נלחמים בשביל כולנו |

חשבתם שבנק זה עסק רציני מדי לפעילים חברתיים? אז חשבתם

הבנק החברתי, כמו התאגדויות נוספות אחרות בשנים האחרונות, היה תוצר של המחאה החברתית בקיץ 2011 ■ למרות ההתלהבות, מהר מאוד גילו הפעילים שיש סיבה טובה לכך שבישראל לא הוקם בנק חדש כבר קרוב ל–50 שנה

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הפגנה בתקופת המחאה החברתית ב– 2011 .
לאופק יש כבר 5,200 חברים
הפגנה בתקופת המחאה החברתית ב-2011. לאופק יש כבר 5,200 חבריםצילום: מוטי מילרוד
חגי עמית
חגי עמית

חמש שנים חלפו מאז יצא לדרך ב–2012 הבנק החברתי אופק, ונראה כי בסוף השנה הנוכחית יוכלו סוף־סוף אזרחי ישראל להפקיד כסף או לקבל הלוואה מבנק שמטרתו העיקרית אינה למקסם את הרווח שהוא מפיק מאספקת שירותים ללקוחות — אלא פשוט להעניק את השירותים האלה בצורה שוויונית והוגנת.

הבנק החברתי, כמו התאגדויות נוספות אחרות בשנים האחרונות, היה תוצר של המחאה החברתית בקיץ 2011. במקרה זה הפעילים שהקימו אותו הלכו בגדול: הם רצו לייצר מהפכה בשירות העומד בבסיס כל מערכת כלכלית באשר היא — ושהריכוזיות ממנה סובל הענף בישראל משליכה על כלל המשק. למרות ההתלהבות, מהר מאוד גילו הפעילים שיש סיבה טובה לכך שבישראל לא הוקם בנק חדש כבר קרוב ל–50 שנה.

הדרישות של בנק ישראל להקמת בנק חדש היו כאלה שלא היה לעסק חברתי סיכוי לעמוד בהן. בנק ישראל גם לא ידע כיצד לאכול את המודל של אגודת אשראי שבו בחרו הפעילים. רק באמצע 2014 התפרסמה טיוטת מסמך של בנק ישראל — המשרטט מתווה להקמת אגודות אשראי.

בינתיים מנהלי הבנק התחלפו, ורק ביולי 2016 פורסם תזכיר חוק שאיפשר את הורדת ההון העצמי הנדרש מאגודת אשראי — מ–75 מיליון שקל ל–800 אלף שקל, וכי אגודות אלה יפוקחו על ידי רשות שוק ההון ולא יצטרכו לעמוד ברגולציה המחמירה של הפיקוח על הבנקים.

ביוני האחרון הגיש אופק בקשה לרישיון לרשות שוק ההון. היו"ר, יהודה טלמון, מקווה שהאישור לכך יתקבל עד סוף השנה. אם אכן כך יהיה, בסוף השנה הנוכחית יוכל הבנק להעניק הלוואות ולאפשר לכל אחד מ–5,200 החברים בו להפקיד אצלו את פיקדונותיהם.

נכון להיום מועסקים באופק כ–15 עובדים ישירים וקבלני משנה. מחיר המניה למי שרוצה להצטרף כחבר חדש, ירד מ–3,000 שקל כפי שהיה בתחילה — ל–1,000 שקל. החברים הוותיקים, מצדם, קיבלו אפשרות להעביר את ההשקעה העודפת שלהם לשני בני משפחה, שייהפכו בזכותם לחברים גם כן.

בינתיים נכנס אופק לעסקי ה–P2P, "הלוואות בין עמיתים" (peer to peer), וטלמון מעריך כי 30 מיליון שקל כבר החליפו ידיים במסגרת זו, כאשר אופק מעניק למלווים תשואה של 4.5% על כספם.

לכשיתקבל האישור המיוחל, טוען טלמון כי יחסית לסביבת הריבית הנוכחית, שבה הפיקדונות של הבנקים מעניקים לבעליהם ריבית של 0.15%–0.1% בלבד, הבנק החברתי שואף להעניק למפקידים אצלו ריבית של 1.5%. אז גם מבטיח טלמון לצאת לקמפיין מסיבי ברשת. בהמשך גם יונפקו דרך אופק כרטיסי אשראי ויינתנו שירותי ניהול חשבון עו"ש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה