להפיק לקחים — ולעצור את המינוי של עפרה ברכה לנציבת שירות המדינה

הלקח מהמינוי של פילבר — שנתניהו מינה אותו למנכ"ל משרד התקשורת — הוא שאסור להסכים למינויים תמוהים ולא ראויים ■ אמנם לא נקשרו חשדות פליליים בהצעה למנות את עפרה ברכה, אך לנציב שירות המדינה, צריך למנות איש מקצוע מנוסה ובעל חוט שדרה מוסרי

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלמה פילבר בהארכת מעצר, השבוע
שלמה פילבר בהארכת מעצר, השבועצילום: מוטי מילרוד
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עדיין לא נחקר בפרשה הידועה כתיק 4000 — פרשת בזק — אבל רוחו ללא ספק שורה מעליה.

הפרשה נולדה בשיחת טלפון שקיים נתניהו, בתפקידו כשר התקשורת במאי 2015, עם מנכ"ל משרד התקשורת דאז, אבי ברגר.

תיק 4000 והאובססיה החולנית של נתניהו לתקשורת - האזינו ל"השבוע", הפודקאסט השבועי של הארץ:

בשיחת הטלפון הזו הודיע נתניהו לברגר על פיטוריו לאלתר, אף שברגר נחשב למנכ"ל מצטיין, שהוביל את מהפכת פתיחת התחרות בבזק בתחומי האינטרנט המהיר (השוק הסיטוני). תחת ברגר מונה למנכ"ל משרד התקשורת מקורבו של נתניהו, שלמה פילבר, שהמהלך הראשון שלו היה להפוך על פיה את המדיניות התחרותית שיזם קודמו נגד בזק.

בדו"ח ביקורת בן 80 עמודים, שבאורח אירוני פורסם ביום שבו נעצר פילבר לחקירה בידי רשות ניירות ערך לפני כחצי שנה, פירט מבקר המדינה, יוסף שפירא, כיצד הפך פילבר באופן שיטתי את המדיניות של קודמו, שנשענה על העמדה המקצועית של משרד התקשורת — ללא נימוקים מקצועיים ראויים.

כך, במאי 2015 הגיש משרד התקשורת את עמדתו לבג"ץ בנוגע לפתיחת השוק הסיטוני של בזק לתחרות, שבה דחה את הטענה של בזק שעתרה נגד הפתיחה לתחרות.

בעמדה שהוגשה לבג"ץ על ידי המנכ"ל, המהנדס הראשי והמדען של משרד התקשורת, כתבו השלושה כי השתכנעו שטענתה של בזק — שהיא אינה ערוכה לפתיחה לתחרות וכי ייקח לה שלוש שנים להיערך — אינה נכונה.

מבקר המדינה מצטט את הדברים שנכתבו לבג"ץ, שלפיהם השלושה, "שהם בעלי מומחיות וניסיון עשיר בתחום פעילות רשתות תקשורת", ביצעו "הליך בחינה הנדסית נוספת", ולאחריו השתכנע משרד התקשורת "מעל כל צל של ספק שאין ממש בטענותיה של העותרת", וכי "מתן שירות טלפונייה סיטוני אפשרי ברשת העותרת, בהתאמות קלות בלבד למערכת הקיימת שלה, וזאת תוך פרק זמן קצר ובעלויות זניחות". בקיצור, משרד התקשורת קבע באופן נחרץ כי איומיה של בזק הם איומי סרק, ואין מקום לעכב עוד את פתיחת השוק לתחרות.

פילבר לא התייעץ עם מומחי המשרד

חודש בלבד לאחר מכן, ותחת מנכ"ל חדש — פילבר — קיבלה בזק ממשרד התקשורת ארכה של שנה לפתיחה לתחרות, שהפכה בפועל להארכה אינסופית, כי הפתיחה לתחרות מעולם לא התממשה. פילבר, מתברר, דווקא התרשם לחיוב מטענותיה של בזק שהיא אינה ערוכה טכנית לפתיחת התשתית שלה לתחרות, וקבע כי חוות הדעת ההנדסית של מהנדס ומדען המשרד, שדחתה את הטענה הזו של בזק, אינה מבוססת דיה.

הבעיה, כפי שמצא מבקר המדינה, היא שפילבר טרח לפנות בשאלות למהנדס ולמדען הראשי של משרד התקשורת כדי לבחון את חוות הדעת שלהם רק חצי שנה לאחר שנתן ארכה לבזק. אז על בסיס מה הוא קבע חצי שנה קודם לכן שבזק צודקת וגורמי המקצוע במשרד התקשורת טועים?

"החלטת המנכ"ל בדבר יישום הפתרון הזמני התקבלה בקיץ 2015", כתב על כך מבקר המדינה, "ואולם שאלות המנכ"ל בנוגע לחוות הדעת ההנדסית הופנו לגורמי המקצוע במשרד כמה חודשים לאחר מכן. מכאן שבעת קבלת החלטתו הוא לא התבסס על עמדה מקצועית ניטרלית הנוגדת את עמדת הגורמים המקצועיים במשרד, והספק הנטען לא יכול היה להיות בין השיקולים שבהשפעתם החליט המנכ"ל לקיים שימוע".

במלים עדינות, מבקר המדינה רומז שפילבר לא אמר אמת כאשר טען שהספק לגבי חוות הדעת ההנדסית של המשרד הוא הנימוק המקצועי לשינוי המדיניות של המשרד — הוא כלל לא בדק את חוות הדעת בעת שקיבל את ההחלטה להפוך על פיה את המדיניות המקצועית של משרד התקשורת, ולכן לא ידוע על סמך אילו שיקולים הוא החליט לשנות את מדיניות המשרד.

פגיעה לעיני כל באינטרס הציבורי

בזמן אמת התפרסמו אינספור כתבות ב–TheMarker על היפוך העמדה המשונה של משרד התקשורת תחת פילבר — ללא נימוקים מקצועיים או ציבוריים נראים לעין. דו"ח מבקר המדינה החריף את התהיות בנוגע להיפוך העמדה, שהנימוקים המקצועיים שסופקו לה נמצאו על ידי המבקר כלא נכונים.

רק חקירת רשות ניירות ערך לפני חצי שנה, וחקירת המשטרה כיום, עשויות על פי החשד לספק הסבר מניח את הדעת להתנהלות המשונה של משרד התקשורת תחת פילבר: שפילבר פעל מתוך מניעים זרים לסייע לבזק, ולכן מיהר להפוך את החלטות המקצועיות של המשרד.

האיש שמונה על ידי ראש הממשלה קידם, על פי החשד, את האינטרסים של בזק, תוך פגיעה ברורה באינטרס הציבורי — והוא עשה זאת לעין כל, בבוטות וללא נימוקים מקצועיים, כשהעיתונות משתוללת מזעם, ומבקר המדינה מרחרח גם הוא. דבר לא עצר את פילבר, עד שהוא נעצר בידי חוקרי רשות ניירות ערך.

זה גם מה שמטריד כל כך בפרשת פילבר: לא רק החשד הנורא שמנכ"ל משרד ממשלתי קידם אינטרסים זרים על חשבון האינטרס הציבורי, אלא שהוא עשה זאת לעין כל מבלי שאף שומר סף ואף גורם מקצועי מצליח לבלום אותו. כולם חשדו שמשהו מסריח במדיניות של משרד התקשורת תחת פילבר. לאחר שפורסם התחקיר ב"הארץ" בדבר הקשרים ההדוקים בין נתניהו לבעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', החשדות בדבר הסירחון רק התגברו — אבל אף אחד לא הצליח לעשות דבר בנידון.

מתברר שכאשר בראש הפירמידה ממנים מנהל לא ראוי מסיבות לא ראויות, שפועל משיקולים לא ראויים, קשה מאוד לתקן את הנזק שנגרם מכך. האיזונים והבלמים הקיימים בתוך משרדי הממשלה אינם חזקים מספיק כאשר הדג מסריח מהראש.

הסרת האצבע האחרונה מהסכר

עפרה ברכה. מועמדת לא ראויהצילום: לשכת רואי החשבון ?

יש כמה מסקנות מבניות חשובות שעולות מכך. הראשונה שבהן היא לא לאפשר מינויים לא ראויים, שקשה מאוד להבין את הצידוק הציבורי להם.

פילבר, כידוע, לא היה המינוי התמוה היחיד של נתניהו. על הפרק עומד מינוי תמוה נוסף, שבעטיו אף הוגשה עתירה לבג"ץ ושאמור להתממש בעשרת הימים הקרובים — המינוי של מקורבתו של נתניהו, עפרה ברכה, למשרה רמת הדרג של נציבת שירות המדינה, כאשר ב–1 במארס אמור ממלא מקום הנציב, אהוד פראוור, לפרוש לגמלאות.

אין טעם להלאות את הציבור בשאלה לגבי כישוריה של ברכה לתפקיד, כי לא ידועים כאלה. "עופרה מי?" זאת הכותרת המתאימה ביותר למינוי של פקידה זוטרה במשרד הפנים, שדבר לא מכשיר אותה לתפקיד החשוב, מלבד העובדה שבתה ואחותה עובדות בלשכת ראש הממשלה וככל הנראה חביבות על משפחת נתניהו.

התפישה של משפחת נתניהו שהמדינה זה היא, ולכן היא יכולה לעשות במדינה ככל העולה על רוחה — לרבות למנות אנשים לא מתאימים לתפקידים הכי חשובים — כבר סיבכה את המשפחה עם חשדות פליליים. המינוי של ברכה, אף שאין כל חשדות פליליים בגינו, עולה בקנה אחד עם ההתנהלות היהירה, הנהנתנית והמאוד לא זהירה של המשפחה בשנים האחרונות.

נציב שירות המדינה הוא שומר הסף מספר אחד של הממשלה — זהו האדם שמנהל את הממשלה וקובע את כל מערך המינויים בה, ולכן הוא האדם שיכול להכשיר או לחסום מינויים בעיתיים. השליטה בנציבות שירות המדינה עלולה לפתוח את הסכר בפני שטף של מינויים לא ראויים, לדרדר את מעמד הפקידות המקצועית, ולהרוס באופן מוחלט את עצמאות שומרי הסף.

קמפיין המשילות שמובילים שרי ממשלת נתניהו בשלוש השנים האחרונות ושבשמו פגעו כמעט בכל חלקה טובה בשירות המדינה — היועצים המשפטיים הם האחרונים להיות תחת מתקפה — מעיד שהחלשת שומרי הסף והחלשת הפקידות מקצועית משרתים היטב את האינטרסים של נתניהו. המינוי של ברכה עלול להיות הסרת האצבע האחרונה שעוד סתמה את הפרצה בסכר.

אסור בשום פנים ואופן להסכים למינויה של ברכה לתפקיד נציבת שירות המדינה. התפקיד הרגיש הזה חייב להימסר לידיים של איש מקצוע ראוי, בעל מוניטין ציבורי, ידע וניסיון מקצועי רחבים — וחוט שדרה מוסרי שיאפשר לו להגן על ממשלת ישראל.

התקדים המסוכן של מינוי פילבר מלמד כמה קצרה עלולה להיות הדרך לפגיעה בטוהר המידות הממשלתי. היום יותר מתמיד, אנחנו זקוקים לנציב שירות מדינה שיוכל לחסום מינויים מעין אלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית