מתגייסים לקרבי? זו הסכנה שלא מדברים עליה

מחקר מצא כי שכיחות העישון בקרב מתגייסים עלתה בכ-40% עד יום שחרורם ■ האם הורים ששולחים את ילדיהם לצבא, ולשירות קרבי במיוחד, צריכים להיות מודאגים גם מכך שילדיהם ייהפכו למכורים לניקוטין?

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חייל מעשן במלחמת לבנון השנייה
חייל מעשן במלחמת לבנון השנייהצילום: אי־פי
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

הימים הם ימי מבצע צוק איתן, והציבור כהרגלו מתגייס לעמוד לצד החיילים בחזית ומנדב ברוחב לב חבילות מלאות כל טוב: שוקולד, עוגות, חטיפים ולצדם פאקטים של סיגריות. תוכנית רדיו פופולרית משדרת מבצע של משלוחי טבק וסיגריות לחיילים בחזית, ועמותה שעוסקת באופן שוטף בגמילות חסדים מפרסמת מודעה בזו הלשון: "הלוחמים שלנו בעזה לא מתים כתוצאה מעישון! עכשיו הם מבקשים: תשלחו סיגריות בבקשה". החזית מוצפת בסיגריות, שנשלחות על ידי אנשים פרטיים עם כוונות טובות, ואולי גם על ידי בעלי עניין שזיהו את הסיטואציה כהזדמנות לפרסם את עצמם, ועל הדרך לצרף צעירים נוספים למעגל העישון.

איש לא היה מדמיין לארוז להם מריחואנה או אלכוהול בחבילות האלה, אבל סיגריות נראות כמו תרומה הגיונית למאמץ המלחמתי. "תחשבי על חייל שעישן פה ושם לפני הצבא אך הפסיק לפני הגיוס. עכשיו, במלחמה, הוא בלחץ הכי גדול שאפשר להעלות על הדעת, ומישהו זורק לו חפיסת סיגריות. מה הסיכוי שהוא לא יתחיל לעשן באופן קבוע?", אומרת ד"ר לאה רוזן, ראש תחום קידום בריאות בבית הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת תל אביב. "הבעיה הגדולה היא שהעישון ממכר, וקשה להפסיק אחר כך", היא מוסיפה.

רוזן מכירה את הנושא מקרוב. אביה לא עישן כמעט לפני שהתגייס לצבא במלחמת העולם השנייה. "הוא היה בן יחיד בארה"ב, התנדב למלחמה בגיל 17, ועד אז היה מעין 'מעשן מזדמן'", מספרת רוזן. "במלחמה הוא היה בספינה במשך שנים, ושם נתנו להם סיגריות. הוא חזר מהמלחמה מעשן כבד, ומת לבסוף מסרטן ריאות. מוות אכזרי, בגיל הרבה יותר צעיר מהממוצע במשפחתו".

סיגריות, חיילים וצבא הלכו יד ביד מאז ומתמיד: במלחמת העולם הראשונה, למשל, סיגריות היו חלק מהציוד הבסיסי שהחיילים האמריקאים נשלחו אתו לחזית. הסיגריות נחשבו לחשובות כמעט כמו כדורי הרובה של החיילים, וכאמצעי להפגת השעמום והלחץ שעוררו הקרבות. מי שהעז להתנגד למשלוח סיגריות לחיילים בחזית נחשב בוגד. בסוף המלחמה, בדיוק כמו בסיפור של רוזן, החיילים חזרו הביתה מהחזית כשהם כבר מכורים לסיגריות. מאה שנה מאוחר יותר, במדינה קטנה במזרח התיכון, נראה שמעט מדי השתנה מאז.

מחקר ישראלי גדול שהתפרסם לפני שלושה חודשים בכתב העת "Nicotine & Tobacco Research", חושף כי צעירים המתגייסים לצה"ל כשהם לא מעשנים נמצאים בסיכון גדול להשתחרר כשהם מעשנים, וכי המצב הזה לא משתנה כבר שנים ארוכות.

המחקר נערך על ידי ד"ר רוזן, ד"ר חגי לוין וד"ר סלמאן זרקא מבתי הספר לבריאות הציבור של אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית־הדסה ואוניברסיטת חיפה ובשיתוף חוקרים מחיל הרפואה של צה"ל, ובדק את הרגלי העישון בקרב כ–30 אלף חיילים וחיילות בשירות חובה ב–1987–2011. המחקר מצא כי שכיחות העישון עלתה בכ–40% מיום הגיוס ליום השחרור משירות חובה: משיעור של 26.2% מעשנים ביום הגיוס ל–36.5% מעשנים ביום השחרור. המכה גדולה יותר בקרב חיילים גברים: שכיחות העישון בעת השחרור בקרב גברים היתה של ארבעה מעשנים לכל עשרה חיילים משוחררים, לעומת קצת יותר משלוש חיילות מעשנות לכל עשר משוחררות (32.4%). ואולם קצב העלייה בעישון במהלך שירות החובה היה דומה בין גברים לנשים.

18% מהנבדקים שלא עישנו בזמן הגיוס התחילו לעשן במהלך השירות הצבאי. הקבוצה בסיכון הגבוה ביותר היא קבוצת המעשנים לשעבר, שהפסיקו לעשן לפני הגיוס. על פי תוצאות המחקר, יותר ממחציתם, 56%, חזרו לעשן במהלך השירות.

והנה עוד נתון שלא יפתיע רבים: גברים ונשים עם פרופיל קרבי היו בסיכון מוגבר להתחיל לעשן במהלך השירות, גם לאחר תקנון של משתנים אישיים, משפחתיים וצבאיים. אגב, יש גם חיילים שמפסיקים לעשן בשירות: 12% מהמעשנים בעת הגיוס הפסיקו לעשן במהלך השירות הצבאי, על פי המחקר.

עישון גורם לירידה בכושר המבצעי

"מגיפת עישון בצה"ל", כך הוגדר המצב הקיים בנייר עמדה משותף של ההסתדרות הרפואית, האגודה למלחמה בסרטן והמועצה הישראלית למניעת עישון. אז האם צה"ל הוא סוג של חממת עישון? האם הורים ששולחים את ילדיהם לצבא, ולשירות קרבי במיוחד, צריכים להיות מודאגים לא רק מאפשרות של פגיעה פיזית במהלך השירות הצבאי, אלא גם מכך שבנם או בתם שנכנסים לצבא כשהם אינם מעשנים ישתחררו כשהם מכורים לטבק וניקוטין?

צילום: Sebastian Scheiner / AP

"צה"ל הוא בטח לא גורם מרסן, או גורם שאינו מעודד עישון, כמו שהוא אמור להיות — גם כמי שרואה בעצמו צבא העם, וגם כגוף ששם לו מטרה לעודד חיילים לאורח חיים בריא", אומרת ח"כ תמר זנדברג (מרצ), יו"ר הוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול של הכנסת, שמנהלת בחודשים האחרונים דיונים קדחתניים בנושא העישון ונזקיו, והקדישה באחרונה דיון מיוחד לנושא העישון בצה"ל.

נכון להיום, צה"ל מוחרג מחוק מניעת העישון, שקובע כי הצבא יקבע בהוראות פנימיות את האכיפה, כך שבאופן תיאורטי, הצבא יכול להיות אפילו מחמיר יותר מחוקי המדינה. הוא יכול לאסור למשל על עישון בשטחים פתוחים או על מכירת סיגריות בקנטינות, ואפילו להחמיר את האזהרות על חפיסות סיגריות שנמכרות בצבא — נושאים שהמדינה נכשלה בקידומם עד כה.

אלא שבשטח, הצעדים האלה לא ננקטים. נכון להיום, בפקודת מטכ"ל, שעודכנה לאחרונה לפני עשור, אין איסור מפורש על חיילים לעשן בשטחים פתוחים בבסיסים. פקודת המטכ"ל קובעת כי אסור לעשן במקום ציבורי, ומפרטת רשימה סגורה של מקומות ציבוריים כמו מרפאה, חדר אוכל, מסדרון, מקלחת ושירותים. למפקד מותר לקבוע חדר עישון שבו מותר לעשן, אפילו בתוך מבני המגורים, או במבנה שמשמש לחדרי דיונים. אגב, לפי המלצות ארגון הבריאות העולמי והאמנה למניעת עישון שמדינת ישראל חתומה עליה, הדרך היחידה למנוע חשיפה לעישון במקומות ציבוריים היא לאסור את העישון כליל, ללא פינות עישון. זו גם הגישה הרווחת בעולם המערבי — חקיקה לביטול חדרי עישון.

בנוסף, חיילים יכולים לרכוש לעצמם חפיסות סיגריות באופן בלתי מוגבל בתוך הבסיסים, כשחלק מההכנסות מהסיגריות חוזר לקופת הצבא. מפקד שירצה לאסור על מכירת סיגריות בבסיס שבפיקודו — לא יכול לעשות זאת, מכיוון שסיגריות הן מוצר חובה בכוורות (בעבר שקמיות).

לדברי זנדברג, צה"ל אמור להיות החלוץ שלפני המחנה בכל הקשור למניעת עישון, אך בפועל הוא לא ממלא את הייעוד הזה: "צה"ל שולט בתספורות של החיילים, בנעליים שהם נועלים ואפילו במה שהם עושים בשעות הפנאי. פתאום בתחום הזה הוא מתנער באופן שכמעט גובל בעידוד עישון. בבסיסים סגורים למשל, מקום ששולט על מה שהחייל עושה מבוקר עד לילה — למה זה מובן מאליו שמותר לעשן בכל מקום באוויר הפתוח? לצה"ל מגיעים בני נוער שיוצאים מהבית בפעם הראשונה ומתנסים בסוג של עצמאות — צריך להפעיל מאמץ אקטיבי כדי שהצבא לא יהפוך לחממת עישון".

"יכול להיות שלצה"ל אין מספיק תחושת דחיפות בטיפול בנושא העישון, משום שהוא מקבל את החיילים בגיל צעיר לתקופה קצובה", אומר לנו גורם בכיר במערכת הבריאות. "נזקי העישון הם ארוכי טווח והתחלואה לא באה לידי ביטוי באופן משמעותי במהלך השירות הצבאי הסדיר או בקבע הצעיר. בגיל 21 הם משתחררים ומצטרפים לקופת חולים, וזהו".

אולי זו באמת הסיבה שצה"ל לא חש חובה לטפל בבעיה, אבל ייתכן שהוא שוגה — לא רק ברמה העקרונית, אלא גם ברמה המעשית. אמנם התחלואה הרצינית הנגרמת כתוצאה מהסיגריות היא ארוכת טווח, אבל יש גם נזקים בריאותיים ואפילו מבצעיים כבר בטווח הזמן המיידי. "מחקרים שעשינו בצה"ל, בחיל הרפואה, וגם בצבאות אחרים, מלמדים שלחיילים מעשנים יש יותר גימלים (ימי מחלה) בצה"ל, יותר פניות למיון, יותר אשפוזים. בצבאות אחרים מצאו שכישורי הקליעה למטרה שלהם פחות טובים, קבלת ההחלטות שלהם פחות טובה, הסיכוי שלהם לסיים טירונות קרבית יותר נמוך. זה פוגע בתפקוד הקרבי הצבאי וגם בתפקוד הרפואי", אמר ד"ר חגי לוין בדיון שהתקיים בכנסת בנושא.

תמריץ כלכלי למכירת סיגריות

חיילי צה"ל הם יעד אסטרטגי חשוב וטרף קל לחברות הטבק, אומרים לנו כל גורמי המקצוע שעוסקים במלחמה בעישון. "יש לנו כאן בדיוק את הקבוצה שלחברות הטבק יש אינטרס ברור להגיע אליה, "אומר עו"ד עמוס האוזנר, יו"ר המועצה הישראלית למניעת עישון. "מבחינת הרגלי העישון, רוב החיילים מתגייסים כשעדיין אין להם הרגלי עישון קשיחים, הם לא מכורים, מעשנים יחסית מעט סיגריות, ואין להם טקסי עישון קבועים כמו לקום עם סיגריה, לשתות קפה עם סיגריה וכו'". לדבריו, "זו בדיוק הקבוצה שלחברות הסיגריות יש האפשרות, הרצון והצורך לגייס".

"חברות הטבק משקיעות מאמצים רבים בפיתוי קהל יעד צעיר, כדי להוסיף משתמשים חדשים להרגל הממכר והממית", כתבו איגודי הרופאים בנייר העמדה שלהם. צה"ל, על הכוורות שלו, הוא חלק מאסטרטגיית המכירות של חברות הטבק, אומר האוזנר ומספר על מסמך משנות ה–90 המאוחרות של חברת הסיגריות בראון אנד וויליאמסון, חברה בת של ענקית הטבק בריטיש אמריקן טבקו, שמתייחס ספציפית לתוכנית העבודה של החברה בישראל.

המסמך הוא אחד ממיליוני מסמכים שנחשפו במהלך המשפטים הגדולים שהתנהלו בארה"ב נגד חברות הטבק, במסגרתם חויבו החברות להציג מסמכים פנימיים. "בעמוד 25 נכתב שהחברה שואפת להגדיל את המכירות בכוורות, ובעמוד 28 דנים בצורך של חברות הטבק לגייס מעשנים חדשים ובדרכי הפעולה הנדרשות להשגת המטרה".

הנושא של מכירת הסיגריות בכוורות מטריד במיוחד. מי שמחפש את מסלול הכסף, ימצא אותו, בין השאר, פה: בישיבה שנערכה באחרונה בוועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול של הכנסת, התברר כי לא רק שההכנסות מסיגריות הן נתח נכבד מרווחי הכוורות, אלא שחלק נכבד מהרווחים הללו חוזרים לבסיס, כך שנוצר תמריץ כלכלי גדול לצה"ל ומפקדיו למכור סיגריות לחיילים.

"30%–40% מכלל הרווחים בכוורת מגיעים מהסיגריות. הסיגריות הן המוצר הכי רווחי בכוורת. וככל שימכרו בכוורות יותר סיגריות — כך יהיה יותר תקציב למפקד לטובת פעילויות היחידה", חשף חיים גבע הספיל, אחראי על תחום העישון במשרד הבריאות, בדיון בכנסת. נציג אגף כוח אדם בצה"ל, שהשתתף בדיון, אישר כי "35%–40% מהרווח של הכוורת הוא ממכירת סיגריות".

גבע הספיל, שמשרד הבריאות באופן תמוה אוסר עליו להתראיין ואנו מצטטים מדבריו שנאמרו בוועדת הכנסת, סיפר בדיון: "יש לי חבר שהוא מפקד בסיס, והוא אומר שהוא תומך בחיילים מבתים מתקשים בכ–40 אלף שקל בשנה — והרווחים שלו מהסיגריות מהמכירות בכוורת מגיעים ל–50 אלף שקל. כלומר, ההכנסות שלו מסיגריות גבוהות יותר מהתמיכה הכלכלית שהוא מעניק להם". לדבריו, "לצבא יש אינטרס כלכלי הפוך כי מכירת הסיגריות בכוורות מממנת לו מגוון פעילויות לרווחת החיילים".

מצה"ל לא נמסרה תשובה לשאלתנו לאיזה שיעור מרווחי הכוורות אחראיות הסיגריות, ומסרו רק כי "כחלק מהסכם עם רשת כוורת, מועברים לצבא מדי שנה כ–2% מהכנסות הרשת. נוסף על סכום זה, סכומים נוספים מרווחי מכירות רשת כוורת מועברים לצה"ל למטרת הורדות מחירים בחנויות הרשת, שיפוץ מתחמי החנויות והקמת מתחמים חדשים".

אפשר גם אחרת

צה"ל הוא כמובן לא הצבא היחיד שהעישון בו נפוץ, הבעיה המרכזית היא שהזמנים השתנו, אך המצב בצה"ל נותר כשהיה. בעוד העולם המערבי מכריז מלחמת חורמה במגיפת העישון, מחמיר את החוקים שלו נגד מכירת סיגריות, מגדיל את האזהרות על החפיסות, משתמש במיסוי כאמצעי לוחמה, הרי שבצה"ל אין מספיק חדש תחת השמש.

בצבא ארה"ב, לעומת זאת, הבינו שיש חובה לפעול לשינוי המצב. "ארה"ב הבינה שהעישון פוגע בחיילים ובמוכנות שלהם לקרב ומעלה את הוצאות הצבא על טיפול רפואי. לפיכך, הצבא האמריקאי התחיל לנקוט צעדים חזקים נגד עישון, ולמעשה הוא נע לכיוון של צבא נקי מעישון", אומרת ד"ר לאה רוזן.

לדבריה, "בטירונות בצבא ארה"ב אסור לעשן בשום מקום כיום. בשאר הבסיסים העישון מוגבל, והעלו את מחירי הסיגריות בבסיסים שבעבר ניתן היה לרכוש אותן במחיר מוזל. בנוסף, במגורי החיילים והמפקדים אסור לעשן בתוך הדירות".

בישראל, עישון ומכירת סיגריות נאסרו כליל בבסיסי הרפואה של צה"ל. הצעד, אגב, לא גרר מחאות מיוחדות מצד החיילים שמשרתים או מגיעים לקבל שירות רפואי בבסיסים אלה.

יש גם טיעון מוסרי: הגיוס לצה"ל הוא גיוס חובה, דבר שאולי מטיל חוב מוסרי גדול יותר על הצבא להימנע מחשיפתם של חיילי החובה לעישון. "צה"ל הוא צבא העם, החיילים משתחררים אחר כך, ואם היום מדברים על 8,000 ישראלים שמתים בשנה מנזקי העישון — רבים מהחיילים המעשנים ימותו מנזקי העישון לאחר שהם יחזרו לאזרחות", אמר לוין בכנסת. לדבריו, "השירות הצבאי הוא הזדמנות פז למנוע עישון ואנחנו מקווים שנשכיל לנצל את ההזדמנות הזו".

זנדברג חריפה אפילו יותר: "אנחנו בגבעת חלפון מבחינת העישון בצה"ל. אני מצפה מצה"ל — גם בגלל גיוס החובה וגם כמי ששם את עצמו בתפקיד חינוכי והסברתי, ובטח בתחום הבריאות — לא להפקיר את החיילים לגורם המוות הנמנע מספר אחת. צה"ל מקבל בני נוער לחזקתו המלאה למשך שלוש שנים וקובע מה הם יעשו בכל שעות היממה — איך נותנים להם להכניס לגוף את הדבר הכי מסוכן? זה ממש להירדם בשמירה".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל וחיל הרפואה בפרט פועלים לצמצום תופעת העישון בקרב המשרתים, תוך שיתוף פעולה עם משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן. בדומה לתמונת המצב במדינה, קיימת בצה"ל ירידה לאורך השנים במספר המעשנים ובמספר הסיגריות שאדם צורך.

"על פי נתוני צה"ל והרשויות הלאומיות, הגיל הממוצע שבו אדם מתחיל לעשן הוא גיל 18, ללא קשר לשירותו הצבאי. מתוך הבנה זו, צה"ל נוקט במגוון פעולות לשם צמצום היקף המעשנים. בין היתר, הוקם מדור קידום בריאות שמתמחה בתחום הרפואה המונעת בכלל ובפרט בתוכניות נגד עישון; מופצות חוברות עזר לרופאי היחידות, שכוללות מידע בנוגע לגמילה מעישון; ומופעלת תוכנית חדשה 'סמס־הפסק' — בשיתוף בית הספר לבריאות הציבור של האוניברסיטה העברית, התומכת בנגמל בכל שעה ובכל מקום באמצעות הודעות טקסט".

צה"ל: "נכניס הסברה ונכפיל את סדנאות הגמילה"

אם שואלים את נציגי הצבא, הם דווקא עושים לא מעט כדי להילחם בעישון. "צה"ל אחראי על בריאות משרתיו, והוא רואה חשיבות רבה גם בצמצום נזקי העישון והתופעה בתוך צה"ל", אומרת רב־סרן אושרת גוזלן, ראש תחום קידום בריאות בצה"ל.

לדבריה, "יש תוכנית כלל־מערכתית של חיל רפואה, יחד עם אגף כוח אדם ובשיתוף פעולה עם משרד הבריאות והאגודה למלחמה בסרטן, שפועלת בשלושה צירים: הראשון הוא העלאת המודעות לנזקי העישון. בימים אלה אנחנו מכניסים לכל בסיסי ההכשרה והטירונות בצה"ל הסברה בנושא העישון, בדמות דיון שמלווה בהרצאה, ומצגת שדנה בנזקי העישון והכלים שצה"ל נותן למעשנים כדי שיוכלו להיגמל. גם בפו"ם (המכללה הבין־זרועית לפיקוד ולמטה, מוסד להכשרת קצינים בכירים) נכניס תכנים הקשורים לעישון. בנוסף, הפרסום נגד עישון בבסיסים יגדל ויתרחב.

"הציר השני הוא הגנה על המשרתים מפני עישון כפוי, פסיבי. בימים אלה אנו מעדכנים את פקודת המטכ"ל שדנה בעישון במקומות ציבוריים. במסגרת העדכון נגדיר את פינות העישון כמרוחקות מאזורי התקהלות, תהיה אכיפה לגבי מקומות שאסור לעשן בהם, ולדין המשמעתי ייכנס סעיף של עישון — חייל יישפט בדין משמעתי תחת סעיף של עישון במקום אסור. גם האכיפה בתחום הזה תוגבר.

"הציר השלישי הוא סיוע למעשנים להיגמל: נכפיל את מספר סדנאות הגמילה מעישון, וננגיש את הסדנאות האלה גם ליחידות השדה. אם למשל בבא"ח גולני (בסיס אימון חטיבתי, המשמש להכשרת טירונים) תתארגן קבוצה שתרצה להיגמל, נדאג שמנחה הסדנה יגיע לשם ויבצע את סדנת גמילה".

האם יש תקציב ייעודי לתוכניות האלה?

"זו תוכנית כוללת — עדיין לא נקבעה הדרישה הכספית לנושא. אבל צה"ל מוכן להקציב כספים לנושא הזה".

מדיון בכנסת עלה שיש תמריץ כלכלי למכור סיגריות בבסיסים, כי הרווח מהסיגריות גבוה ביותר.

"בעניין הזה יש נכונות לשיתוף פעולה מצד כוורת (החברה המפעילה את החנויות בבסיסים). אנחנו בתחילתה של דרך שהיא בקבועי זמן קצרים מאוד".

בבסיסי חיל הרפואה כבר נאסר העישון לחלוטין. למה לא להרחיב את האיסור לבסיסים נוספים — כמו בה"ד 1 למשל?

"גם הנושא הזה נבחן בימים אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים