חברות הסיעוד הובסו: כמה יקבלו הקשישים ברפורמה החדשה?

על פי הפשרה, קשישים סיעודיים יוכלו לבחור אם לקבל תמיכה על ידי שעות סיעוד (אפשרות ברירת המחדל) או כסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קשיש סיעודי ומטפלת
צילום: אלון רון

לאחר מאבק איתנים בכנסת על אישור רפורמת הסיעוד במסגרת חוק ההסדרים ולאחר שלובי של חברות הסיעוד הוביל להתנגדות של 56 ח"כים לרפורמה, הושגה היום (ד') פשרה בין שר הרווחה, חיים כץ, שר האוצר, משה כחלון, שר הבריאות, יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הרווחה, ח"כ אלי אללוף - שתאפשר לאשר את הרפורמה במסגרת חוק ההסדרים.

עיקר המאבק נסב סביב סעיף יחיד ברפורמה, שאותו דרש האוצר, והוא להפסיק את שעות הטיפול בבית ולהסב אותן לקבלת גמלה חודשית - במטרה לחסוך את התיווך של חברות הסיעוד ולעודד קשישים לצרוך שירותים בקהילה, כמו ביקורים במרכזי יום, במקום שעות טיפול בבית. מחקרים בעולם לימדו כי השילוב בקהילה הוא האמצעי הטוב ביותר למנוע הידרדרות במצבם של הקשישים.

כעת, על פי הפשרה, קשישים סיעודיים יוכלו לבחור אם לקבל תמיכה על ידי שעות סיעוד (אפשרות הברירת מחדל) או כסף.

>> מירב ארלוזורוב על רפורמת הסיעוד

לקשישים הסיעודיים המדורגים ברמה אחת (הקלים ביותר) תועלה הגמלה החודשית מ-1,000 ל-1,200 שקל, והם יוכלו להמיר אותה ל-9 שעות שבועיות בקהילה. עד כה קיבלו קשישים ברמת אחת מחברות הסיעוד 9.75 שעות טיפול שבועיות בבית, שכללו בעיקר ניקיון ועריכת קניות עבור הקשיש. על פי הצעה זו, שבגינה ייאבדו חברות הסיעוד הכנסות של כמיליארד שקל בשנה, התנהל קרב לוביסטים בכנסת.

לפי הרפורמה, הטיפול בבית לא יינתן על ידי חברות סיעוד, ובמקומן הקשישים ברמה אחת יקבלו טיפול בקהילה – הכולל זכות ל-4.5 ימים מלאים במרכזי יום, למשל - שיעלה למדינה כ-2,000 שקל בחודש לכל קשיש. בנוסף, ניתן יהיה לצרוך את השעות האלה באמצעות שירותים כמו אב בית, קהילות תומכות, לחצן מצוקה, שירותי כביסה ועוד.

לפני שהרפורמה אושרה, ניתן היה להמיר את שעות הסיעוד בכסף רק בעזרת בקשות מיוחדות ואישורים רבים, ומעשית היה הדבר כמעט בלתי אפשרי.

מימוש מלא - ב-2021

מחלוקת נוספת היתה לגבי ההצעה של האוצר שנגעה לקשישים ברמות הסיעוד החמורות יותר, רמות 2-6, ובמקרה הזה חברות הסיעוד קיבלו את מבוקשן. ההצעה המקורית היתה להמיר ארבע שעות טיפול (כלומר חלק משעות הטיפול המגיעות לקשיש) בקבלת גמלה בכסף. ההחלטה הזאת שונתה, ומעתה יוכלו הקשיש ומשפחתו לבחור בין קבלת גמלה בכסף, קבלת מלוא שעות הטיפול בבית, או לשלב בין השניים. במרבית המקרים, משפחות בוחרות בחלופה של טיפול בבית ומוותרות על הגמלה בכסף.

הבשורה הגדולה ביותר של רפורמת הסיעוד, שלגביה היתה הסכמה, היתה הגדלת מספר שעות הטיפול לקשישים ברמת סיעוד חמורה מ-22 ל-30 שעות בשבוע (מימוש מלא של הסעיף יהיה ב-2021), או בגמלה כספית גבוהה של 5,200 שקלים בחודש.

בנוסף, הרפורמה כוללת תוספת תקציב לקופות החולים עבור מעקב אחר מצב הקשישים הסיעודיים בביתם, טיפולי שיניים, הרחבת התקציב של מרכזי היום ועוד.

כמו כן, נערך שינוי קל בלוח הזמנים של הרפורמה: המדרגה הראשונה של השינוי תהיה בנובמבר 2018, ובה מספר שעות הטיפול המרבי יעלה ל-28 שעות לקשיש בחודש ברמה סיעודית חמורה (24 שעות ביממה אם מדובר בהעסקת עובד זר בבית).

סכום המסגרת של הרפורמה בסיעוד - תוספת תקציב של 1.8 מיליארד שקל - נותר ללא שינוי. מכיוון שהתקציב עבור הטיפול בקשישים קלים הוא כ-100 מיליון שקל, יהיה צורך למצוא סעיפים אחרים ברפורמה שניתן יהיה לקצץ מהם.

כחלון אמר לאחר אישור הרפורמה: "מדובר בהרחבה ושיפור של תוכנית הסיעוד הלאומית, תוך מתן תוספת תקציבית משמעותית. הגדלנו משמעותית את שעות הסיעוד באופן שיענה על הצרכים של הקשישים. הבטחנו שלא נשאיר אף קשיש ללא כיסוי וזה בדיוק מה שאנחנו עושים היום״.

לדברי כץ, ״הצלחנו להביא לשינויים משמעותיים בחוק לטובת מקבלי שירותי הסיעוד. כעת הרמה הגבוהה מכסה כמעט במלואה את העובד הזר ונתנו למבוטח לבחור אם הם רוצים שעות סיעוד, כסף או שילוב עם שירותים״.

ליצמן אמר כי "הרחבת שירותי הסיעוד כוללת בשורה חברתית חשובה לאוכלוסייה המתבגרת בישראל. נאבקתי במשך שנים למען רפורמה ממלכתית בסיעוד ואנו מיישמים אותה לטובת הנזקקים לשירותי סיעוד".

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים