הכנסת פתחה בהליכי השעייה ללוביסטית אורית לרנר

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת: "אם מישהו מראשי חברת הלובינג 'אימפקט' חשב שיוכל להתחמק מאחריות על מעשי לוביסט מטעמו - ההחלטה מהווה עבורו סטירת לחי מצלצלת

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שוקי שדה
שוקי שדה

הכנסת פתחה בהליך שימוע ללוביסטית אורית לרנר, מבעלי משרד הלובינג אימקפט. זאת, לאחר פנייתה של העמותה לדמוקרטיה מתקדמת ובעקבות מעורבותה בפרשת איילים־ישראל ביתנו. עקב כך עשויה לרנר למצוא עצמה מושעית מפעילותה כלוביסטית בכנסת.

אורית לרנר צילום: תומר אפלבאום

באוגוסט האחרון הוגש כתב אישום בפרשת ישראל ביתנו, בתת־פרשה המכונה פרשת איילים. סטיבן לוי, הלוביסט של אימפקט שייצג את עמותת איילים שבונה כפרי סטודנטים בנגב ובגליל, הואשם כי תיווך בשוחד שניתן מטעם מייסדי עמותת איילים, מתן דהן ודני גליקסברג (שנאשמים אף הם בפרשה) לאנשי ישראל ביתנו. השוחד ניתן בתמורה לקבלת תקציבים מהמפלגה.

בתחילת הדרך ביקשו אנשי ישראל ביתנו כסף מזומן מדהן וגליקסברג, אך הם סירבו. בהמשך הם התרצו לתת שוחד בצורות אחרות — מינויים בעמותת איילים או מימון קמפיינים לטובת פוליטיקאים של ישראל ביתנו. לוי הושעה מפעילות בכנסת ואף פוטר מחברת אימפקט. בתחילה לרנר היתה חשודה בפרשה ואף נשלל ממנה, באופן זמני, היתר הכניסה לכנסת. בסופו של דבר, היא לא הואשמה. זאת, אף שלפי אחד מסעיפי כתב האישום כנגד לוי וראשי איילים, היא נכחה בשיחה שבה הסכימו אנשי איילים לתת תפקיד לח"כית לשעבר של ישראל ביתנו, ליה שם טוב, בתמורה להעברת תקציבים לעמותה.

לאחר הגשת כתב האישום פנתה העמותה לדמוקרטיה מתקדמת לכנסת בדרישה לשלול את היתר הכניסה של לרנר בפרט ושל אימפקט בכלל. זאת, בהסתמך על תקדים מ–2012 — אז השעה יו"ר הכנסת דאז, ראובן ריבלין, למשך חודש את אנשי חברת גלעד לובינג ולמשך שלושה חודשים את הבעלים, אריאל סנדר, בגלל פעילות שנחשפה בתוכנית הטלוויזיה "עובדה". בתוכנית נחשפה בעיה אתית (אך לא פלילית) בהתנהלותו של הלוביסט צח בורוביץ', שבהקלטה נשמע מתרברב ביכולתו "לייצר" הצעת חוק. בעקבות כך, הורחק בורוביץ' לשנתיים מפעילות בכנסת. הליך השימוע שייערך ללרנר הוא הפעם השנייה בלבד שבה הכנסת נוקטת הליך כזה ללוביסטים, שפעילותם הוסדרה בחוק הלוביסטים ב–2008.

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, מסר: "אם מישהו מראשי חברת הלובינג 'אימפקט' חשב שיוכל להתחמק מאחריות על מעשי לוביסט מטעמו — ההחלטה מהווה עבורו סטירת לחי מצלצלת. זהו מסר חשוב ונכון לראשי חברות הלובינג הגדולות, שמבהיר שכשזה נוגע למעשי שחיתות ועברות אתיות הרי שהכנסת לא תגלה כל סובלנות ולא תסתפק בהענשת הש"ג".

מחברת אימפקט נמסר: "לרנר ידועה כבעלת מקצוע מהשורה הראשונה, שמקפידה על החוק ועל כל כללי האתיקה, קלים כחמורים. גם בהקשר הנדון, החליטה הפרקליטות, לאחר שעמדו לפניה כל העובדות, כי אין מקום להעמידה לדין. נאמנה לדרכה, תשתף לרנר פעולה עם כל תהליך שיתבצע בכנסת, תציג את העובדות לאשורן ותכבד כל החלטה שתתקבל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי