אלימות וצעקות בכנסת בדיון על קצבאות הנכים

הנכים זעמו על גרירת הרגליים של הממשלה בטיפול בהם; אחד הנוכחים תקף באמצעות עט נציג אחר של הנכים

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדיון הסוער הכנסת
הדיון הסוער הכנסת צילום: אמיל סלמן
חגי עמית
חגי עמית

קצת יותר משעה אחרי שנפתחה, התפוצצת ישיבת ועדת העבודה והרווחה בנוגע למתווה העלאת קצבאות הנכים בעקבות תגרה אלימה שהתפתחה בין נציגי הנכים שנכחו במקום. הדבר קרה כשאחד הנוכחים תקף באמצעות עט נציג אחר של הנכים - בעקבות חילופי האשמות בנוגע לזהות מפר הסדר של עבודת הוועדה.

האווירה הסוערת שררה באולם הוועדה עוד לפני פתיחת הדיון כאשר הנכים במקום צועקים כנגד גרירת הרגליים של הממשלה בטיפול בהם.

בהמשך, מספר דקות לאחר תחילת הדיון קמו יו"ר הועדה אלי אלאלוף, שר הרווחה חיים כץ ח"כ מאיר כהן ונוכחים נוספים - ועזבו את האולם כשהם מודיעים כי הם מפסיקים את הדיון. הסיבה לכך היתה קללות שהוטחו בח"כ כהן מטעם חלק מהנוכחים וסירובם של המפריעים מטעם ארגוני הנכים לעזב את החדר. בסופו של דבר, נאותו חברי הכנסת לחזור לאולם ולהתחיל את הדיון.

בשלב זה, לאחר דברי ההקדמה של ח"כ אלאלוף, אמר יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן: "אנחנו היום ביום הסטורי שבו אנו מתחילים במהלך חקיקה שמגדיל את התקציב לנכים בעוד 4.2 מיליארד שקלים. חשוב שההליך יהיה מהיר. היתה התחייבות שלי, של ביטן, של גילאון וגם של יו"ר הוועדה ושל שר האוצר וגם של רבים נוספים שהפעימה הראשונה לנכים במסגרת העלאת הקצבאות תשולם בגמלת ינואר. אנו בתחילת דצמבר, כך שנצטרך לעשות מלאכת חקיקה מהירה.

"צבענו בתקציב סכום של 4.2 מילארד שקל שיועבר לנכים. אנחנו צריכים לקדם במסגרת החקיקה את המתווה כולו על כל פעימותיו. סיכמנו גם על הצמדה לשכר הממוצע במשק. חיוני שהדברים האלו יהיו בחקיקה. זה מה שמייצג את האופק והתקווה של ציבור הנכים. חשוב שהחקיקה המהירה תכלול את כל המתווה ולא רק פעימה אחת שלו".

אחרי ניסנקורן, דיבר כץ שהסביר כי "הכי פשוט היה בשבילי להצטרף בחקיקה להצעות של יואב קיש, אילן גילאון וקרין אלהרר (הצעות הצמדת קצבת הנכות לשכר מינימום - ח.ע). אבל הגורמים המקצועיים במשרד הרווחה ובביטוח לאומי לא היו שותפים למתווה. אני קיבלתי את המתווה ואמרתי: אני רוצה לראות מה אנחנו יכולים לעשות שהנכים יקבלו בינואר משהו - גם אם מגיע להם שכר מינימום אנו צריכים להיות ריאליים ולעשות סדק בקיר. היו חסרות לי במתווה לא מעט אוכלוסיות. הנחתי תזכיר חוק שמכסה כל האוכלוסיות. בפעימה ראשונה, לפי התזכיר שהצעתי, העלות היא כמעט 700 מיליון שקל מעל מה שהוצע קודם לכן. הצגתי תזכיר חוק שבנוי על המבנה של החוק שהוצע קודם לכן. לא חרגתי לא הוספתי"

מימין לשמאל: יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ח"כ דוד ביטן ויו"ר ועדת העבודה והרווחה, אלי אלאלוף

ח"כ דוד ביטן: "חוץ מחריגה של 2 מיליארד שקל".

כץ: "בסדר. יש הפרש של 2 מיליארד שקל בינינו"

אחרי כץ, דיבר יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, שהגיע לוועדה אחרי יומיים של חקירות משטרה. ביטן הבהיר כי הוא יוביל את המתווה המקורי אותו הוא הציע בספטמבר ולא את המתווה של כץ, וכי הוא לא מתכונן יותר לחכות לממשלה שתוביל את החקיקה.

ביטן: "אין לי ויכוח עם השר כץ לגבי מה צריך להיות בסוף התהליך בעוד כמה שנים. אבל נכון לעכשיו במסגרת התקציבית השינוי שכץ מציע דרמטי ועלינו להיצמד למסגרת שהוצעה על ידינו (במתווה שהוביל ביטן יחד עם חלק מארגוני הנכים ויו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן בסוף ספטמבר - ח.ע) של תוספת של 4.2 מיליארד שקל . גם ראש הממשלה וגם שר האוצר אמרו שהם תומכים במתווה הזה.

"עם זאת, עברו שלושה חודשים מאז הצגנו אותו והצעת החוק הממשלתית בנוגע אליו, לצערי לא הגיעה. עלינו לעמוד בהבטחות לנכים. על הצעת החוק של השר כץ יש ויכוחים תקציביים גדולים - ואם נקדם מתווה העלאת קצבאות על פיה - זה יסתיים עוד שנתיים. על כן ביקשתי מיו"ר הוועדה אלאלוף ומח"כ גילאון שידונו בהצעה של כץ. נעשה בה תיקונים בהתאם למתווה שלנו ועד השבוע השלישי של דצמבר החוק הזה יעבור בקריאה שנייה ושלישית כדי שבינואר הנכים יקבלו הפעימה הראשונה. אני לא יכול להמתין יותר לממשלה בעניין זה. הבטחות צריך לקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה