הסכם עם הנכים: הקצבאות יועלו ב-4.2 מיליארד שקל

על פי ההסכם, החל מינואר 2018 יעלה תהיה הצמדה מלאה של קצבת הנכים לשכר הממוצע במשק ■ המדינה ויתרה על ביטול הפטור ממס לנכים המשתכרים שכר גבוה

חגי עמית
חגי עמית
הצדדים בסיום המו"מ, הלילה
הצדדים בסיום המו"מ, הלילהצילום: דוברות ההסתדרות
חגי עמית
חגי עמית

אחרי 12 שעות של דיונים בבית ההסתדרות, שהחלו אתמול בשעה 14:00 בצהריים והסתיימו בשעה 02:00 לפנות בוקר, נחתם הלילה מתווה להעלאת קצבאות הנכים לפיו הן יועלו בעלות כוללת של 4.2 מיליארד שקל. ארגוני הנכים ישבו עם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר הקואליציה דוד ביטן ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון, שמונה על ידי ראש הממשלה למצא פתרון למשבר. כל ששת הנציגים של ארגוני הנכים הצביעו בעד ההסכם.

על פי המתווה, החל מינואר 2018 תהיה הצמדה מלאה של קצבת הנכים לשכר הממוצע במשק. בנוסף, החל מינואר 2018 הסכום שמותר לנכה להרוויח מעבודתו מבלי שקצבתו תקוזז יעלה מ-2,800 שקל כיום ל-4,000 שקל, ובינואר 2019 תועלה התקרה הזו ל-4,300 שקל. בהמשך תיבחן ההשפעה של העלאה הזו ואם תיחשב להשפעה חיובית תועלה התקרה בשלישית ל-5,300 שקל.

מתווה העלאת הקצבאות מדבר על כך שהנכים הקשים ביותר - שאובדן כושר ההשתכרות שלהם הוא 100% ונכותם הרפואית היא 80%, משמע נכים שזקוקים להשגחה צמודה וזכאים לקצבת השירותים המיוחדים ב-2 הרמות הגבוהות ביותר - יקבלו 4,500 שקל בחודש.

מהפגנת הנכים בכביש איילון, השבועצילום: מוטי מילרוד

נכים שאובדן כושר ההשתכרות שלהם הוא 100% ונכותם הרפואית נעה בטווח של 40%-49% יקבלו 3,800 שקל בחודש. נכים שכושר ההשתכרות שלהם הוא 60%-74% יקבלו 2,400-2,100 שקל בחודש.

מעבר לכך תשקיע המדינה 150 מיליון שקל נוספים בהגדלת קצבאות הנכות לילדים, ו-300 מיליון שקל יתווספו לצרכי שמירה על קצבאות הנכות בזקנה (נכון להיום קצבת הזקנה וקצבת הנכות הן תחליפיות).

ויתור מרכזי של המדינה במסגרת המתווה הוא היעדר ביטול הפטור ממס לנכים המשתכרים היטב. ביטול הפטור ממס היה נושא שהן דו"ח זליכה והן המלצותיו של אבי שמחון תמכו בו. עם זאת, יו"ר ההסתדרות ויו"ר הקואליציה סירבו לתמוך בכך. מדובר בסעיף במתווה שהיה אמור להעלות את הכנסות המדינה.

ארגוני נכים שהשתתפו בפגישה - בהם "קואליציית הנכים" ו"נכה לא חצי בן אדם" - קיבלו את ההסכם בברכה והגדירו אותו כניצחון למאבקם. עם זאת, דובר הארגון "הנכים הופכים לפנתרים", שהוביל את חסימות הכבישים במהלך השבוע, מסר הבוקר כי "אנו מצפים לקבל בהקדם מסמך מסודר המפרט את ההסכמות המלאות. על פי הידוע לנו יהודה דורון, יו"ר ארגון נכי הפוליו שהיה שותף למו"מ, עזב אותו במחאה בעקבות הסיכום שהנכים הגמלאים לא יקבלו שום תוספת ויישארו עם קצבה של 2,342 שקל.

"למיטב ידיעתנו ההסכם רצוף חורים ואינו נותן מענה מלא ואמיתי למצוקות הנכים. בנוסף לכך, ובמיוחד לאור חוסר האמון הטוטאלי שלנו בממשלת ישראל, המאבק ממשיך ללא כל שינוי. אם מישהו העלה בדעתו שבעקבות פרסומים בתקשורת אנחנו נעצור את המאבק אז הוא טועה".

יו"ר ההסתדרת אבי ניסנקורן מסר כי "כל הנוכחים עבדו בשיתוף פעולה. כל נקודה בהסכם הובנה על ידי כולם וקבלת ההחלטות היתה הגיונית ומושכלת על ידי כל הצדדים. מבחינתי ההישג הגדול ביותר הוא הצמדת הקצבה לשכר הממוצע במשק".

יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון מסר בשיחה עם TheMarker כי "כשמביטים על תוצאת המשא ומתן ניתן לומר כי התהליך הזה נגמר ללא מנצחים אבל גם, יותר חשוב, ללא מפסידים".

פרופסור זליכה אמר בתגובה לחתימה כי "ההסכם ראוי, הגון וכל כך קרוב להמלצות הוועדה בראשותי עד שאין אלא לתמוה בשביל מה כל הסאגה היתה נחוצה לממשלה מלכתחילה? האם לא היה מיטיב מר נתניהו לעשות לו אימץ את המלצותי לפני חצי שנה במקום להעביר את הנכים מסכת כה ארוכה של יסורים רק בשביל לאמצן לבסוף תחת לחץ כבד ובשינויים מינוריים?".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן