אל תזלזלו בתגובתו של כץ להמלצה להעמידו לדין

הביטחון של שר הרווחה בכך שגם כיום המערכת הפוליטית תתגייס להצילו - מדאיג מאוד

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קלפי של הפריימריז לליכוד ביהוד
קלפי של הפריימריז לליכוד ביהוד צילום: עופר וקנין
אורה קורן
אורה קורן

צריך להיות עיוור, חירש וטיפש כדי להאמין למה שאומר שר העבודה והרווחה, חיים כץ, שאין דבר ובסיס לטענות המשטרה בחקירת החשדות נגדו בפרשת התעשייה האווירית (תע''א). אבל צריך גם להתייחס בכובד ראש לסייפא של דבריו, שבה הוא משוכנע כי "בפרקליטות ובמערכת יש שכל ישר", ובשל כך הוא לא יועמד לדין.

כשהיה כץ יו''ר ועד עובדי תע''א, הוא הפעיל מערכת משומנת היטב שגייסה אלפים מעובדי החברה למפלגת הליכוד, וכך ביצר את כוחו הפוליטי. מתפקדים אלה הוסעו ביום הפריימריז לקלפיות הליכוד, והצביעו לפי רשימות שחילק להם הוועד. היו עובדים שקיבלו שמות שסומנו במרקר ועבורם התבקשו להצביע.

העובדים שיתפו פעולה, חלקם מתוך פחד לעתידם בחברה במקרה שיסרבו, וחלקם מתוך אמונה כי חיזוק מעמדו הפוליטי של כץ הוא חיזוק הוועד עצמו בפוליטיקה הישראלית. האוטובוסים שיצאו מתע''א לקלפיות בשנים עברו היו העדות לכוחו של כץ.

ועד עובדי תע''א ציפצף על הנחיות רשות החברות הממשלתיות, שדרשה ממנו לא להשתתף בפריימריז בליכוד על חשבון שעות העבודה. מה שאיפשר לו להתעלם מהדרישה היה כוחו הפוליטי של כץ, שנבע מאותם אלפי המתפקדים. בממשלה - מהראשון ועד לאחרון שרי הליכוד - חששו להתעסק אתו. מסיבה זו גם כשלו ראשי תע"א שביקשו להעביר תוכנית הבראה בחברה - והתפטרו או שפשוט חזרו בהם.

מה שיותר מדאיג הוא הביטחון של כץ בכך שכוחו עדיין במותניו, ושגם כיום המערכת הפוליטית ("הפרקליטות והמערכת") יתגייסו להצילו.

כעת זהו מבחנה של המערכת הפוליטית. סביר להניח שראש הממשלה בנימין נתניהו דווקא רוצה להשתחרר מאבן הריחיים ושמה כץ המונחת על צווארו, ולא ימהר להציל את השר - במיוחד כשלא ברור כמה גדולה ההשפעה שנותרה לכץ ולוועד על הפריימריז. מה גם שלנתניהו יש די צרות משל עצמו מול המשטרה. בנוסף, זו תהיה הזדמנות פז לנקות את שאריות הפוליטיקה הכוחנית בתע''א.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם