האזינו |

"רק לחברים שלי מותר להתקשר אליי, ואתה חבר שלי" - השיחה המוקלטת של שר האוצר עם יד ימינו של קובי מימון

בהקלטת שיחה שנחשפת לראשונה מספר מקורבו לשעבר של איש העסקים קובי מימון לשר האוצר כחלון, כי מימון העביר נכסים השייכים לאקויטל־יואל לילדיו של חבר ■ מכך עולה לכאורה כי מימון הוא מקבל ההחלטות ובעל השליטה האמיתי בקבוצה — בניגוד להצהרתו הרשמית

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר משה כחלון ואיש העסקים קובי מימון
שר האוצר משה כחלון ואיש העסקים קובי מימוןצילום: עופר וקנין ומוטי קמחי
שוקי שדה
שוקי שדה

כהן: "בניתי לו את כל החניונים בחברה, אתה יודע את זה, בקבוצה".

כחלון: "אוקיי".

האזינו להקלטה

כהן: "בניתי לו 10,000 מקומות חניה, חלק גדול מהכיס הפרטי שלי, את כל החניה באיירפורט סיטי אני בניתי, לא יודע אם סיפר לך או לא סיפר לך, ובסוף בסוף בסוף, הוא נתן את העסק של החנייה לילדים של פרי" (הכוונה לילדים של פרי אטיאס, מנכ"ל חברת הנדל"ן נצבא).

כחלון: "למי?"

כהן: "לילדים של פרי".

כחלון: "מה אני אגיד לך, הבזבזים (מלה לא ברורה; ש"ש) האלה לא מעניינים".

כהן: "אני אומר לך משה, דע מי חבריך, חס ושלום, אני לא בא ללכלך, אבל תבין את זה".

כחלון: "אבל תגיד לי, מה אני, אני נמצא באזורים האלה בכלל?"

כהן: "לא משנה, שתדע, שתדע מי חבריך, זה הזוי".

כהן: מימון גרם לי לפשוט את הרגל

קטע זה לקוח מתוך שיחה, שהקלטה שלה הגיעה לידי TheMarker, בין שר האוצר, משה כחלון, למקורבו לשעבר של איש העסקים קובי מימון, שי כהן. בשיחה מספר כהן לכחלון סיפור שממנו עולה לכאורה כי מימון הוא מקבל ההחלטות האמיתי בחברת איירפוט סיטי, מקבוצת אקויטל־יואל, בניגוד להצהרתו הרשמית. כחלון אינו מתקן את כהן ולא אומר לו שמימון אינו בעל השליטה, אלא חיים צוף, כפי שדיווח מימון לבית המשפט.

שיחת הטלפון בין השניים התקיימה לפני פסח 2016, ובה הטיח כהן האשמות קשות במימון.

ביוני 2017 הגיש כהן לבית המשפט המחוזי מרכז תצהיר מפורט ובו שורה של טענות כלפי קובי מימון. התצהיר הוגש במסגרת בקשה של חברת איירפורט סיטי לפירוק חברת חניונים שבבעלות כהן, שנתנה שירותים לאיירפורט.

בתצהיר טוען כהן כי מימון הוא בעל השליטה האמיתי בקבוצת אקויטל־יואל — חרף הדיווחים הרשמיים של החברה, שלפיהם צוף הוא בעל השליטה. כהן טען בנוסף כי מימון גרם לו לפשיטת רגל כאשר הורה על עצירת תשלומים לחברות חניונים שבבעלותו, שסיפקו שירותים לחברות בקבוצת אקויטל־יואל.

עד 2010 היה מימון יו"ר קבוצת אקויטל. בשנה זו עבר להתגורר באירופה, ומאז הוא מוגדר יועץ לקבוצה.

"הוא הרוויח על הגב שלי מאות מיליונים"

השיחה בין כחלון לכהן נפתחה כאשר האחרון אומר לכחלון: "אני לא יודע אם מותר להגיד לשר האוצר חג שמח, אבל אמרתי אני חייב". כחלון השיב לו כי "אתה יודע למי מותר להתקשר לשר האוצר? רק לחברים שלי מותר, ואתה חבר שלי".

בהמשך השיחה כהן מספר לכחלון שהסתכסך קשות עם מימון, וכחלון משיבו כי לא ידע על כך, ומוסיף שהוא כבר לא נמצא בקשר עם מימון. "האמת שאנחנו כבר לא בקשר, הוא בחו"ל ואני פה", אומר כחלון לכהן, ובהמשך השיחה מוסיף: "אנחנו כמעט לא מדברים".

כך נשמע אחד הקטעים בשיחה:

כחלון: "אני באמת לא יודע, זו באמת פעם ראשונה שאני שומע, אני אוהב אותך ואני חושב שאתה אחלה בן אדם".

כהן: "מה שעשיתי בשבילו בחיים משה, תקשיב טוב, הוא הרוויח על הגב שלי מאות מיליונים, מאות... זה פשוט הזוי מה שעשה לי, (זה) לא ייעשה".

כחלון: "היו יחסים מעולים ביניכם".

כהן: "מה שהוא עשה לי, תקשיב טוב, לא עושים בין חברים. אמרתי לו: 'תקשיב, אתה בוגד, אתה בגדת בי, אתה בוגד, אתה יודע מה זה בוגד? אתה בוגד'. אמרתי לו: 'על מה שעשית לי אולי בכסף, אסלח לך, אבל במערכת יחסים לא אסלח לך לעולם, כי אתה בוגד'. אתה יודע איזה חברים היינו, אתה יודע איזה דברים..."

כחלון: "אני יודע מה..."

כהן: "אתה יודע מה זה... אתה לא יודע מה עשיתי בשבילו, אתה לא מבין".

כחלון: "אני זוכר פעם אחת, שלפני שש־שבע שנים ישבתי אתו פה, הוא ראה אותך, הוא אמר לי: 'איזה בן אדם זה, איך אני סומך עליו'".

כהן: "כן".

כחלון: "אני מה זה מצטער לשמוע".

בחלק אחר בשיחה אומר כחלון: "האמת היא שאנחנו כבר לא בקשר. הוא בחו"ל, אני עם הבלגנים שלי, הוא עם הבלגנים שלו, אני עם הבלגנים שלו".

כהן: "אתה יודע מה ההבדל ביני לבין כל השאר?"

כחלון: "מה?"

כהן: "אני לא סופר אותו. אנשים מפחדים ממנו, מהכסף שלו, מהכל. אני לא מפחד ממנו. יש הבדל. הייתי חלק ממנו עשר שנים, הייתי מספר אחד אצלו... עונש אחד היה לי בחיים, משה, באתי אליו באוגוסט 2014, אמרתי לו שאני לא מזדהה אתו יותר, ולא רוצה להמשיך לעבוד אצלו יותר, ואז הוא ריסק אותי, הוא לקח אותי לפשיטת רגל".

כחלון: "מה זה מצטער לשמוע".

בחלק אחר בשיחה אומר כהן: "...לא הזדהיתי אתו יותר, לא יכולתי לסבול את ההתנהגות הזאת יותר. זה באמת פתולוגי. אתה הייתי חבר שלו, לא עשיתי אתו עסקים, אבל עסקים אתו...כסף זה משהו פתולוגי, אי־אפשר לצאת ממנו".

כחלון: "אני, ברוך השם, אתה יודע, מעולם לא..."

כהן: "זה הכי נכון לך, אני אומר לך, לא נפלת במקום שהיית צריך ליפול בו... בקטע של הכסף הוא הופך להיות כריש לבן, לא רואה אף אחד, טורף גם את החברים שלו".

כחלון: "אתה יודע למה אנחנו מחזיקים מעמד? כי אין בינינו עניינים כספיים בכלל".

משה כחלון (מימין) וקובי מימון בביקור במאגר תמר

כהן: "אתה איש ישר וטוב, הוא היה טורף אותך בדקה".

תשלום בסך מאות אלפי שקלים על ילדיו של מימון

לפי התצהיר, כהן החל לעבוד אצל מימון ב–2004 כמאבטח באוניית מג'יק 1, ובמשך השנים נהפך לאיש סודו, עד שהסתכסך אתו ב–2014–2015. באחת מהתכתבויות המסרונים שמביא כהן כנספח לתצהיר אפשר ללמוד על הקשר שהיה בינו לבין מימון. מימון כתב לכהן כי "אתה הבן אדם הכי קרוב אלי בישראל". לפי התצהיר, מימון היה שותף סמוי באחת החברות של כהן שהפעילו חניונים בעבור חברות בקבוצת אקויטל־יואל.

"מימון התנה את ההסכמים של יהלום חניונים מול החברות הציבוריות שבהן הוא שולט בפועל בקיום השותפות ביני לבינו", כותב כהן בתצהירו, ובהמשך מוסיף: "רוב נכסי החניונים של יהלום חניונים הושכרו מחברת נצבא איירפורט סיטי ונועדו לייצר לקובי מימון רווח אישי נוסף מעל החברות הציבורית". לפי התצהיר, במשך כשנתיים כהן סייע לממן את מחייתם של ילדיו של קובי, אורי וניר, שהתגוררו ברוטשילד 30 בתל אביב, מרווחים של חברות החניונים.

התצהיר מגלה כי כהן קנה עבור שני הילדים מכוניות ומימן את שכר הדירה שלהם. שני ילדיו של מימון אף הועסקו במשך תקופה מסוימת בחברת השמירה של כהן, שצירף את תלושי השכר שלהם בנספח. ב–2014, למשל, כשניר מימון היה בן 18, תלוש השכר שלו מגלה כי השתכר 3,000 שקל נטו בחודש. אורי מימון, המבוגר ממנו בשנתיים, הרוויח בספטמבר 2014 5,000 שקל בחודש.

מלבד זאת, כך לפי התצהיר, בשלב מסוים האחים גם החזיקו בדוכן למכירת נקניקיות בסינמה סיטי, שאותו רכשו מבן דודם, עומר בן יעקב. כהן טוען בנוסף שחברה שבבעלותו נשאה בהוצאות הארנונה של הדירה ברוטשילד 30 בתל אביב, ששכר עבור הילדים. בנספחים צורפו חוזה שכר הדירה, שהסתכם ב–11 אלף שקל בחודש, וכן תשלומים שהועברו לבני משפחת רקח, שהיו הבעלים של הדירה, על סך 18 אלף שקל בחודש.

משה כחלון (מימין) וקובי מימון בטיול משותף באיטליה

כמו כן, הציג כהן שתי קבלות עבור תיקון רכבו של ניר מימון, על סך כולל של 62 אלף שקל. בסך הכל, על פי מסמכים אלה, הגיעו תשלומי שכר הדירה, הארנונה והוצאות אחרות ששילם כהן למאות אלפי שקלים.

"עקיצת רשויות המס, גניבה של כספי ציבור, וקשר של הון־שלטון"

בתצהיר שהגיש כהן הוא מכביר בטענות נוספות כלפי מימון, שאת השליטה שלו הוא מתאר כך: "עקיצת ספקים, עקיצת רשויות המס, גניבה של כספי ציבור, עסקות בעלי עניין, קשר פסול של הון־שלטון".

בין היתר, כהן טוען כי מימון גרם להארכת השיפוצים במלון הנסיכה באילת, שבבעלות חברת נצבא מקבוצת אקויטל־יואל (שנמצא מאז 2015 בשיפוצים ואמור להיפתח באביב הקרוב, לפי נצבא), כדי שחברה פרטית שבבעלותו תרוויח. כהן כותב כי הדבר נעשה במטרה "להכניס חברות שונות ומשונות מהארץ ומחו"ל כדי 'לשפץ' ולסדר את המלון — ובעיקר יעשירו את מימון עבור שירותיו כקניין בינלאומי בשוק הסיני, שקונה בעיקר מעצמו בסין — כדי למכור לחברות הציבוריות שבהן הוא מקבל את ההחלטות".

בנוסף, לפי כהן, מימון גרם להתרסקותה של חברת התיירות מג'יק 1, כאשר מימון הוא זה שקנה אחר כך את האונייה, ודאג לפרק אותה ולמכור את החלקים. על פי עדותו, כהן עצמו הוא זה שפירק אותה.

בתגובה לטענות של כהן (שפורסמו בעבר ב–TheMarker), הכחישו מימון ופרי אטיאס את הטענות של כהן וטענו כי מדובר בשקרים.

מכחלון נמסר: "מדובר בסכסוך עסקי בין גורמים פרטיים ותו לא. אין לנו אלא להצטער על שרבוב שמו של השר ככלי ניגוח בין הצדדים".

"מימון הוא העבריין הכלכלי הגדול בתולדות ישראל"

איש העסקים קובי מימון ושר האוצר משה כחלון חברים קרובים כבר כמעט 20 שנה. כשהשניים הכירו, כחלון עדיין לא היה בכנסת, אך כן היה פעיל פוליטי בליכוד. מימון סייע לכחלון בפריימריז הראשונים שלו בליכוד ב–2003, וגם בבחירות המקדימות הבאות ב–2006, כשכחלון הפתיע והגיע למקום הראשון בפריימריז.

בקמפיין הבחירות של 2015 כחלון הצהיר בראיון טלוויזיוני שלא יהסס לטפל בסוגיית מתווה הגז על אף החברות שלו עם מימון. מיד לאחר הבחירות הוא שינה את עמדתו, וטען כי בשל ניגוד עניינים, הוא מנוע מלטפל בנושא הגז — עמדה מוזרה נוכח ההכחשה של מימון עצמו את היותו בעל השליטה באקויטל־ישראמקו. כמו כן, כחבר ותיק של מימון, סביר להניח שכחלון היה אמור לדעת אם הוא בעל השליטה בחברה או רק יו"ר שכיר.

מקורבי כחלון נימקו זאת אז בכך שאף שהוא אינו בעל השליטה, הרי שהוא איש דומיננטי בקבוצת אקויטל־ישראמקו. עניין זה עלה גם בעדות שמסר כחלון בעניין ב–2015, במסגרת משפט הגירושים של מימון ורעייתו לשעבר כרמלה. בעדותו נשאל לגבי סוגיית הבעלות על אקויטל־ישראמקו וסיפק תשובה מתחמקת. "אני יודע שקובי מאוד דומיננטי, ואני יודע שהוא עומד בראש קבוצה של הרבה מאוד חברות שאני לא בקי בהן", אמר.

בתצהיר שהגיש שי כהן (במסגרת בקשת הפירוק של חברת איירפורט סיטי נגד חברה שבבעלותו) הוא מותח ביקורת גם על כחלון, בהקשר ליחסי עם מימון. "מערכת היחסים בין שר האוצר כחלון למימון היא מערכת סימביוטית", כותב כהן בתצהיר. "השר כחלון יודע בדיוק מי האיש ומה פועלו גם בגזרה הפלילית".

בהמשך כותב כהן כי הוא שוחח עם כחלון וסיפר לו דברים שהוא יודע על מימון. לטענת כהן, הוא אמר לכחלון, "מימון הוא העבריין הכלכלי הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל. השר כחלון, במקום להתחיל חקירה על ממצאים שקיבל ממני, מילא פיו מים וניתק את הקשר המצוין שלנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה