ועדה מיוחדת תנסה לפתור את המלחמות הפוליטיות במשרד האוצר

הוועדה אמורה להכריע במחלוקות ארוכות שנים בין הגורמים השונים המרכיבים את האוצר ■ אתמול כבר העלו גורמים באוצר את האפשרות לפיה הוועדה הוקמה כדי להכריע כי ראשי האגפים השונים באוצר יהיו כפופים למנכ"ל משרד האוצר

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שי באב"ד
שי באב"דצילום: יוסי זליגר
חגי עמית
חגי עמית

ועדה מיוחדת תוקם כדי לנסות ולהסדיר את המבנה ההיררכי וחלוקת הסמכויות במשרד האוצר, כך הודיע היום (ב') המשרד. בראש הוועדה יעמוד מנכ"ל משרד ראש הממשלה והממונה על השכר באוצר לשעבר, יוסי קוצ'יק. בוועדה יהיו חברים גם מנכ"ל משרד האוצר והממונה על התקציבים לשעבר, אהרון פוגל; מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ירום אריאב; מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, חיים שני; הממונה על שוק ההון והביטוח לשעבר, ציפי סאמט; והממונה על ההגבלים העיסקיים לשעבר, עו"ד דרור שטרום. היועץ המשפטי של משרד האוצר, עו"ד אסי מסינג, ישמש כיועץ המשפטי של הוועדה וכמרכזת הוועדה תשמש עו"ד הראלי מזרחי מהלשכה המשפטית במשרד.

הוועדה אמורה להכריע במחלוקות ארוכות שנים בין הגורמים השונים המרכיבים את האוצר. אתמול כבר העלו גורמים באוצר את האפשרות לפיה הוועדה הוקמה כדי להכריע כי ראשי האגפים השונים באוצר יהיו כפופים למנכ"ל משרד האוצר.

"אגף החשב הכללי מאשים את אגף התקציבים בהליכי תקצוב עמומים ובדילים פוליטיים"; "מנכ"ל משרד האוצר ממדר את אגף התקציבים מוועדת הנכים"; "אגף התקציבים טוען שהכשל שבבסיס פרשת ישראל ביתנו הוא אצל חשבי המשרדים" - מי שעוקב אחרי התהליכים במשרד האוצר, יודע שאין עוד משרדים בהם יש קרבות סמכות כמו אלו המתרחשים סביב ניהול קופת המדינה. אגף התקציבים – האחראי על בניית תקציב המדינה, אגף החשב הכללי - האחראי על המעקב אחרי הכספים הנכנסים ויוצאים מהקופה, אגף השכר - האחראי על כח האדם ומנכ"ל משרד האוצר – כל אחר מהגופים האלו רואה את עצמו כאוטונומי ועולה על האחרים בתחומו - ומסרב לקבל את המרות של השני.

התוצאה של מצב זה התבטאה בביקורת חריפה שנמתחה בדו"חות מבקר המדינה בשנים האחרונות. ביולי 2014, בדו"ח מבקר המדינה "הכנת תקציב 2011-2012 ועמידה ביעד הגירעון" מתח המבקר ביקורת על הבעייתיות העולה ממבנה משרד האוצר והעיר כי "נוכח מבנה בעייתי, חלוקת הסמכויות בין המנכ"ל לראשי האגפים במשרד אינה ברורה ועולים ספקות בסבר סמכותו של המנכ"ל לקבל החלטות. ראוי שחלוקת הסמכויות תהיה ברורה ומוסדרת, על מנת שלא יוותרו ספיקות בדבר גדרי סמכויותיהם של המנכ"ל ושל ראשי האגפים".

בדו"ח המבקר על הסדרי הפנסיה מאוגוסט 2016 העיר המבקר כי "הסיכום התקציבי שנחתם בין משרד האוצר ובין משרד הביטחון וצה"ל בנובמבר 2015 נוהל על ידי משרד האוצר באופן לא תקין ולא יעיל. מנכ"ל משרד האוצר והממונה על התקציבים ניהלו משא ומתן על סיכום תקציבי עם משרד הביטחון באופן לא תקין ולא יעיל וללא ליווי של הייעוץ המשפטי במשרד האוצר. אגף התקציבים ניהל משא ומתן בנושא שכר וגמלאות ללא שיתוף אגף הממונה על השכר, ולא שיתף את אגף החשכ"ל אף על פי שהוא אמון על ביצוע בקרות על נתוני הגמלאות בצה"ל, לא את אגף שוק ההון, ולא את רשות המסים אף כי הסיכום כלל סעיפים המתייחסים לנושא הבלו על הסולר".

מינוי הוועדה מגיע בתקופה רגישה באוצר בה קרבות השליטה עשויים לעלות מדרגה. הממונה הנוכחי על אגף התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, צפוי לסיים את תפקידו בסוף יולי. כחלון כבר בודק בימים אלה שמות של מועמדים להחליפו. באגף התקציבים קיימים גורמים החוששים כי המנכל הנוכחי של האוצר, באב"ד, שהביע בעבר עניין בתפקיד, ימונה לתפקיד ממלא מקום זמני, עד שיימצא המועמד המתאים.

בתסריט כזה, המינוי הזמני, כהרגלם של מינויים שכאלה, עשוי להתארך הרבה מעבר למצופה. היעדר ראש אגף תקציבים עצמאי וכהונתו בתפקיד של באב"ד - מינוי של כחלון שהוצב במקום ה11- ברשימת כולנו בבחירות - עשוי להביא לפוליטיזציה של הענף. עתה הוועדה הזו עשויה להביא לכך שמה שהיה חשש זמני של אנשי אגף התקציבים יהפוך להיררכיה הממוסמרת בחוק.

הוועדה תבחן את מבנה הסמכויות של מנכ"ל משרד האוצר וראשי האגפים השונים, לרבות מנהלי יחידות הסמך. בימים הקרובים תקבע הוועדה את סדרי עבודתה ותזמן את הגורמים הרלוונטיים להצגת עמדתם. הוועדה תגיש את מסקנותיה עד ל-15 בספטמבר 2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?