כחלון עוצר את הימורי הסוסים. כמה כסף תפסיד המדינה?

לפי הסיכום המסתמן בין האוצר למפעילת המרוצים, ההימורים יופסקו בתחילת 2018 ■ בכנסת מעריכים כי הטוטו ייתבע לממן את הפיצוי לחברה הבריטית ■ זכייני הפיס והטוטו פתחו במאבק נגד האוצר, בטענה שצעדיו נגד ההימורים פוגעים בזכיינים ורק מגבירים את ההימורים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מרוץ סוסים
מרוץ סוסים. משרד התרבות והספורט פועל כלוביסט, ולא כרגולטורצילום: רויטרס
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ההימורים על מרוצי סוסים יופסקו ב-1 בינואר, והמדינה תשלם בעקבות כך פיצוי הנאמד בכ-25 מיליון שקל ל-GBI, חברה הבריטית שמפעילה אותם - כך נודע לTheMarker. ההחלטה התקבלה אחרי שמשרד האוצר ו-GBI קיימו באחרונה משא ומתן אינטנסיבי בעניין והגיעו להבנות. הסיבה לתשלום הפיצוי היא שהזיכיון להפעלת המרוצים, שעליו חתמה המועצה להסדר הימורים בספורט עם GBI, יסתיים בסוף יולי 2018.

הפיצוי יועבר מהקופה הציבורית דרך תקציב המדינה, אך בכנסת מעריכים כי לא מן הנמנע שלבסוף ייתבע מהטוטו לממן את הפיצוי לחברה הבריטית. הטוטו אמור להעביר למדינה כ-640 מיליון שקל ב-2018-2017 ומשרד הפיס יעביר באותה תקופה כמיליארד שקל. הפיצוי מורכב מ-23.5 מיליון שקל פיצוי ישיר לחברה הבריטית ועוד 1.5 מיליון שקל תשלום מס על הפיצוי שימומן על ידי המדינה.

בשנה האחרונה הביעו נציגי GBI התנגדות להפסקת הימורי הסוסים לפני מועד פקיעת הזיכיון, ואיימו לתבוע את המדינה במאות מיליוני שקלים. כמו כן, בעלי תחנות וזכייני טוטו התארגנו במטרה לתבוע פיצויים מהמדינה.

במכתב ששיגרה לאוצר לקראת השימוע טענה GBI כי "ככל שחלילה יבוטל ההסכם, נדמה שעל זכאותה של החברה הבריטית לפיצויים מלאים בשל ההפרה הפסולה של ההסכם אין מחלוקת, ונציגי האוצר התחייבו לשלם פיצויים אלה מבלי שקבעו במדויק את גובהם. זכותה של החברה הבריטית לפיצויים מלאים מבוססת בדין".

מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, שעמד בראש ועדה שבחנה את הנושא, שיגר בסוף אוגוסט מכתב למועצה להסדר הימורים בספורט, שבו קבע כי "על פי החוק, שר האוצר רשאי לבטל תוכנית הימורים של מפעיל הימורים זר מטעמים של טובת הציבור, לאחר שאיפשר למועצה להסדר הימורים בספורט ולמפעיל להשמיע את טענותיהם. בכוונתו של שר האוצר להפעיל את סמכותו בעניין".

משרד האוצר, ועו"ד זוהר לנדה ממשרד עורכי הדין ברנע ושות', שייצג את GBI מול האוצר, סירבו להגיב.

500 זכייני הפיס והטוטו התאגדו השבוע כעמותה במטרה להיאבק במה שהם מכנים "הטעיית האוצר את הציבור במאבקו נגד ההימורים החוקיים". לטענתם, המדינה לא מצמצמת את ההימורים אלא רק מגדילה את הכנסותיה מהם, על חשבון 6,000 משפחות שמתפרנסות מחנויות הפיס והטוטו ותוך פגיעה באותן משפחות. הזכיינים מזהירים כי הצעדים שיינקטו לא יגבילו את ההימורים, אלא יגבירו אותם.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"דצילום: עופר וקנין

חיים טל ואביעד בן שטרית מעמותת זכייני הפיס והטוטו מסרו בתגובה כי "העמותה תומכת בכיבוד ההסכם עם החברה הבריטית המפעילה את מרוצי הסוסים, לפחות עד תום מועד ההסכם המקורי באוגוסט 2018. העמותה תעמוד על כך שאם המפעיל הבריטי יקבל פיצוי על סיום מוקדם של פעילות מרוצי הסוסים - גם הזכיינים יזכו לפיצוי על כך".

יו"ר שדולת הספורט, ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד), שבדיוני הוועדה על הרפורמה בשוק ההימורים שמר בין היתר על תקציב הספורט, תקף את הפשרה המסתמנת: "הרעיון לבצע רפורמה בשוק ההימורים בישראל הוא נכון. אבל למה אזרחי ישראל צריכים לשלם מכספי המסים שלהם על גחמה של מישהו במשרד האוצר? פיצוי של עשרות מיליוני שקלים עבור שבירת הסכם, שממילא אמור לפוג בעוד 6 חודשים, זו הוצאה לא הגיונית. מה גם שסכום זה כלל לא כולל את הפיצוי לזכייני ההימורים שנפגעו בדרך.

"כספי הציבור נועדו לשרת את בריאותם, רווחתם, וביטחונם של האזרחים – ולא גחמות אישיות. בדיוני הוועדה אמרתי שאנחנו, נבחרי הציבור, לא ניתן צ'ק פתוח למשרד האוצר, בדיוק בגלל הסיבה הזו. אני שב ומדגיש כי בכוונתי לוודא שתקציב הספורט בישראל לא ייפגע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר