שתיקת הכבשים של הקואליציה: בנט וכחלון נתנו פסק זמן לערכים

"יש רגע כזה, לפני הנפילה, שבו רוב הסובבים את המנהיג לא מבינים שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. כך זה היה ב-2008-2007 סביב אולמרט המוקף בפרשיות שחיתות"

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו ואהוד אולמרט בעת השבעת הממשלה, 2009
בנימין נתניהו ואהוד אולמרט בעת השבעת הממשלה, 2009צילום: AP
חגי עמית
חגי עמית

באחת מכיתות ו' של בתי הספר הממלכתיים בישראל, השעה האחרונה בימי ראשון של השבוע מוקדשת לשיעור בשם 'ערכים'. במסגרת זו נכנסת מדי יום א' סגנית המנהלת בבית הספר לכיתה - ודנה עם התלמידים במשמעותו של ערך מסויים.

אינני יודע מה עלה בראשה של המחנכת השבוע, אבל כשחזרה אחת התלמידות מבית הספר ביום א' האחרון, בישרה בשמחה כי "היום בשיעור 'ערכים' דיברנו על הפרשות של נתניהו".

כשביקשנו לשמוע ביתר פירוט את תוכן השיעור, הסבירה כי "קודם כל, בהתחלה של השיעור הסבירו לנו שזה הכל חקירה, וששום דבר עוד לא ברור. אחר כך דיברו איתנו על זה שיש פרשות 1000, פרשה 2000, פרשה 3000 ו-4000".

ומה אמרו התלמידים?

"שאלו אותנו מה אפשר ללמוד מהפרשה הזו, מה הערך שנפגע. אני ישר הצבעתי ואמרתי שפרשה 2000 זה פגיעה בחופש הביטוי של העיתונות והיכולת שלה לפעול בלי השפעה".

ידעתם בכלל מה זו הפרשה הזו?

"זו הפרשה שאומרת שנתניהו נפגש עם נוני מוזס ודיברו על זה שיכתבו עליו דברים טובים".

יופי, ודיברתם גם על פרשה 4000?

" לא. גם לא על 1000 ו-3000. לא הספקנו. בהתחלה המורה אמרה שנדבר על כל הפרשות, אבל בסוף נתקענו רק על פרשה 2000 עד שהשיעור נגמר. אולי נדבר על זה בשבוע הבא".

יש מי שיגיד שהעובדה שנתניהו דואג לספק לתלמידי היסודי בישראל תכנים לקורס שלם בנושא ערכים – דווקא מעוררת תקווה. יתכן שטועה מי שטוען שראש הממשלה משחית את סולם הערכים של אזרחי המדינה. אולי הוא דווקא טורח להעניק להם השכלה ערכית. הרי המושג 'שוחד' שגור על לשונם של לא מעט מידי ישראל מגיל צעיר - בזכות התקופה שבה הם גדלים.

ההחלטה על נושא השיעור היתה יוזמה מקומית של המורה בבית הספר – ולא הנחיה של משרד החינוך. שר החינוך נפתלי בנט הרי הסביר השבוע כי בכל הנוגע לפרשות נתניהו, הוא מבחין בין הרמה הערכית - לרמה הפלילית. בכובעו כמחנך הלאומי, לבנט יש ביקורת ערכית על נתניהו ועל המתנות שקיבל ממקורביו. הביקורת הזו לא דוחפת אותו לפרוש מהממשלה.

גם לבנט יש ילדים. מעניין לדעת איך הוא מסביר להם את הערכים שמנחים אותו, כשהוא יושב איתם בשולחן ארוחת הערב. שכן התנהלותו היא שיעור מרכזי לגבי חשיבותם של ערכים.

הסיבה לכך שבנט נשאר בקואליציה היא אופורטוניזם. לו ולשותפיו לקואליציה, בהם שר האוצר משה כחלון, אין שום אינטרס פוליטי לפרק את הממשלה. עם כל יום שעובר, שבמהלכו מתפרסמות עובדות נוספות על החקירות של נתניהו - מבהירים בנט ויתר חברי הקואליציה כי הם פוליטיקאים לא ערכיים. כדאי שבנט ועמיתיו יזכרו שאין שום טעם בערכים כשהם נשארים ברמת המחשבה או הדיבורים. לערכים יש משמעות רק כשהם מנחים התנהלות ומעשים בעולם האמיתי.

חומת ההגנה שלה זוכה נתניהו, הזכירה השבוע לגורמים באופוזיציה נשכחות. "יש רגע כזה, לפני הנפילה, שבו רוב הסובבים את המנהיג לא מבינים שמה שהיה הוא לא מה שיהיה. כך זה היה ב-2008-2007 סביב אולמרט המוקף בפרשיות שחיתות", אמרה השבוע חברת הכנסת שלי יחימוביץ' מהמחנה הציוני.

יחימוביץ' אכן היתה שם גם במאי 2008, כשפורסם שאולמרט נחקר בפרשת מעטפות הכסף. בתור חברה בקואליציה היא הצהירה אז כי "השותפות הקואליציונית עם אולמרט הסתיימה, שכן המשך ישיבה של העבודה בקואליציה בראשות אולמרט היא מתן הכשר למעשי השחיתות שלו. אם נשארו באולמרט ולו שמץ של ציונות ואחריות, עליו להתפטר מיד נוכח החשדות החמורים. אסור שבראש המדינה יעמוד אדם השקוע בחקירות פליליות. בעודו חשוד בפלילים מנהל אולמרט מתקפה אלימה ומסוכנת נגד מוסדות שלטון החוק".

לצדה, דרשה גם המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה מיו"ר המפלגה, אהוד ברק, לפרוש מהקואליציה על רקע מצבור העדויות בחקירות ראש הממשלה דאז. אל מול יחימוביץ' וחבריה התייצבו ב-2008 שר התחבורה דאז, שאול מופז, שר הפנים מאיר שטרית ושר הבינוי והשיכון זאב בוים, והביעו תמיכה באולמרט כשהם מכריזים כי "זכות החפות האלמנטרית עומדת לראש הממשלה כמו לכל אזרח אחר, והוא זכאי עד שיוכח אחרת".

התמיכה שלה זוכה היום נתניהו במפלגתו מזכירה את התמיכה באולמרט – אלא שכיום אותם קולות מחאה בודדים שבקעו בקואליציה שלו נגד אולמרט, נעדרים מהתמונה. במבט לאחור קולות אמיצים אלה נראים כזרקורי אור - זאת לעומת חשכת הגיבוי המוחלט שממנו נהנה כיום נתניהו בקואליציה אותה הוא מוביל. במקביל, אין להשוות את הטענות של אולמרט לפני עשר שנים כנגד מתנגדיו - למתקפה הפראית על המשטרה והתקשורת מצד גורמים בסביבת ראש הממשלה - שלה אנו עדים כיום.

בסופו של דבר, בסוף מאי 2008, קרא ברק לאולמרט "לנתק עצמו מהניהול השוטף של הממשלה" לאור חקירותיו, והבהיר כי אם דרישות מפלגת העבודה לא ייענו – היא תפעל להקדמת הבחירות. הקריאה הזו של ברק הגיעה 17 חודשים אחרי שמשרד משפטים הודיע על פתיחת החקירה הפלילית הראשונה נגד אולמרט - בפרשת בנק לאומי.

אנו נמצאים כיום 13 חודשים אחרי הפרסום הרשמי על כך שנתניהו נחקר באזהרה בידי משטרת ישראל בתיק 1000, וכרגע - אין סימני סדקים בקואליציה שלו. אבל אם יש משהו שניתן ללמוד מניסיון העבר – זה שעד לרגע האחרון, שבו חומת המגן מתפרקת – היא נראית יציבה מבעבר.

ביולי 2008 הודיע אהוד אולמרט כי לא יתמודד בפריימריז של קדימה - וירד מהבמה. הדברים שאמר בנאום הפרידה שלו מזכירים במידה רבה את נאומיו של נתניהו. הוא דיבר על מתקפות מרושעות שמהן סבל מרגע שנבחר, ועל כך שמבחינת מתנגדיו הרצון להדיח אותו קידש את כל האמצעים. אבל אולמרט שילב בנאום זה גם את המשפט הבא: "אני רוצה להבהיר: אני גאה להיות אזרח במדינה שבה ניתן לחקור ראש ממשלה כמו כל אזרח. חובתה של המשטרה לחקור. חובתה של הפרקליטות להנחות את המשטרה, ואין לי נגדם דבר על כך. ראש הממשלה איננו עומד מעל לחוק - אך הוא גם, בשום מקרה, לא מתחתיו".

ספק אם נשמע את נתניהו חותם בעתיד הקרוב על משפט כזה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב