מי מוכן לשלם יותר מהבת של פישמן על הדירה במרכז ת"א?

בקשתו של המנהל המיוחד לביטול ההתקשרות עם בתו של פישמן, ענת מניפז, הוגשה היום לבית המשפט ■ במקביל ביקש בנקל אישור להתקשר בעסקה עם רוכש חדש - שמוכן לשלם תמורת הדירה סכום גבוה יותר

יסמין גואטה
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדירה של אליעזר פישמן שנמכרה לבתו
הדירה של אליעזר פישמן שנמכרה לבתוצילום: עופר וקנין
יסמין גואטה
יסמין גואטה

חודש אחד בלבד אחרי שהמנהל המיוחד לנכסי אליעזר פישמן הודיע לבית המשפט על מכירת דירה ברחוב חיסין שרשומה על שמו של פישמן לבתו ענת מניפז תמורת 7.13 מיליון שקל - מבקש בנקל לבטל את העסקה. המנהל המיוחד הגיש היום (ב') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לביטול ההתקשרות עם מניפז. במקביל הוא מבקש לאשר לו להתקשר בעסקה עם רוכש חדש, שמוכן לשלם תמורת הדירה סכום גבוה יותר.

הדירה שבמרכז הבקשה היא דירת ארבעה חדרים (שאוחדו לשלושה) במרכז תל אביב (ליד הבימה), בקומה הראשונה מתוך ארבע (בכל קומה יש דירה אחת). שטחה הרשום 125 מ"ר, שטחה המדוד 145 מ"ר ויש לה חניה צמודה. הדירה כוללת סלון, שני חדרי שינה אליהם צמודים שני חדרי רחצה, מטבח ושירותי אורחים. דירה זו היתה אחד מהנכסים שכלל פישמן בהצעת ההסדר המקורית שהגיש בתחילת דצמבר, עוד לפני שניתן נגדו צו פירוק ובנקל מונה לתפקיד המנהל המיוחד לנכסיו.

משמאל לימין: אליעזר פישמן ובנותיו ענת מניפז ורונית פישמן אופיר

בסוף מארס הגיעו הצדדים להסכמה כי הזכויות של פישמן בדירה יימכרו על ידי בנקל. מיד לאחר מכן פורסמה בעיתונים הזמנה להציע הצעות הכוללות ערבות בנקאית בשווי 10% מההצעה. בסופה של התמחרות שערך בנקל זכתה בדירה בתו הבכורה של פישמן. בבקשה לאישור הסכם המכר שהגיש אז, ציין כי מדובר במחיר ראוי ביותר שעולה על הערכת השמאי למימוש רגיל, ובשני מיליון שקל על ההערכה למימוש מהיר.

בהתאם לכך אישר אורנשטיין את הבקשה. "בהינתן שהמכר שמבוקש לאשרו הוא בתמורה שעולה על הערכת השמאי, לאחר שנערכה התמחרות ולאור שיקול הדעת של בעל התפקיד, הסכמת החייב והכנ"ר, אני מאשר כמבוקש", קבע.

אולם כעת טוען בנקל כי כאשר ניגש ליישום הסכם המכר התבררה לו עמדת רשות המסים, לפיה במכר לקרוב משפחתו של החייב הוא יחויב במס שבח מלא בסכומי עתק, שיגרעו מקופת פשיטת הרגל. זאת להבדיל ממכירה למי שאינו בן משפחה, שתאפשר לפישמן לעשות שימוש בפטור על מכירת נכס מגורים. במצב דברים זה, טוען בנקל, הצעתה של מניפז משיאה לקופה תמורה "נטו" נמוכה בהרבה מההצעות האחרות שעמדו בפניו.

לדברי בנקל, בעקבות זאת ולאחר שמצב הדברים הובהר לה, נתנה מניפז את הסכמתה לביטול העסקה. במקביל הוא מציין כי הגיעה למשרדו הצעה נוספת של ענבל וליאור אחירון לרכישת הנכס - תמורת 7.2 מיליון שקל. "משמעות הדבר כי לא זאת בלבד שקופת פשיטת הרגל של החייב אינה ניזוקה מביטול ההסכם עם הגב' מניפז וחתימת הסכם עם הרוכש החדש, אלא שהלכה למעשה הצעת הרוכש החדש גבוהה מכל הצעה אחרת שעמדה קודם לכן בפני המנהל המיוחד", הדגיש בנקל בבקשה.

בשבוע שעבר פנה בנקל לבית המשפט בבקשה נוספת להכריז על פישמן פושט רגל, לאחר קריסתו של הסדר הנושים שגובש. בנקל ביקש להתיר לו לגייס חוקרים פרטיים בארץ ובחו"ל לשם איתור נכסים של פישמן, וכן גם רואי חשבון וכלכלנים לצורך עריכת חקירות חשבונאיות וכלכליות בנוגע לנכסים ולעסקים של פישמן ובני משפחתו. בנוסף מבקש בנקל למנות גם מעריכי שווי ושמאים - כדי לקבוע את שויי הנכסים של פישמן.

בנקל הסביר כי "התנגדותו של בנק הפועלים לעקרונות ההסדר ודרישתו 'לקידום הליכי פשיטת הרגל' סותמת את הגולל על כל ניסיון להשגת הסדר. זאת מן הטעם הפשוט כי בנק זה הינו הנושה הגדול ביותר של החייב, והוכחת החוב מטעמו, אשר הוגשה למנהל המיוחד ומסתכמת בכ-1.8 מיליארד שקל, עולה לכדי 47% מסך כל הוכחות החוב שהוגשו. על כן, אין כל תוחלת לניסיונות להגיע להסדר נושים, יהא תוכנו אשר יהא". בעקבות הבקשה, הורה נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב איתן אורנשטיין, לפישמן ולבנקים האחרים, להודיע לו בתוך שבוע את עמדתם בנוגע לבקשה על הכרזתו של פישמן כפושט רגל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב