הוועדה שתחקור בנקאים |

כבל: "הח"כים עם ידיים קשורות והבנקים בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות"

ועדת החקירה הפרלמנטרית לחקירת מתן הלוואות לטייקונים מהבנקים תחל את דיוניה בעוד כחודשיים ■ בחודש הבא תשגר מכתב אל בנקאים ורגולטורים ותזמנם לוועדה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ איתן כבל
ח"כ איתן כבלצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת פישמן - ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי לטייקונים מ-2003 ואילך, תחל להתכנס בסוף דצמבר 2017. בסוף החודש הבא תשגר הוועדה מכתבים ראשוניים לראשי הבנקים ולרגולטורים בעבר ובהווה שבהם תודיע להם על כוונתה לזמנם לשימוע. הדבר נועד על מנת לסייע בתיאום מועד להופעתם בפני הוועדה, ולמנוע מצב שלא יגיעו בשל נסיעה לחו"ל.

בשבועות הקרובים יערך יום עיון מיוחד רק לחברי הוועדה במרכז, שבו יופיעו מומחים לבנקאות ושוק ההון על מנת להכין את הח"כים לדיונים. כל אחד מהמומחים שיופיע בפני הח"כים יתבקש להעביר להם מסמך ובו מונחים מקצועיים כמו למשל: ועדת אשראי או הקצאת אשראי, על מנת שהח"כים יוכלו להכין אוגדן עם מונחים בתחומי הבנקאות.

הוועדה תעדכן את המפקחת על הבנקים בבנק ישראל, ד"ר חדוה בר, לגבי בעלי התפקידים שתבקש להזמין אליה, כדי להסתייע בה במידה שיסרבו. אם יהיו מוזמנים שיסרבו להגיע - יפעל יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), לגייס את הח"כים בחקיקת חוק להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית.

כבל אמר ל-TheMarker כי "מאזן הכוחות בין ועדת החקירה הפרלמנטרית לבין הבנקים דומה לקרב בין דוד לגולית, כשהח"כים הם דוד והבנקים הם גולית. אני מרגיש שהח"כים נמצאים עם ידיים קשורות מאחורי הגב והבנקים נמצאים בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות".

אליעזר פישמןצילום: מוטי מילרוד

"לבנקים יש תקציב בלתי מוגבל לנהל את המאבק מול הכנסת. הם יכולים לשכור את מי שהם רוצים. היועצים של הבנקים לא צריכים לעמוד בתנאי סף של מניעת ניגודי עניינים. הם יכולים לשכור יועץ שעבד בעבר עם בנק אחר", הדגיש כבל.

כבל סיפר כי "תהליכי ההתנעה של עבודת הוועדה הם קשים ומורכבים. מדובר בדרך יסורים, ועל כן הוועדה, שהוקמה לפני שלושה חודשים, עדיין לא התחילה בעבודה אינטנסיבית".

הוא הוסיף כי "לא כל המומחים מוכנים לבוא ולייעץ לוועדת החקירה הפרלמנטרית מאחר שהתעריף הוא תעריף חשכ"ל, שנחשב נמוך ביחס למה שהבנקים יכולים לשלם".

כבל הודיע שגיוס היועצים לועדה יעשה בצורה מסודרת ולפי הכללים. כבל יבקש מהיועצים שישכרו על ידי הוועדה להתוות את המתודולוגיה בעבודת הוועדה, בהכנת חומר רקע לחברי הכנסת, הכנת שאלות שיוצגו לראשי הבנקים בעבר ובהווה, וכן לרגולטורים בעבר ובהווה.

הוועדה צפויה לשכור קצין בכיר בדימוס מיחידת לה"ב 433. היא צפויה לשכור גם מומחים נוספים ובהם פרופ' ניתאי ברגמן - מומחה למימון מאוניברסיטת תל אביב שעמד בעבר בראש תוכנית הדוקטורנטים לכלכלה ומימון באוניברסיטת MIT. ברגמן חקר את ההשפעות של כשלים בתחומי האשראי על המערכות הפיננסיות. הוועדה תשכור בקרוב יועצים נוספים.

חדוה בר במהלך דיון בעניין הסדר החוב של פישמן בוועדת הכנסתצילום: אמיל סלמן

לדברי כבל, "ברגע שהוועדה תחל בעבודתה, נצא לדרך בכל הכוח. מי שסבור שאפשר יהיה למרוח אותנו - טועה. אי אפשר לזלזל בכנסת. פעילות הוועדה מהווה הזדמנות גדולה של יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), וחברי הכנסת להרים את כבודו של המשכן. הציבור מצפה לעבודת הוועדה ולכך שתקיים דיון מקצועי מכובד ותקבל החלטות משמעותיות"

כבל ציין שאחד הדברים שהדהימו אותו "הוא כמה קשה לכנסת למצוא מומחים לבנקאות שהם לא בניגודי עניינים. זה פשוט לא יאמן - אין מומחים רבים שלא עבדו עם הבנקים מאז 2003. נראה שבמשך שנים הבנקים 'שימנו' את כל המומחים בשוק והשתלטו על כל המוחות בתחום. מי שהוא בעל רמה מקצועית גבוהה נשכר על ידי הבנקים במהלך השנים, וכעת הועדה אינה יכולה לשכור אותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי