"המציאו לנו תפקידים": עובדי החוזים האישיים יוצאים לקרב נגד המדינה

עובדי המדינה שאינם נהנים מההסכמים הקיבוציים של ההסתדרות, תובעים 35 מליון שקל מהמדינה ■ לטענתם, המדינה שילמה להם שכר נמוך מהרמה לה הם זכאים, תוך שהיא מפלה בין עובד לעובד

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בניין משרד החינוך
בניין משרד החינוךצילום: אמיל סלמן/ג'יני
חגי עמית
חגי עמית

189 עובדים בשירות המדינה המועסקים באמצעות חוזים אישיים הגישו ביום חמישי האחרון תביעה נגד המדינה בטענה שהועסקו בדרגות נמוכות מדי לתפקידם – בניגוד לתקנות אותן הגדירה המדינה.

העובדים מיוצגים על ידי ארגון העובדים אחדות מבית ההסתדרות הלאומית - המייצג את בעלי החוזים האישיים שאינם נהנים מחסות ההסכמים הקיבוציים של ההסתדרות.

בכתב התביעה טוענים העובדים כי נציבות שירות המדינה הגדירה דרגות סף להעסקת עובדי חוזים אישיים שהינן גבוהות יותר מהדרגות בהן הם נקלטו לעבודה. בהתאם, שכרם נמוך יותר מרמת השכר ממנה היו אמורים ליהנות אילו היו נקלטים בדרגות שהגדירה המדינה לתפקידם.

כך לדוגמה, למשרה שהוגדרה על ידי נציבות המדינה כחיונית ואמורה להיות מוצמדת לרמת שכר המקבילה לדרג של עובדים בתקן 39-41, נקלטו עובדים בחוזים אישיים ברמת שכר של דרג 36-39.

במקביל, לטענתם, המדינה שוללת מהם התקדמות בדרגות - על בסיס נהלים פנימיים שהוצאו ללא גילוי או פרסום. הם טוענים כי המדינה הגיעה לפשרה עם חלק מהעובדים – תוך שהיא מפלה בין עובד לעובד.

כל סולם בדרגה שווה לעובדי המדינה כאלף שקלים בחודש. עלויות הפיצויים שמבקשים העובדים משתנות לפי הותק שלהם ונעות בין חצי מליון שקל לכנמה עשרות אלפי שקלים לעובד. בסך הכל היקף התביעה הוא 35 מליון שקל. עם זאת מתוך 15 אלף העובדים המועסקים בחוזים אישיים – כמחצית מועסקים בחוזה דוגמת סוג החוזה אליו משתייכים העובדים התובעים את המדינה. כך שההיקף הפוטנציאלי של השלכות התביעה הנוכחית עשוי לזנק למאות מיליוני שקלים.

"נקלטתי לעבוד בשירות המדינה, בלמ"ס, כשהיה צורך בגיוס כמויות גדולות של עובדים לרגל מפקד גדול שנערך. אני והקבוצה שנקלטה איתי לעבודה הוגדרה כבעלת תפקיד 'רכז בכיר', בעוד שמקבילים אלינו, שהיו עובדי מדינה ולא בעלי חוזים אישיים, נקראו 'מרכז בכיר'. תמיד צחקנו על כך שאין שוני אמיתי בין שני התפקידים. אבל מסתבר שמאחורי הכינויים עמדה שיטה – המדינה פשוט המציאה 'מתח דרגות' מיוחד עבורנו – כי לא רצו לשלם את מה שמגיע לנו", הסביר רם קנדיל, המזכיר ואחד המייסדים של ארגון אחדות.

מנציבות שירות המדינה נמסר כי "תגובתנו תינתן לבית הדין במועד המתחייב".

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש