ההקלטה של דב צור: מאחורי הקלעים של עסקת הענק בראשון לציון

ראש העיר ראשל"צ טען כי לא ידע שחברו הקרוב, ארז מוסצ'ו, הוא חלק מקבוצת היזמים שרכשה את מתחם היקב בעיר, שבו מתוכננת בנייה מסיבית: "קראתי על כך בעיתון" ■ בהקלטה של ישיבת מועצה ב–2014 הוא נשמע אומר: "מוסצ'ו התעניין לאורך זמן בעסקה"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דב צור
דב צור בדיון על הארכת מעצרוצילום: מוטי מילרוד
שוקי שדה
שוקי שדה

ישיבת מועצת העיר של ראשון לציון, שהתקיימה ב–15 ביוני 2014, עסקה בנושאים שונים. לקראת סופה, נדונה החלטה של העירייה להבטיח את שימור מתחם היקב ההיסטורי בעיר. הרקע להחלטה היה מכירת מתחם היקב לקבוצת יזמים לצורך בנייה למגורים — למרות הבטחות קודמות שהשמיע ראש העיר, דב צור, לשמר את המתחם כולו ולהקדישו לתיירות.

באותה עת התרוצצו בעיר שמועות על כך שאחד מחברי קבוצת היזמים הפרטית הוא ארז מוסצ'ו — חברו של ראש העירייה צור ובעל מסעדת סוהו בעיר. מוסצ'ו גייס תרומות למסע הבחירות של צור ב–2013, ובתחילת 2014 השניים טסו יחד לחופשה של שבועיים בסרי לנקה, עם בנות זוגם.

צור נעצר בתחילת השבוע במה שמסתמן כפרשת השחיתות הגדולה בהיסטוריה של העיר. עדיין לא ברור אם עסקת המכירה של מתחם היקב נמצאת בחקירה, אך ידוע כי נחקר המחיר הנמוך שבו מכרה עיריית ראשון לציון למוסצ'ו קרקע במערב העיר, שעליה הקים את אולם האירועים "לַאגו".

ההחלטה לאשר בניית 625 יחידות דיור בבנייה רוויה במתחם היקב עוררה סערה בראשון לציון, בין היתר בגלל הקשר בין מוסצ'ו לצור. לפני כשנה פירסם "הארץ" תחקיר מאת לי ירון ושרון פולבר, שתיאר בפירוט את השאלות שעלו סביב העסקה. בכתבה ההיא, כמו בכתבות אחרות שפורסמו בעניין, טען צור כי לא ידע שמוסצ'ו הוא חלק מקבוצת היזמים שרכשו את היקב. צור אמר אז לירון ופולבר כי מוסצ'ו רכש את המתחם ללא ידיעת העירייה: "כששמעתי על ההצעה, הרגשתי כאילו תקעו לי סכין בגב. קראתי על ההצעה בעיתון. ארז לא התקשר אלי ולא עידכן אותי. אני פגוע עד עמקי נשמתי ממה שעשה".

מתחם היקב ההיסטורי בראשון לציון, שבו אושרה בניית 625 יחידות דיורצילום: מוטי מילרוד

צור לחבר המועצה: "אני לא בחקירה"

ואולם הקלטה של ישיבת המועצה מ–15 ביוני 2014, שנמצאת באתר האינטרנט של העירייה, מציירת תמונה אחרת. בהקלטה ניתן לשמוע את חבר המועצה אסף דעבול פונה לצור, ושואל: "למען היושרה וההגינות, היתה שמועה שמקורב שלך היה קשור לעסקה"

צור השיב בחיוב: "למיטב ידיעתי, מוסצ'ו הוא אחד הקונים בעסקה". חבר המועצה סורין גנות שאל את צור: "ידעת על זה מראש, שהוא הולך לקנות?", וצור השיב: "אני יכול להגיד לך שארז התעניין לאורך זמן. מכיוון שאנחנו (העירייה; ש"ש) קונים 50% מהיקב ולפני כן רצינו לקנות 100%, והקבוצה שרכשה את היקב רצתה להישאר בו, ביקשתי ממנו שוב שלא יעשה שום מהלך שיפגע בעסקת העירייה".

גנות: "ממי ביקשת?"

ארז מוסצ'וצילום: ניר שמול

צור: "מארז"

גנות: "מתי אמרת לו?"

צור: "אני לא בחקירה"

גנות: "אני רק שואל"

צור: "(הוא) כמו עשרות רבות של גורמים עסקיים בארץ, שפנו אליי וביקשו להשתתף ברכישת היקב".

על כך השיב גנות לצור: "הוא (מוסצ'ו) לא כמו עשרות גורמים עסקיים, הוא בן אדם שנסעת אתו לחו"ל ביחד, היה ראש מטה התרומות שלך, אחד הפעילים המרכזיים שלך — אז השאלה במקום".

לדברי חברת המועצה עו"ד ליאל אבן־זוהר, שהיתה אז בקואליציה ויזמה את ההצעה לשימור מתחם היקב, "שאלות כבדות משקל עולות בשורה של נושאים שעליהם התרענו — ובהם היקב, אולם לאגו ועוד". אבן־זוהר הוסיפה כי "בשנים האחרונות היתה הרגשה, לכל מי שמכיר את התנהלות המועצה בעיר,שהכלבים נובחים והשיירה עוברת. אני מקווה שכעת המצב ישתנה, ושגם רשויות התכנון ייקחו הדברים לתשומת לבן. עדיין אפשר לעצור תוכניות שפוגעות בקופה או במינהל התקין".

מלשכת ראש העיר נמסר: "ההקלטה מוכיחה את יושרו של דב צור, שדיבר גלויות בפני מועצת העיר וענה על כל שאלות האופוזיציה. ההקלטה אינה סותרת את מה שהוא אומר כל הזמן ובכל הזדמנות: אכן הכיר את מוסצ'ו אך לא ידע על העסקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש