכולה להשתמש רק הרבנות.

"בהתרגשות מהולה בתקווה בשנת ה-70 למדינת ישראל, אני שמח להכריז על החלטת מועצת רבני צהר להקים מיזם כשרות חדש רענן ומבטיח", אמר הרב רפי פירשטיין, שהקים את ארגון צהר. "החלטה זו אינה פשוטה, קדמו לה התלבטויות של שנים. אנחנו לא נחליף את הרבנות, באנו לאתגר אותה באמצעות יצירת תחרות", הוסיף.

לדבריו, הרבנות צריכה להיות הרגולטור שקובע כללים, ומאפשר לגופים אחרים להתחרות ביניהם על השירות. "אנחנו לא רוצים לקחת לרבנות את הכשרות שלה. זו לא המטרה, אלא להרבות כשרות בישראל, לאפשר ליותר בעלי עסק להיכנס למעגל הכשרות. נעשה את זה באמצעות שדרוג הכשרות. כללי הכשרות והתשלום יהיו אוניברסליים, שקופים וברורים, ולא יהיו תלויים באזור הגיאוגרפי. ננתק את הקשר בין משגיח למושגח. המשגיח יקבל שכר מארגון צהר", אמר פירשטיין.

עלויות ההתקשרות הצפויות במסגרת צהר - 700 שקל חודש לדוכן, 1,050 שקל למסעדה בשרית קטנה, 900 שקל למסעדה חלבית קטנה, 1,700 שקל למסעדה בשרית גדולה, 1,350 שקל למסעדה חלבית גדולה. כשרות מהדרין תהיה יקרה מעט יותר, ותעלה 900 שקל לדוכן, ו-2,860-1,100 שקל למסעדה בשרית גדולה.

היעד העסקי של צהר הוא להגיע ל-1,200 מסעדות תוך שלוש שנים, 10% מהשוק. בנוסף, לפחות 50% מהמסעדות יהיו כאלה שכיום הן ללא כשרות.

3 מיליון שקל בשנה הראשונה

לדברי הרב משה בארי, מנכ''ל ארגון רבני צהר, לכל בית עסק נבחרו פעולות הכשרות הנדרשות. עם כל הציוד ניתן יהיה להגיע לחיסכון זמן וליעילות בהשגחה. "אנחנו מתחילים במסעדות, אבל יש פניות מכיוונים נוספים", אמר בתשובה לשאלה אם ייכנסו למתן כשרות למפעלים ולגופים נוספים.

העלות אינה צפויה להיות נמוכה יחסית למחירי הרבנות, אם כי מחירי הרבנות משתנים ואי-אפשר לדעת מה המחיר האמיתי. לגבי המימון נאמר כי "צהר חיה מתרומות. גם את המפעל הזה יממנו פילנטרופים. אנחנו מקווים להגיע ליציבות בתוך שנתיים וחצי. העלות השנתית הצפויה היא 3 מיליון שקל בשנה הראשונה - ועלות זו תגדל ככל שנתרחב".

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן, אמר כי "היום הזה הוא יום חשוב לחברה הישראלית כי אנחנו בעד קירוב לבבות. זה צעד חשוב לכלכלה הישראלית. עד היום היה קיים מונופול בכשרות, ואנחנו רוצים שתהיה לו אלטרנטיבה. המיזם ייתן לתחום הכשרות שקיפות ואחידות. זה יוביל להוזלת מחירי כשרות ולהביא לכך שמסעדנים יקבלו דרישות מראש ויוכלו לקבל החלטה מושכלת ומתאימה להם".

ברמן הוסיף כי "תם העידן שבו אנחנו מפחדים מגוף אחד שמטיל עלינו מרותו קובע לנו מה לעשות ואין לנו ברירה. המצב שבו היינו נתונים, שיש ארגון אחד שעושה מה שהוא מבין, ואנחנו צריכים לרקוד לפי החליל שלו – הסתיים".

הרבנות הראשית כבר פנתה ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיקבע אם המיזם עומד בפסיקת בית המשפט העליון. ההערכות הן כי בכל מקרה הרבנות תתחיל לתת קנסות לבתי עסק שיציגו את תעודת צהר, ואם תתמיד ותנסה לגבות את הקנסות (מה שלא קרה עם התראותיה עד כה), הנושא יובא להכרעת בית המשפט העליון.

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה: "הרבנות הראשית לישראל פועלת ותמשיך לפעול לספק כשרות לעם ישראל, ומתמקדת בימים אלו ביישום רפורמת הכשרות המקיפה במערך הכשרות הארצי, תוך הטמעת עקרונות של שקיפות ואחידות. חבל שבמקום להירתם למלאכת שיפור פניו של מערך הכשרות הממלכתי, אצה הדרך לארגון צהר לנקוט בצעד שעלול להחליש את הכשרות הממלכתית, והכל באצטלא של דאגה לכשרות ולציבור.

"אכן, מערך הכשרות הממלכתי ספג לא אחת ביקורת, על אופן התנהלותו. הרבנות הראשית אינה מתעלמת מביקורת זו, אולם הדרך להתמודד עמה היא שיפור וייעול המערכת הממלכתית. רק מערך כשרות ממלכתי המצויד בכלים מתאימים, לרבות כלי אכיפה משמעותיים לצורך התמודדות עם הונאות כשרות, יכול להגן כיאות על ציבור שומרי הכשרות ולהבטיח לו מערכת כשרות אמינה.

"אין אלא להביע תמיהה על כך שגוף המציג עצמו כמי שערך הממלכתיות והתורה נר לרגליו, בוחר להקים אלטרנטיבה למערכת הכשרות הממלכתית, תוך ביזוי החוק. בכך, חובר הארגון לאלו המבקשים לקעקע את דמותה היהודית של מדינת ישראל. גופי כשרות פרטיים, כדוגמת צהר ובד"צים למיניהם, קיימים במדינות רבות בעולם. אולם, מערך כשרות ממלכתי יש רק אחד, כשם שיש לנו מדינה יהודית אחת, ורבנות ראשית אחת. הניסיון להחליף או להחליש גוף ממלכתי מוסדר והקמת אלטרנטיבה לשירותיו מהווה פגיעה במבנה השלטון ובתקינותו".

האפליקציה שתשגיח על המשגיחים של צהר

מערך הכשרות של צהר יתבצע בשיתוף עם חברת הטכנולוגיה איידו (eyedo) — באמצעות אפליקציה. איילת בבלי מאיידו הסבירה כי בארגון צהר ירכיבו תוכנית עבודה עבור כל משגיח או משגיחה, שמפרטת באילו שעות עליהם להיות בבתי העסק השונים. במקביל יורכבו לכל בית עסק בדיקות כשרות שיותאמו במיוחד לפעילותו. האפליקציה תציג בפני המשגיחים את סדר היום ואת רשמת המשימות שלהם, והם יסמנו אילו משימות בוצעו ואף יעלו תמונות.

כדי למנוע מצב שבו המשגיחים מוסרים דיווחים שגויים, האפליקציה מאפשרת להעלות רק תמונה עדכנית שצולמה ליד מקום העסק. בנוסף, רכיב GPS יאפשר לראות איפה היו המשגיחים בזמן הביקורת. כך, נדמה שמערך הכשרות החדש שם דגש על ערך השקיפות.

בדיון שנערך בבית המשפט העליון לפני כשנה ציין השופט נעם סולברג כי יש "קלקול גדול במערך הכשרות הקיים. משגיחים שאינם באים לבתי האוכל אלא לכמה דקות בודדות בכל שבוע, ודורשים תשלום ב'שחור'. חלק מהם חסרים את הידע ההלכתי הנדרש, או מבצעים עבודתם כלאחר יד. עד כדי כך הגיעו הדברים, ששומעים אנו על רבנים שאינם סומכים על הכשרות שהם עצמם נותנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"