רשות שדות התעופה עתרה לבג"ץ: "לא נשלם ארנונה ליישובים הגובלים בנתב"ג"

עתירה טוענת רשות שדות התעופה כי חלוקת ההכנסות המתקבלות מהפעלת נמל התעופה בן גוריון לרשויות תפגע באופן מיידי בתעופה האזרחית ובמדינת ישראל ■ משרד הפנים טוען כי לרשויות הגובלות מגיע לקבל מעט מרווחי נתב"ג

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הכניסה לנתב"ג
הכניסה לנתב"גצילום: עופר וקנין
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

רשות שדות התעופה עתרה לבג"ץ נגד דרישת משרד הפנים לחייב אותה לשלם ארנונה לרשויות מקומיות שגובלות בנתב"ג.

לאחרונה הקים משרד הפנים ועדה לשינוי גבולות במטרה לבדוק האם ניתן לקבל מרשות שדות התעופה תשלום לרשויות הגובלות בו.עם זאת, נמל התעופה בן גוריון נחשב על פי חוק ל"שטח שיפוט גלילי", המצוי מחוץ לתחום שיפוטה של רשות מקומית כלשהי. חוק זה תקף בכל המתקנים הביטחוניים או במתקני תשתית ארציים ייחודיים, דוגמת תעשייה אווירית ואחרים. מתקנים אלה לא מקבלים שירותים מאף עירייה, אלא מזמינים שירותים מגורמים חיצוניים בהתאם לצורך.

משרד האוצר כופף את ידה של הרשות וקיבל בחוק ההסדרים של 2016 כ-2.4 מיליארד שקל תמלוגים לקופת המדינה, שצריכים להתחלק גם לרשויות הגובלות בו, ביניהן לוד, אור יהודה ויהוד.

ברשות שדות התעופה לא נותרו אדישים והגישו בג"ץ כנגד ההחלטה, בטענה כי התמלוגים (שניתנו באופן חד פעמי) ניתנים לכל עם ישראל, וכי לא ייתכן כי ישלמו מס דמוי ארנונה מבלי לקבל כל שירות מרשויות הגובלות.

"לא מדוב בפעם הראשונה שהנושא הזה עולה", אומר גורם הבקיא בנושא, "כל פעם לפני בחירות, או כששר פנים מבקש לקבל נקודות פוליטיות, עולה נושא הארנונה של נתב"ג, כאילו מדובר בפרה החולבת של מדינת ישראל".

לטענת רש"ת בעתירה, לבד ההשקעות מהעצומות בפיתוח ותפעול נתב"ג, ההכנסות המתקבלות מנתב"ג משמשות לצורך הקמה ופיתוח של כל שדות התעופה, לרבות שדה התעופה רמון שהקמתו נאמדת בכ-1.7 מיליארד שקל, וכל זאת ללא סיוע כלכלי ממדינת ישראל. "כל הפעילות הגירעונית של שדות התעופה הפנים ארציים ממומנות על ידי הפעילות בנמל התעופה בן גוריון והנוסעים בשדות התעופה הפנים ארציים אינם משלמים אגרה, כך שלמעלה משלושה מיליון טסים נהנים מכך".

בהקשר זה יוצאת רש"ת, לכאורה, להגנת כלל אזרחי ישראל:. "מלבד הפגיעה המיידית בנתב"ג ובכל יתר שדות התעופה המופעלים על ידה, תמנע מהמדינה בעתיד כל אפשרות לדרוש תמלוגים נוספים, שכן תחת האפשרות לחלוקת התמלוגים בהתאם למדיניותה וצרכיה כאמור, רק קומץ רשויות יהנו באופן בלעדי מחלוקת עור הדב ביניהן".

לסיכום, כך נטען בעתירה כי "הקמת הוועדה לשינוי גבולות וחלוקת הכנסות הינה ניסיון נוסף מיני רבים של השלטון המקומי לנגוס בהכנסות נתב"ג כדי לכסות את גירעונותיהן של רשויות מקומיות. לאור העובדה שאנו מצויים בשנת בחירות לרשויות המקומיות, הדיון בחלוקת רווחי נתב"ג משמש כקרדום פוליטי בו עושים שימוש ראשי הרשויות ונושא חלוקת רווחי נתב"ג הפך תעמולת בחירות בפי ראשי הרשויות המתראיינים תחת כל עץ רענן תוך סילוף עובדתי ומטעה".

משרד הפנים מסר בתגובה: "העתירה הנה עתירה מוקדמת, כפי שגם בג"ץ קבע כבר בעבר, בהתייחס לעתירות דומות אחרות. הוועדה הגיאוגרפית של אזור המרכז תבחן את הנושא, תשמע את כל הצדדים ותמליץ לשר לאחר שתבדוק את הסוגיה - כפי שהטיל עליה מנכ"ל משרד הפנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"