חצי מיליון שקל בגיל 35: צה"ל חושף את מהפכת הפנסיה של אנשי הקבע

בתוך שבע שנים צה"ל צריך להפחית את גיל הפרישה בארבע שנים, את מספר הפורשים במחצית ואת הפנסיה הממוצעת ב-40% ■ האם זה בכלל אפשרי? בממשלה ספקנים, אבל באכ"א מציגים תוכנית מסודרת שמסבירה איך זה אמור לקרות

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טקס סיום קורס קצינים
טקס סיום קורס קציניםצילום: שריה דיאמנט / דובר
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

האם השכר בצה"ל גבוה או נמוך? זו שאלה טריקית במיוחד. כשמפנים את השאלה לבכירים בצבא, הם ממהרים לשלוף את הגרף שמראה שהשכר הממוצע בצה"ל הוא 13.3 אלף שקל בלבד — כמעט כמו ממוצע השכר של המורים, והרבה פחות מהממוצע במשרדי הממשלה.

אלא שהגרף הזה, שעולה ממנו שהשכר בצה"ל נמוך, מטעה כמובן, משום שהוא מערבב שתי אוכלוסיות עובדים שונות באופן קיצוני — אנשי הקבע הראשוני (קצינים עד דרגת סרן, שנשארים בצבא רק לשנים ספורות), שהם מרבית הצבא וששכרם הממוצע נמוך, ואנשי הקבע המובהק (קצינים ונגדים מעל גיל 28, שהצבא הוא הקריירה לחיים בעבורם), ששכרם גבוה בהרבה. במרבית המגזר הציבורי, אלה העובדים המבוגרים שמושכים את ממוצע השכר כלפי מעלה, ואילו בצבא — זהו הקבע הראשוני, שכולל את מרבית הקצינים ומושך חזק את הממוצע כלפי מטה.

כשבודקים את ממוצע השכר של אנשי הקבע המובהק בלבד, צה"ל מודה כי הממוצע הוא 20.2 אלף שקל — ממוצע שממקם את אנשי הקבע במיקום גבוה במיוחד בתוך המגזר הציבורי. אלא שגם הנתון הזה מטעה. ראשית, משום שהוא ערבוב של נגדים (שממוצע שכרם הוא 17 אלף שקל) וקצינים (שממוצע שכרם הוא 27 אלף שקל — הממוצע הגבוה ביותר בגרף הממשלתי). שנית, משום שהשכר הזה אינו כולל את תוספת השכר האדירה שמקבלים אנשי הקבע בדמות של פנסיה על חשבון המדינה, מגיל הפרישה מהצבא (42–47) ועד גיל הפרישה הרשמי (67).

אם ננסה להוון את עלותה של הפנסיה הזאת ולהצמיד אותה לשכר הקצינים (לחלק את ערכה של הפנסיה למספר שנות השירות בצבא הקבע), השכר הריאלי של קציני צה"ל יזנק כנראה כבר לסכום ממוצע של 45 אלף שקל. אין ספק, אנשי הקבע משאירים אבק לשאר המגזר הציבורי בכל הקשור לממוצע השכר הריאלי שלהם.

האם צמרת הצבא תעמוד בהסכם?

אפילו הוויכוח הפעוט הזה, של מהו השכר האמיתי של אנשי הקבע כיום, ממחיש עד כמה סבוכה ססטיסטיקת השכר והפנסיה בצה"ל, ועד כמה רב הנסתר בה על הגלוי. על רקע זה, אפשר להבין את חוסר האמון וחוסר האמונה, כשבכירים בצה"ל מציגים את תוכנית ההיערכות שלהם להסכם כחלון־יעלון, שגולת הכותרת שלו היא התכנסות של צה"ל לעידן חדש של פנסיה: פנסיה חודשית ממוצעת של 12 אלף שקל בלבד, שמשולמת רק לכמחצית מאנשי הקבע (מחצית מהקצינים, הנגדים ימשיכו לקבל פנסיה).

גדי איזנקוטצילום: אוליבייה פיטוסי

על פניו, מדובר בהתכנסות היסטורית והיסטרית — קצבת הפנסיה הממוצעת כיום בצבא היא 20 אלף שקל, ומכסת הפרישה של קצינים היא 1,450 קצינים בשנה שנהנים מהפנסיה הזאת מגיל 48 ואילך. על פי הסכם כחלון־יעלון, עד 2025 גיל הפרישה בצה"ל יירד ל–43, מכסת הקצינים המגיעים לפנסיה תקטן לחצי (725), וקצבת הפנסיה הממוצעת תפחת מ–20 אלף שקל ל–12 אלף שקל בחודש. ועכשיו, שיקום הפקיד הממשלתי שמאמין כי משימת התכווצות כזאת בתנאי הפרישה של צה"ל אפשרית.

מכאן חוסר האמון וחוסר האמונה ביכולת של צה"ל לבצע את הסכם כחלון־יעלון, או אפילו בכנות הכוונות של צמרת הצבא לעמוד בו. למרות זאת, קצינים בכירים באכ"א מתעקשים שצה"ל נערך במלוא המרץ לעמוד במשימה הבלתי־אפשרית הזאת, ואף פרשו אותה בפני TheMarker. נקודת המוצא כיום היא 1,450 קצינים שפורשים לפנסיה בגיל 48, עם קצבה ממוצעת של 20 אלף שקל (בשנה הקרובה הקצבה הממוצעת תרד כבר ל–18.5 אלף שקל). הדרישה מהצבא היא אפוא משולשת — להצעיר את גיל הפרישה בארבע שנים, להפחית 50% ממספר הקצינים שזכאים לפנסיה, ולהפחית את קצבת הפנסיה הממוצעת ב–40%. איך עושים את זה?

פחות פורשים — עם קצבה נמוכה יותר

באכ"א פורשים תוכנית מסודרת, על פניו מרשימה מאוד, של תכנון כוח האדם בצבא בהתאם למספר התקנים והמקצועות. "יש לנו תחזית פורשים עד 2030", מפרטים באכ"א, ומסבירים כי הצבא מתכוון לגרוע 530 תקנים ממצבת כוח האדם שלו כדי להתכנס למכסה הפרישה הנדרשת. בפועל, מדובר בחיסול המוסד של רב־סרן שמגיע לגיל פרישה: כל רבי־הסרנים בקבע יעמדו מעתה למבחן בגיל 35 — או שיקודמו לדרגת סגן אלוף ויישארו בצבא עד גיל 43, או שיפרשו בגיל 35 עם מענק פרישה (של עד חצי מיליון שקל — לא רע גם ככה), אבל כמובן בלי זכות לפנסיה.

מתי מעט של רבי־סרנים בעלי ידע מיוחד יקבלו היתר להישאר אחרי גיל 35, גם אם לא קודמו בדרגה, אך הרוב המוחלט יפרוש בגיל הצעיר יותר ויפתח בקריירה שנייה בחיים. גם זה, אגב, מחייב תכנון — חלק משמעותי מהקצינים ביחידות השדה, למשל, לא טרחו כלל להשלים ידע אקדמי, והצבא חש אחריות להכשיר אותם לחיים האזרחיים באמצעות רכישת תואר. "אנחנו נצטרך לדאוג להשכלה שלהם", אומרים באכ"א, "זה דורש תכנון קריירה מפורט".

בצבא מדגישים שמספר בעלי הדרגות הבכירות — אלופי משנה ותתי־אלופים — יפחת מעט מאוד. כנראה הקיצוץ של התקנים בצמרת הצבא יהיה נמוך, 85 לכל היותר. הצבא, כלומר, אינו משטיח את הפירמידה שלו, הוא מקצץ אותה דווקא בבסיס, באמצעות הפחתת 5% ממספר המשרות של סגני אלופים, כך שפחות רבי־סרנים יתמנו לסגני אלופים, ובעיקר באמצעות הפחתה דרסטית של מספר המשרות של רבי־סרנים, כך שלא יהיו רבי־סרנים שיישארו מעבר לגיל 35.

את המשימה של הפחתת מכסות הפרישה בחצי צריך הצבא להשלים גם עם הפחתה הקצבה הממוצעת לפורש. כיום, מדובר בקצבה ממוצעת לקצין של 18.5–20 אלף שקל. את ההפחתה ל–12 אלף שקל בממוצע בחודש (מדובר על הקצבה הממוצעת, ברור שהקצבה של תתי־אלופים תהיה כמובן גבוהה מכך), הצבא מתכוון להשיג באמצעות חמישה מהלכים:

1. הפחתת גיל הפרישה מ–48 ל–43. הורדת גיל הפרישה בארבע שנים מצעירה את הצבא, זאת כבר תוצאה רצויה מבחינת הצבא, אבל גם מסייעת מאוד בהקטנת קצבת הפנסיה הממוצעת. פורשי הצבא מקבלים עדיין פנסיה תקציבית, וכך הפחתת ארבע שנים מקטינה את צבירת הזכויות שלהם מ–50% ל–42% מהשכר הקובע (קיטון של 16% בקצבת הפנסיה).

מוטי אלמוזצילום: אוליבייה פיטוסי

2. מרבית הפורשים יחמיצו את מענק היובל (בעבור שירות של יותר מ–25 שנה בצבא, כולל השירות הסדיר), דבר שיחסוך 5% נוספים מהקצבה.

3. הצבא גם מפחית את צבירת הזכויות בגין שירות החובה (לכך הוא מחויב כבר בחוק) וזה חוסך עוד 10% מהקצבה.

4. הגיל הצעיר יותר מפחית גם את המשכורת הקובעת, כי הקצינים מספיקים לצבור פחות ניסיון ופחות ותק ותוספות בגין רמת פעילות.

5. כנראה המהלך הרגיש מכולם — צמצום הנוהג הפושה של "הגדלות רמטכ"ל" — מתנות שהרמטכ"ל נותן על דעתו לאנשי הקבע באמצעות הגדלת המשכורת הקובעת לפנסיה. בצבא מדברים צמצום של 4% בהגדלות רמטכ"ל, אבל לא ממש מפרטים איך ואיפה — וברור שהמבחן הגדול ביותר של הצבא יהיה בנכונות שלו לוותר עליהן ולהתכנס ליעד הקיצוץ הנדרש, 40% מקצבת הפנסיה, כדי שתהיה 12 אלף שקל בממוצע בחודש.

בצבא מציינים בגאווה שהמהלך המשולב שלהם יניב חיסכון ניכר בעלויות הפרישה — הרבה פחות פורשים, ועם קצבת פנסיה נמוכה הרבה יותר. מצד שני, הפנסיה תשולם ליותר שנים (מגיל 43 במקום מגיל 48). ובכל זאת, הצבא מציג חישוב שלפיו מדובר בחיסכון ניכר בעלויות הפנסיה הכוללות, בעיקר בהשוואה לפנסיה התקציבית — זאת משולמת כיום מגיל 48 עד גיל 82 בממוצע (35 שנה), ואילו בעידן הפנסיה הצוברת בעתיד, היא תשולם מגיל 42 עד גיל 67 (19 שנה). במקרה של נגדים, מדובר בצניחה של מספר שנות התשלום ל–13 בלבד, בגלל העלאת גיל הפרישה שלהם ל–54.

לא כל אנשי הקבע רוצים לפרוש מוקדם

כדי להצעיר את גיל הפרישה, צה"ל מתחיל להוריד כבר מהשנה את גיל הפרישה של קצינים — כל קצין שמגיע לגיל 42 מקבל התרעת פרישה, לרבות התרעה שהוא לא יזכה לקבל תוספת דרגה, ובעיקר לא יזכה לקבל מענק יובל.

באכ"א מדווחים כי מדובר בשינוי לא קל, וכי הם מוצפים בפניות של אנשי קבע שמבקשים לאפשר להם להאריך את השהות בצבא בכמה שנים. כל מי שעוסק בתכנון כוח אדם במגזר הציבורי מתקשה להאמין שניתן להפחית את מכסת הפורשים במחצית, ולהפחית את זכויות הפורשים ב–40%, בתוך שבע שנים. מכאן חוסר האמון שבו נתקלת תוכנית הצבא. פקידים בכירים בממשלה ששמעו על תוכנית הצבא לראשונה מ–TheMarker, אמרו ש"זה נשמע טוב מכדי להיות אמיתי", וכי "אלוהים נמצא בפרטים".

צה"ל מנסה לשמור על אנשי הקבע הצעירים

ואולם הצבא נשבע ברצינות כוונותיו, ומציג הצלחות ראשוניות כבר עתה. כאמור, הקצבה הממוצעת כבר ירדה מ–20 אלף שקל ל–18.5 אלף שקל בשנה וחצי האחרונות, וגם מספר אנשי הקבע צנח מ–44 אלף ל–39.1 אלף, פחות מהיעד של 40 אלף שנקבע לצבא. למרות זאת, הצבא ממשיך להפחית את מספר התקנים בצבא ב–500 מדי שנה, אם כי את רובם הוא מחליף בתקנים לתפקידים חדשניים בתחומי הסייבר, המודיעין, חיל האוויר ותקשוב. כרגע יש אישור לצבא לחזור ולגדול בכמה עשרות משרות באותם תחומים רגישים.

בכלל, בצבא מסתכלים על נקודות התורפה בניהול כוח האדם שלהם קדימה. כך, בעוד גיל הפרישה של קצינים יורד מ–48 ל–43, גיל הפרישה של הנגדים אמור להמשיך לעלות ל–54. בצבא מציינים את החיסכון הניכר בכך לצבא, בשל הידע המקצועי החשוב של הנגדים, וגם את היתרון לנגדים שיוכלו לפרוש לפנסיה בלי הצורך לתכנן קריירה שנייה. מצד שני, נראה שהגיל המבוגר יכביד על נגדים שמשרתים בגדודים, ולכן ייתכן שהנגדים יוצאו מהגדודים. כמו כן, ברור שנדרש פיצוי כלשהו לנגדים על השירות הארוך שלהם, ולכן בצבא שוקלים לפתוח בעבורם דרגה נוספת חדשה.

בנוסף, בצבא מודעים לחולשה שלהם בכל הקשור לקבע הראשוני, אנשי הקבע הצעירים שאינם נשארים בצבא אחרי גיל 28, ולכן אינם רלוונטיים לדיון על הפנסיה. אנשי הקבע הצעיר הם כיום מרבית אנשי הקבע בצבא, והם גם האנשים המבוקשים ביותר — כל הקצינים הצעירים ב–8200 או ביחידות הסייבר, שהצבא מחזר אחריהם שימשיכו לשרת. כדי לנסות לפתות אותם להישאר בצבא, הצבא מתכוון להעניק ל–2,000 בעלי משרות מבוקשות תוספת שכר של 2,500 שקל בחודש, שתביא את שכרם ל–8,000 שקל בחודש.

בנוסף, בצבא קיבלו החלטה שקציני הקבע הראשוני הצעירים יקבלו שכר התחלתי של 6,000 שקל לפחות. הקצינים הצעירים ביחידות השדה ימשיכו להשתכר יותר מאנשי הסייבר — מ"פ קרבי מקבל כיום בצה"ל שכר של 10–13 אלף שקל בחודש, ועל מדרג השכר הערכי הזה הצבא מתכוון להמשיך ולשמור.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"