"לא תהיה הרעת תנאים לאף קשיש": דיון ראשון בכנסת בתוכנית הסיעוד הממלכתית

הכוונה לאפשר לקשיש הסיעודי לקבל כסף כברירת מחדל - במקום שעות סיעוד עוררה חילוקי דעות בקרב הנוכחים ■ ח"כ טלי פלוסקוב: "קשישים סיעודיים לא תמיד יודעים מה נעשה בחשבון הבנק שלהם" ■ ביטוח לאומי: "אנו סומכים על שיקול דעתם"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת, אלי אלאלוף
יו"ר ועדת הבריאות של הכנסת, אלי אלאלוףצילום: אמיל סלמן
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בדיון ראשון שהתקיים בוועדת הבריאות של הכנסת על סעיפי תוכנית הסיעוד הלאומית שנכללת בחוק ההסדרים, סקרו נציגי משרדי האוצר והבריאות את עיקרי הרפורמה והביעו דעות מנוגדות בנוגע לכוונה לאפשר לקשישים הסיעודיים הזכאים לקצבת סיעוד, לקבל גמלה כספית במקום שירותים סיעודיים בפועל.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), אמר: "בוויכוח בין כסף למתן שירותים ישירים - אין אופציה אופטימלית. יהיה גם זה וגם זה. עם זאת, הכנסת רשאית לשנות את הצעת החוק הזאת. לא תהיה הרעת תנאים לאף קשיש". עם זאת, אלאלוף, הוסיף: "יש כאן הרבה אינטרסים ואינטרסנטים. אותנו מעניין רק מקבל השירות. הדבר הכי חשוב ברפורמה הזאת הוא הפיקוח, שימנע רשלנות. איני דואג לתושבי צפון תל אביב. אלה שגרים בשכונות בפריפריה - הם הסובלים. אין ברירה אלא לעשות חשבון נפש".

חברת הכנסת טלי פלוסקובצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני) תהתה מי יכריע בבחירה בין שירותים בפועל לבין קבלת קצבה כספית, במקרה שבו הקשיש אינו בר החלטה. ח"כ טלי פלוסקוב (כולנו) קראה להעניק שירותים כברירת מחדל: "קשישים סיעודיים לא פעם כלל אינם יודעים מה נעשה בחשבון הבנק שלהם. צריך שיינתן השירות הבסיסי, ובמה שנותר - לאפשר להם לבחור גמלה כספית". יעל אגמון, מאגף התקציבים במשרד האוצר, השיבה לטענה: "מרכיב גמלה בכסף משפר את השירות ואת שביעות הרצון של הקשיש. כיום הוא לקוח שבוי".

שמולי: "הכוונה האמיתית של משרד האוצר היא לחסוך בהוצאות"

מנהלת אגף הסיעוד במוסד לביטוח לאומי, ארנה זמיר, טענה כי הניסיון להציג דמות אחידה של הקשיש הסיעודי אינה נכונה: "אי-אפשר להכליל את הזקן הסיעודי. יש כל מיני רמות ומצבים, וסוגים רבים של משפחות. אי-אפשר לומר שבכל המשפחות הכסף יילך לצרכים לא ראויים".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), יו"ר שדולת הגמלאים וניצולי השואה בכנסת, שאל בדיון: "האם שינוי ברירת המחדל הוא להמלצת הביטוח הלאומי? גמלה בכסף חוסכת 20% מההוצאות, לכן ברור לי מהי הכוונה האמיתית של משרד האוצר".

ח"כ איציק שמוליצילום: מיכל פתאל

זמיר השיבה: "אנחנו בעד בחירה. אנחנו סומכים על יכולת האנשים לדעת מה טוב עבורם, ואנחנו סומכים על בני המשפחה". ראש תחום המרכז לחקר הזיקנה במכון ברוקדייל, ג'ני ברודסקי, חיזקה את דבריה: "אני מתנגדת לגישה הפטרונית שלפיה זקנים לא יכולים לקבל החלטות. גם ככה יתווספו שירותים למי שהוגדר דמנטי".

יו"ר ועדת הרווחה של המרכז לשלטון מקומי וראש מועצת מזכרת בתיה, מאיר דהן, התנגד לטענותיהן, ואמר: "אנחנו מתנגדים לברירת המחדל לשימוש בכסף. אנחנו חושדים שיש כאן מטרה אחרת, שאינה קשורה לשיפור הטיפול הסיעודי. כשאתה נותן טיפול ישיר, אתה יכול לפקח, לראות אם הטיפול ניתן ולוודא שהוא טוב. אם יקבלו כסף, הקשישים יגיעו שוב אלינו למחלקות הרווחה - אלא שהפעם לא נדע מה לעשות איתם".

אלון מסר

"נציג יגיע לבית הקשיש, ויסייע לו במיצוי הזכויות"

הרפורמה, שתחול על כלל הקשישים הסיעודיים בישראל (כ-200 אלף איש), מבקשת לייעל את השירותים הניתנים להם, ועלותה 1.76 מיליארד שקל בשנה. עיקרי השינויים המוצעים הם קביעת רמות נזקקות נוספות לקבלת קצבת סיעוד, שינוי ברירת המחדל לקבלת גמלה כספית במקום שירותים בפועל, הקמת צוות בין משרדי לגיבוש תוכנית להפחתת הביורוקרטיה שעמה מתמודד הקשיש הסיעודי, הרחבת מתן שירותים בקהילה עבור הקשישים, פיתוח של תפקיד "מתאם טיפול" לקשיש הסיעודי, שיפור תנאי עבודת המטפלים, הוספת שירותי רפואת שיניים לקשישים לסל שירותי הבריאות (בהדרגה ועד סכום של 400 מיליון שקל), הפחתת ההשתתפות בתשלום הטיפול הסיעודי להורי ילדים סיעודיים, ומתן חלק משירותי הבריאות בבית הקשיש.

לדבריו של סגן ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, אלון מסר: "ההוצאה הציבורית על שירותי סיעוד היא כ-9.3 מיליארד שקל בשנה. תינתן תוספת של אלפי שקלים בנטו לכל קשיש, ובכך נקל על משפחתו בטיפול". מסר אמר כי כיום רק כ-7% ממקבלי קצבת הסיעוד מנצלים את הביקורים במרכזי היום, ויש להגביר זאת, כי זה הדבר הנכון ביותר מבחינה טיפולית. בתגובה קרא אחד מהנוכחים בדיון לעברו של מסר: "אבל איך? באלף שקל בלבד שתוסיפו לקשיש?". אגמון השיבה: "זאת טעות, וזה יתוקן. מי שזכאי לקבלת קצבת סיעוד ברמה הנמוכה יוכל ללכת למרכז יום שלושה ימים בשבוע".

סמנכ"ל תכנון אסטרטגי במשרד הבריאות, ניר קידר, אמר: "הטיפול כיום לוקה בביורוקרטיה עצומה ובפיצולים רבים. אין סיבה לריבוי מבחני ההכנסה בכל המקומות, ומילוי של עוד ועוד טפסים. התוכנית שאנחנו מציגים מטפלת בכל הנקודות, ובהן שיפור הניהול. הצוות הרפואי יגיע לביתם של קשישים שמרותקים לביתם ולא יכולים להגיע לקופות החולים. מבחני ההכנסה של ילדי הקשיש הסיעודי, שנערכים לפני אשפוז סיעודי, יבוטלו בהדרגה עד 2021. במקום לשלם 15 אלף שקל בחודש על אשפוז פרטי - יוכלו הקשישים להתאשפז במערכת הציבורית".

קשישים בבית אבותצילום: ניר כפרי

אגמון הוסיפה: "מחקרים מראים שקשישים רבים לא מודעים לאפשרויות הפרושות בפניהם. עם קבלת הזכאות לגמלת הסיעוד, יגיע נציג לבית הקשיש, ויסייע לו במיצוי הזכויות, תוך מיפוי האפשרויות העומדות בפניו. המשפחה לא תצטרך עוד לכתת רגליה. כמו כן, יתווספו תקציבים רבים למשרד הרווחה כדי לשפר את מתן השירותים בקהילה". אגמון ציינה כי קצבת הסיעוד של המוסד לביטוח לאומי תיבנה מחדש, כך שתינתן תוספת שעות של 36% עבור קשישים ברמת הזכאות הגבוהה. בהקשר תהו היו"ר אלאלוף וחברי הכנסת קארין אלהרר (יש עתיד) ושמולי תהו אם התוספת המקסימלית שנקבעה ברפורמה - של שמונה שעות בשבוע - מספיקה.

ועדות הכנסת התבקשו לסיים את דיוניהן בהצעות חוק ההסדרים וחוק התקציב עד 7 במארס כדי שיהיה ניתן לקיים את ההצבעות בקריאה שנייה ושלישית ב–14–15 במארס2018. בכנסת הועלתה הצעה לדחות בשבוע את פגרת הפסח, שצפויה להתחיל ב–18 במארס 2018, כדי להשלים את דיוני התקציב. אלאלוף הודיע על דיון המשך בתוכנית הסיעוד ביום חמישי ב-9:00 בבוקר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?