פרסום ראשון |

קריסת פישמן: הכנסת תקים ועדת חקירה פרלמנטרית בת 9 חברים

ועדת הכנסת תכונס בשבוע הבא לאישור הקמת הועדה, הרכבה וסמכויותיה ■ קיש: נקדם חוק שיחייב גופים ממשלתיים וחברות ציבוריות להתייצב בועדות חקירה פרלמנטריות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתן כבל
איתן כבלצילום: אוליבייה פיטוסי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

הכנסת תקים ועדת חקירה פרלמנטרית למתן האשראי לאליעזר פישמן ולגופים נוספים, שתמנה 9 חברים בלבד, ולא תהיה חלק מוועדת הכלכלה. בראש ועדת החקירה הפרלמנטרית יעמוד יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני). כך סיכמו יו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש, יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד), ח"כ כבל ויו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד).

קיש יכנס ביום ד' הקרוב את ועדת הכנסת על מנת לאשר את כתב המינוי והסמכויות של הוועדה, כמו גם את הרכב חבריה. בקואליציה ובאופוזיציה יש ביקוש רב של ח"כים להיכלל בין חברי הועדה. לאחר שוועדת הכנסת תאשר זאת, תתבקש מליאת הכנסת לאשר גם היא את הקמת הוועדה. ועדת החקירה הפרלמנטרית תקיים דיונים אינטנסיביים גם במהלך פגרת הקיץ של הכנסת.

במקביל, ועדת הכנסת תקדם חוק שיחייב גופים ממשלתיים וחברות ציבוריות להתייצב בועדות חקירה פרלמנטריות. קיש אמר כי "מדובר בדיונים מעמיקים שיחייבו את הבנקים להשיב על השאלות שיעלו, ולשם כך חובתם היא להיות נוכחים בדיוני הוועדה. נשאל שאלות - נדרוש תשובות". קיש הוסיף כי "מדובר בצעד ראשון של ועדת הכנסת לקראת מהלך רחב יותר שיחייב התייצבות של גופים ציבוריים לכל דיוני ועדות הכנסת השונות".

מליאת הכנסת החלה כבר בשבוע שעבר בהליך להקמתה של ועדת חקירה פרלמנטרית לבחינת חובותיו של אליעזר פישמן, הנקראת "הוועדה לבחינת הקצאת האשראי במשק והסדרי חוב". הוועדה תעסוק לא רק בבחינת האשראי שניתן לאליעזר פישמן אלא גם לטייקונים נוספים כמו נוחי דנקנר, מוטי זיסר ואחרים.

ח"כ יואב קישצילום: ליאור מזרחי

היועץ המשפטי של הכנסת, עו"ד איל ינון, הבהיר במכתב ששלח בשבוע שעבר אל חברי הכנסת כי "משבאים כעת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית יש להביא בחשבון שלא ניתן על סמך החוק הקיים להעניק לוועדה סמכויות בענייני זימון וקבלת מידע מעבר לסמכויות שניתנות לוועדות הקבועות של הכנסת".

ינון הוסיף כי "ככל שיש רצון להעניק לוועדת החקירה הפרלמנטרית סמכויות רחבות יותר, יש לעשות זאת בזהירות רבה, תוך הבאה בחשבון של המאפיינים של ועדת חקירה פרלמנטרית הפועלת במסגרת הכנסת וההבדלים המשמעותיים שבינה לבין ועדת חקירה ממלכתית הפועלת כגוף מעין שיפוטי. כמו כן יש לאזן בין הרצון להעניק לוועדת החקירה 'שיניים' לבין העובדה שמדובר, בסופו של יום, בגוף בעל אופי פוליטי שלא חלות עליו ההגבלות החלות על גוף שיפוטי".

כבל הודיע בשבוע שעבר שיזמן לוועדה את ראשי הבנקים, בנק ישראל, משרד האוצר, גופים מוסדיים, חברות הביטוח ועוד, בעבר ובהווה. גם מנכ"לי הבנקים צפויים להופיע בפני הוועדה.

בשל חיסיון, בנק ישראל לא יוכל לחשוף את דו"חות הביקורת שנערכו בבנק לגבי הקצאת אשראי לפישמן, דנקנר ואחרים. כבל הבהיר בשבוע שעבר כי "הכנסת תדע לחוקק חוק שיודע להביא את מי שצריך לישיבות הועדה. שאף אחד לא יישב בבית ויחשוב שהוא יכול לזלזל בנו. אני רואה את בנק ישראל ואחרים רצים כדי למנוע את המצב הזה. איפה הם היו?"

כבל אמר היום ל-TheMarker כי "אנו נחושים שוועדת החקירה תעשה את העבודה הכי טוב, והתפקיד שלנו הוא להרים את קרנה את של הכנסת. אנו הולכים לעשות את העבודה הכי טובה על מנת שדברים כאלה לא יישנו. שלא יחשוב מאן דהוא שאפשר לזלזל בכנסת ובעבודתה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008