אחד שיודע: מנין שאב יאיר נתניהו את המספר 20 מיליארד?

בעוד נתניהו האב הדף את הביקורת נגד מתווה הגז בטענה שמדובר בפופוליזם פוליטי - נתניהו הבן, כך נחשף בהקלטה שלו, דווקא אימץ אותה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"לצערי זה נהפך לדיון פוליטי ופופוליסטי. לכן החלטתי לאשר את מתווה הגז... הפופוליזם לא משפיע עלי, ואני לא מונע על ידי שיקולים פופוליסטיים" – במלים אלה נימק בדצמבר 2015 ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את חתימתו התקדימית על סעיף 52 לחוק ההגבלים העסקיים - הסעיף שאפשר לו להכשיר את הפשרה השנויה במחלוקת מול מונופול הגז – חרף התנגדות הממונה על ההגבלים המתפטר, פרופ' דיויד גילה.

נתניהו חתם על הסעיף בכובעו כשר כלכלה, לאחר שאריה דרעי העדיף להתפטר ולא לחתום עליו. לצורך החתימה נתמך נתניהו בנימוקים מדיניים שניפק עבורו משרד החוץ הכפוף אליו בכובעו כשר חוץ, ובהתבסס על נימוקים ביטחוניים שניפק עבורו המל"ל, שכפוף אליו בכובעו כראש הממשלה.

>> המדינה טובעת בשחיתות ובגועל - ואצל יאיר נתניהו חוגגים עם מיליארדרים וזנות

>> האזינו: גיא רולניק על הקלטות יאיר נתניהו, עסקת הגז ויחסי ראש הממשלה עם אלוביץ'

"הפופוליזם" שאליו כיוון אז נתניהו היה הביקורת הקשה שהוטחה במתווה הגז, בין היתר, בגלל התרומה הכספית האדירה שהניב עבור המונופול של מאגר הגז תמר – במימון כיסם של ציבור צרכני החשמל בישראל.

אמנם, בתגובתה לשידור ההקלטה טענה משפחת נתניהו כי מתווה הגז אינו נוגע למאגר תמר ואף פוגע באינטרסים של בעליו - אך מדובר בשכתוב מופרך של המציאות, הגם שצפוי לחזור על עצמו בימים הקרובים כספין.

מתווה הגז העניק לבעלי מאגר תמר, שעליהם נמנה לכאורה קובי מימון, את אחת המתנות הגדולות שאושרו אי פעם לטובת גוף עסקי כלשהו - היות שאישר לבעלי המונופול להמשיך לגבות בישראל מחיר גז מופרז מיצרני החשמל וממפעלי התעשייה, לצד שורת הטבות והקלות בשווי כסף שעוד מוקדם לאמוד את היקפן המלא.

קובי מימוןצילום: מוטי קמחי

רשות החשמל, למשל, כימתה ב-2015 את נזקי החוזה של בעלי תמר מול חברת החשמל ב-7.8 מיליארד שקל – וקראה לתקנו במסגרת מתווה הגז. הקריאה לא נענתה, לאחר שנתניהו סירב לפתוח את החוזה – ובמקביל סירב גם להטיל על הגז פיקוח מחירים. שנתיים מאוחר יותר אמד מבקר המדינה את הנזק בטווח של 8.5-7.5 מיליארד שקל.

עם זאת, שני האומדנים האלה היו זהירים. הם נשענו על בנצ'מרק שמרני למחיר הגז האופטימלי ולא שקללו עלויות עקיפות ואחרות שנגזרו כתוצאה ממתווה הגז. אלה עשויות להכפיל בסופו של דבר את עלותו העודפת לכיס הציבורי.

בעוד נתניהו האב הדף את הביקורת, את המספרים ואת הניתוחים, בטענה שמדובר בפופוליזם פוליטי - נתניהו הבן, כך נחשף הערב בחברת החדשות, דווקא אימץ אותם.

מהקלטת שיחתו ב-2015 עולה כי יאיר נתניהו דווקא הכיר בנהנים האמיתיים ממתווה הגז, בעלי מאגר תמר – שעליהם נמנה לכאורה גם קובי מימון. "אבא שלי עשה לאבא שלך אחלה עסקה. נלחם בכנסת בשביל זה", אמר לבנו של קובי מימון, והוסיף: "אבא שלי סידר לך עכשיו 20 מיליארד דולר".

העובדה כי דבריו של יאיר נתניהו נאמרו בהיסח דעת דווקא מחזקת את הרושם כי מדובר בנרטיב שנתניהו הבן אימץ כלגיטימי – ולא כעוד הגיג שמאלני.

נוכח יחסיו הקרובים של יאיר נתניהו עם אביו ואמו, לא ניתן לחמוק הערב מהתהייה על מקור הנרטיב הזה, ומהשאלה מנין שאב את המספר 20 מיליארד דולר/שקל – שאותם "סידר" לכאורה אביו לקובי מימון. זאת, כשלמספר הזה בהחלט תיתכן אחיזה במציאות.

האופן המובן מאליו שבו השתמש בטיעון על תרומת מתווה הגז להנצחת המחיר המונופוליסטי של תמר בשוק, והטבעיות שבה התגלגל המספר בלשונו – מעלים מחשבה על הלך הרוח האמיתי בבית משפחת נתניהו באותם ימים סוערים שקדמו לאישור מתווה הגז, ומעלים ספק נוסף באשר לכנות המהלך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי