תוכנית "נטו למשפחה" של כחלון תעלה 1.6 מיליארד שקל ותמומן מעודפי גביית מסים

שר האוצר במסיבת עיתונאים מיוחדת: "אנחנו מחזירים חוב גדול לעמוד השדרה של החברה - המשפחה" ■ כחלון על כך שנתניהו לא עודכן בפרטי התוכנית: "מדובר במהלך העניינים הרגיל של עבודת האוצר"

חגי עמית
חגי עמית
משה כחלון
משה כחלוןצילום: עופר וקנין
חגי עמית
חגי עמית

בבהילות מפתיעה, במסיבת עיתונאים שכונסה כמעט מעכשיו לעכשיו, הכריז היום (ג') שר האוצר משה כחלון על שורת רפורמות שבהן, כפי שהגדיר זאת, הוא מתכוון לדאוג לאזרח הישראלי העובד. הרפורמה נקראת "נטו למשפחה" וכוללות ארבעה חלקים: הגדלת נקודות הזיכוי להן זכאים הורים עובדים בגין ילדיהם; סבסוד הצהרונים לילדי הגן ובתי הספר; הגדלת מס ההכנסה השלילי (מענק עבודה) לו זכאים בעלי שכר נמוך; והורדת מכסים ומסי קנייה על סדרה של מוצרי צריכה.

בנוסף, נקב כחלון באופן רשמי במספר 4 מיליארד שקל בשנה - בתור הסכום שיתווסף לקצבאות הנכים. עם זאת, לגבי קצבאות אלו לא ניתן כל פירוט, והתוכנית עבורן אמורה להתפרסם בימים הקרובים.

נכון להיום מבטו של כחלון מופנה אל עבר מעמד הביניים והעשירונים הנמוכים. כך לדוגמה, לפי האוצר, התוכנית תביא לכך שמשפחה עם שני ילדים בגילאי 6-4, שבה הגבר מרוויח 12 אלף שקל ברוטו לחודש והאשה מרוויחה 8,000 שקל ברוטו, תהנה מתוספת להכנסתה של קרוב ל-13 אלף שקל נטו בשנה. משפחה עם שלושה ילדים בגילאי 5-0, שבה כל אחד מבני הזוג מרוויח 15 אלף שקל ברוטו, תהנה מתוספת של כמעט 17 אלף שקל בשנה.

אם אותה משפחה מתגוררת בישוב מוחלש המשתייך לאשכול סוציו-אקונומי 4, דוגמת אופקים או רמלה, היא תזכה בעקבות התוכנית לסבסוד בגובה 350 שקל בשנה עבור כל ילד בגילאי 8-3 השוהה בצהרון. אם אותה משפחה מתגוררת בכפר שמריהו או רמת השרון היא תזכה לסבסוד של 150 שקלים בלבד, וגם זאת רק עבור ילדיה הלומדים בכיתה א' או ב'.

בנוסף, לפי התוכנית תקרת השכר שעבורו מתקבל מענק עבודה תעלה מ-4,800 שקל ל-5,000 שקל, והמענקים יתפחו כאשר יינתן בונוס למשפחות שבהן שני ההורים עובדים. כך למשל, משפחה שבה שני בני הזוג מרוויחים 4,900 שקל בחודש כל אחד, תהנה מתוספת של 5,600 שקל נטו בשנה. לבסוף, יבוטלו מסי הקנייה על יבוא מכשירי סלולר (כיום 15%), המכס על יבוא נעלים (כיום 12%) והמכס על יבוא בגדי תינוקות.

השאלה העיקרית שעלתה אתמול סביב התוכנית של האוצר נגעה לשאלה מהיכן יגיע הכסף. הממונה על אגף התקציבים אמיר לוי אמר אתמול כי עלות סבסוד הצהרונים מוערכת על ידי האוצר ב-900 מיליון שקל בשנה, ועלות העלאת מענקי העבודה מוערכת ב-750 מיליון שקל בשנה. מנהל רשות המסים משה אשר הסביר כי עודפי ההכנסות של המדינה ברבעון הראשון, לצד התחזית לעודפי הכנסות ברבעונים הבאים, אמורים לכסות את עלות התוכנית.

אלא שבירידה למספרים - לא הכל מושלם. מדינת ישראל אכן נהנתה ברבעון הראשון של השנה מעודף הכנסות של 1.6 מיליארד שקל, אלא ש-1.2 מיליארד שקל מתוכם נבעו מעסקה חד פעמית - מכירת כתר. האומדן של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נווה, מעריך עודף גבייה של כ-3 מיליארד שקל השנה, ועודף גבייה של 2.3 מיליארד שקל ב-2018.

וכך, לרפורמה הגדולה ביותר, העלאת קצבאות הנכים בעלות של 4 מיליארד שקל - אין עדיין מקור הכנסה שיכסה את עלותה. גם אם זו תבוצע בסדרה של פעימות, בעוד 5-4 שנים המדינה תאלץ להתמודד עם עלויותיה. למעשה, ניתן לומר שאחרי שנת 2018 אין לאוצר תוכנית מלאה למקור ממנו יגיעו הכספים. אבל ברמה הפוליטית, השנה הזו היא עתיד רחוק מאד.

"אפשר לדבר על השמן והרזה ולשאול איפה הכסף, אבל צריך לחזק את מעמד הביניים"

אי אפשר היה להתעלם היום מההיבט הפוליטי של המהלך של כחלון, וניכר היה כי שר האוצר מודע לכך. כחלון הצהיר בפתח מסיבת העיתונאים כי "מי שחושב שתפקיד שר אוצר מסתכם בלהיות גזבר או מבקר פנים טועה. לכל שר אוצר היו תפיסות עולם כאלה ואחרות. דבר אחד מרכזי נדרש משר אוצר והוא הנכונות להיאבק בקבוצות כוח והבנה שהוא בא לשרת אנשים בישראל מבלי לחשוש מקבוצות הכוח והטוקבקיסטים בתשלום שהן מפעילות".

בהמשך הוא לא הכחיש את העובדה שבנימין נתניהו לא עודכן במסיבת העיתונאים, וטען כי מדובר בנוהל עבודה רגיל של משרד האוצר. הוא הכריז כי "היום אנו אומרים בקול צלול לישראלים שעובדים שהמדינה צריכה לדעת לתת ולא רק לקחת. היום אנו מחזקים מעמד הביניים במעשים ולא דיבורים. כולם מדברים על מעמד הביניים אבל לא נעשה עד היום מאומה בנושא. אפשר לדבר על השמן והרזה ולשאול איפה הכסף, אבל צריך לחזק את מעמד הביניים ולאפשר ליותר אנשים להשתלב בו. הגיע הזמן לשנות כיוון ושיותר אנשים יעלו למלטה למעלה ולא הפוך". קשה לפספס במילים הללו את העקיצות כלפי ראש הממשלה נתניהו שטבע את הביטוי "השמן והרזה", והמתחרה הגדול שלו על קולות המרכז יאיר לפיד, שהנחיל את השאלה "איפה הכסף?".

"נבחרנו כדי לשרת את החברה הישראלית על כל גווניה, והיום אנחנו מחזירים חוב גדול לעמוד השדרה של החברה - המשפחה", אמר כחלון. "אנחנו צריכים לכבד את המשפחות העובדות בישראל. המסר שיוצא מכאן היום הוא שלא נשאיר אף אחד מאחור: המשפחה העובדת במרכז. פעלנו מתוך אמונה שהאדם העובד צריך לקבל את המקסימום וצריך להגדיל את מעגל התעסוקה בישראל כמה שרק אפשר".

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, בירך על התוכנית ואמר כי "לפעמים מותר וצריך להגיד מילה טובה. שר האוצר עשה היום את מה שצריך היה לעשות כבר מזמן. התוכנית לחיזוק מעמד הביניים היא דבר טוב, חשוב ומבורך. עכשיו להחליף את ביבי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית