משרד הביטחון יוצא במכרז להקמת מרכז לוגיסטי ב-15 מיליארד שקל

ההקמה תכלול שלושה מרכזים מקושרים ביניהם בצפון, במרכז ובצפון הנגב, שיוכלו לגבות אחד את השני בזמן לחימה ■ ההקמה תימשך עד 2023 ובמהלכה ישוחררו שטחים בצריפין, בתל השומר ובחיפה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עבודות הריסה בסיס צריפין
עבודות הריסה בסיס צריפיןצילום: דיאנה חננשוילי
אורה קורן
אורה קורן

משרד הביטחון הודיע היום על יציאה למכרז להקמת מרכז לוגיסטי (מרלו''ג) מתקדם בהשקעה כוללת של 15 מיליארד שקל. תכנון המרכז, מימונו, הקמתו והפעלתו למשך 25 שנה יתבצעו על ידי גופים אזרחיים (שיטת PFI), למעט חלק מהפעילות שישאר בצה''ל משיקולי ביטחון.

המרלו"ג יתבסס על טכנולוגיות לוגיסטיקה מתקדמות של הכנסה, אחסון והוצאה של מוצרים. הוא ימוקם בשלושה מחנות מרכזיים, בצפון, במרכז ובצפון הנגב, שיהיו מקושרים ביניהם ויוכלו לגבות אחד את השני במקרה של חוסרים, במיוחד בזמן לחימה. יוכנסו לתוכו מיגוון מוצרים כלליים (להבדיל מצבאיים) בשימוש צה''ל, כדוגמת מחטים לעירוי ותחבושות, מנועי טנקים, מזון, חלקי חילוף, חומרים מסוכנים ושמנים.

היום הודיע משרד הביטחון על תחילת שלב המיון המוקדם של המתמודדים. אלה יוכלו להיות חברה ישראלית, קבוצת חברות ישראליות או קבוצה שחברה זרה תהיה בעלת אחזקות מיעוט בה.

הפרוייקט נקרא מרכז הספקה אחוד (מרה"ס) ובמשרד הביטחון מצפים, כי יניב התייעלות של עשרות מיליוני שקלים בשנה וישחרר כ-4,000 דונם, מהם כ- 2,000 דונם באזורי הביקוש בתל השומר וצריפין, לטובת בניית עשרות אלפי יחידות דיור ולשימוש אזרחי.

ממשרד הביטחון נמסר, כי מדובר בהפרטה העמוקה ביותר שנעשתה עד כה בצה"ל כאשר חלק משמעותי מתפעול המרה"ס, ככל הנראה כ-70%, יתבצע באמצעות מיקור חוץ על ידי זכיין אזרחי. התנאים שעל הזכיינים לעמוד בהם כוללים סף של יכולות פיננסיות, הנדסיות, תקשוביות ותפעוליות. המיון המוקדם צפוי להסתיים בחודש ספטמבר 2017 והיציאה למכרז צפויה בסוף 2017. במשרד הביטחון ציינו, כי המהלך לא יהיה כרוך בפיטורי עובדים, אלא יתבצעו הסבות מקצועיות לעובדים שלא ימשיכו בעבודתם כתוצאה מהמעבר למרכז החדש.

שלושת המרכזים הלוגיסטיים יתבססו על מחנות קיימים. המרכזים ייבנו לגובה בכדי לצמצם את השימוש בקרקע ובכדי להימנע מהרחבת שטחי המחנות. תפיסת ההפעלה של מרכז ההספקה מבוססת על טכנולוגיות מתקדמות לשליטה במלאי, מערכות אוטומציה, מענה רב זרועי ושיפור השירות ליחידות. זאת תוך תמיכה ברשת לוגיסטית גמישה ומגוונת, מענה לרציפות התפקוד וגמישות בהפעלה בשגרה ובחירום.

מרכז ההספקה יאופיין בחדשנות טכנולוגית בקנה מידה עולמי בהיבטי אחסון, ליקוט והפצה. במרכזים הלוגיסטיים יופעלו רובוטים ואמצעים מתקדמים. כמו כן, אחסון וניהול המלאי יופעל באמצעות טכנולוגיות ומערכות מידע מהמתקדמות בעולם.

עלות ההקמה והתפעול של הפרויקט מוערכת בכ-15 מיליארד שקל לתקופה של 25 שנים. דגש נוסף במהלך התכנון והבנייה של המרכזים הוא על התייעלות וחיסכון, כך שניתן יהיה לחסוך עשרות מיליוני שקלים בשנה בהוצאות תפעול, בהוצאות כוח אדם, בתשלומי ארנונה ובעלויות הפצה. לדוגמה נמסר, כי החיסכון בארנונה בלבד יגיע ל-25 מליון שקל בשנה.

ראש מינהל מעבר דרומה במשרד הביטחון, תא"ל (מיל.) איציק כהן אמר, כי "מינהל המעבר דרומה מוביל את מכרזי ה-PFI, שותפות ציבורית-פרטית, במשרד הביטחון. זהו הפרוייקט הרביעי שמינהל המעבר דרומה מקדם, והוא מהווה השלמה לתכנית להעברת מחנות צה"ל מהמרכז לדרום. ייחודיות הפרוייקט הוא בשילוביות עם גופים אזרחיים בדגש התפעול. המכרז פונה לחברות אזרחיות המתמחות בתחום הלוגיסטיקה בארץ ובעולם".

סא"ל שגיב שרביט, ראש מנהלת המרה"ס בצה"ל, אמר כי "מדובר במהלך היסטורי שישנה את פני הלוגיסטיקה בצה"ל בפרט ובמדינת ישראל בכלל. המהלך יביא לקפיצת מדרגה משמעותית ביכולת לתמוך לוגיסטית את שדה הקרב העתידי, תוך שימוש בטכנולוגיות ויכולות מתקדמות המותאמות למאה ה-21. ההיערכות למימוש הפרויקט וליציאה למכרז לוותה בעבודת מטה נרחבת ומעמיקה המשקפת את השינויים בתפיסה הלוגיסטית הצה"לית ואת מרכזיותו וחשיבתו של המהלך בצה"ל".

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי