כחלון: חיה פצועה בזמן פציעות

התוכנית החדשה של שר האוצר לא נרקחה רק משיקולים כלכליים טהורים. היא אמורה גם לנתק את כחלון מתדמית שר הדירות ולספק לו הישגים שישפיעו על הכיס - כדי לשקם את תדמיתו

סמי פרץ
סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בנימין נתניהו ומשה כחלון
בנימין נתניהו ומשה כחלוןצילום: אמיל סלמן
סמי פרץ
סמי פרץ

חופשת הפסח תפסה את שר האוצר משה כחלון זועם ופגוע מאוד מהבוס שלו במשרד ראש הממשלה. התרגילים שעשה לו בנימין נתניהו בפרשת תאגיד השידור הציבורי שחקו מאוד את כוחו של כחלון, ואת החשק שלו לעבוד עם נתניהו ולהפגין כלפיו נדיבות כלשהי. הם הגבירו אצלו את הרצון לנקום בבוס בהזדמנות הראשונה. אלא שהניתוח הפוליטי הקר שלו מונע ממנו לעזוב את הממשלה בזעם. אם הנסיבות היו קצת יותר נוחות, אם נניח הוא היה יכול להראות הישגים של ירידה מסוימת במחירי הדירות או באשראי למשקי הבית – שני תחומים שבהם השקיע חלק ניכר מהקדנציה שלו - השיקולים שלו היו אחרים. אבל קשה להצביע על הישגים מדידים בתחומים הללו בשלב זה. לכן נדרשים הישגים אחרים, ורצוי שיהיו ניתנים לכימות ולמדידה, ושיאפשרו ליצור חיבור בין בני אדם לבין כמות השקלים שתנחת בכיסם - כמו שהיה עם הישג הזכור לטוב בענף הסלולר.

קשה לתקוף את התוכנית שרקחו אנשי האוצר עבור השר שלהם - וגם אין טעם, משום שהיא מכוונת לשכבות החלשות ולמעמד הביניים ומקלה על חייהם, וגם מבטיחה שכל שקל שיזרום לכיסם – יופנה חזרה לפעילות המשק מהר מאוד. ההכנסה הפנויה של מוטבי התוכנית מנוצלת במלואה לצריכה שוטפת, ולכן הכסף שיתפנה בעקבות ההטבות יחזור מהר מאוד להניע את גלגלי המשק.

אבל התוכנית הזו לא נרקחה סתם כך משיקולים כלכליים טהורים, אלא נבנתה על רקע מציאות פוליטית קשה עמה מתמודד כחלון בחודשים האחרונים. נתניהו שחק את תדמיתו וכוחותיו של כחלון בפרשת התאגיד, ושיסה בו את עובדי רשות השידור שהפגינו מול ביתו וכיוונו אליו את עיקר הביקורת שלהם. שר האוצר, שלא היה שותף לחקיקת החוק להקמת התאגיד וסגירת רשות השידור (שהתקבל בממשלה הקודמת) לא הבין איך הוא נהפך לאיש הרע בסיפור. כשהבין, זה היה קצת מאוחר מדי.

התוכנית שהשיק היום (ג'), "נטו משפחה" (אגב, מה עם אנשים שאין להם משפחה וילדים? הם אמורים לממן את התוכנית החדשה לעידוד הילודה?), אמורה לשמש כזרוע הסברה של כחלון לרגישותו החברתית ולתפיסתו הכלכלית. אפשר כבר לדמיין את תשדירי הבחירות שלו. מכאן נראה זוג שזכה בדירה במחיר למשתכן, ומשם הורים לילדים שהנטו שלהם גדל בזכות התוכנית.

התוכנית הזו אמורה לנתק קצת את כחלון מתדמית שר הדירות, ולצקת לעשייתו עוד רכיבים, מתחום ההורות והיציאה לעבודה. היא אמורה גם לנתק אותו קצת מנתניהו שנדבק אליו בכל השקה של הפרויקטים בתוכנית מחיר למשתכן וגונב לו הזדמנויות צילום. כל ראשי האגפים במשרד האוצר (שאגב גם בינם לבין עצמם מתקיימים קרבות מקומיים) התייצבו היום לצידו של כחלון כדי להסביר את התוכנית, וגם כדי לשמש תפאורה למפגן עוצמה ועצמאות כלשהי מראש הממשלה. סביר להניח שאילו נתניהו היה שותף לתוכנית, הוא היה מעדיף להפנות חלק ממנה להורדת מס החברות או המע"מ, ולכן כחלון מיהר לרקוח ולהשיק תוכנית משלו. נטו משפחה? נטו כחלון.

רקיחת תוכנית שכזו בחודש אפריל, חודשים ספורים לאחר סגירת התקציב הדו שנתי, היא גם עדות מסייעת להבנת תפקיד התקציב הדו-שנתי – השגת שקט פוליטי ולא שום דבר שקשור לתכנון כלכלי ארוך טווח. סביר להניח שנתניהו לא יפוצץ לכחלון את התוכנית הזו. זה מס שהוא יצליח לבלוע, בין היתר כדי שלא להצטייר כמי שיוצא נגד השכבות החלשות. אבל ברמה הפוליטית, זה אמור להטריד את נתניהו קצת יותר, כי התוכנית בעיקר מעידה על כך שכחלון מתהלך כחיה פצועה שנכנסה לזמן הפציעות של הממשלה הזו לקראת הבחירות הבאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"