לא רק בגלל התאונות: המכונית מסוכנת לבריאות

נוסף על מאות ההרוגים מדי שנה בתאונות דרכים, בישראל מתים 2,500 איש בשנה כתוצאה מסיבוכים רפואיים הקשורים בזיהום אוויר, שהשימוש במכוניות הוא התורם העיקרי להיווצרותו ■ "אין טכנולוגיה שגורמת למספר כזה של נפגעים מצד אחד, ומתקבלת בשוויון נפש מצד שני"

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכוניות בנמל אשדוד
מכוניות בנמל אשדודצילום: אילן אסייג
מירב מורן
מירב מורן

"אם טוסטרים היו גורמים ל–350 הרוגים בשנה, יצרניות הטוסטרים היו נתבעות במיליונים — אבל כשמדובר במכוניות, ההרג מתקבל כמובן מאליו". כך אומר דרור רשף, חבר הנהלת העמותה לכלכלה בת קיימא.

בישראל נהרגים בכל שנה כ–350 איש בתאונות דרכים (ב–2016 טיפס המספר ל–378 הרוגים). מספר ההרוגים בתאונות דרכים מאז קום המדינה גבוה ממספר ההרוגים בכל מלחמות ישראל ופעולות האיבה יחד. על מאות ההרוגים מדי שנה יש להוסיף 77 אלף פצועים, בהם 5,000 באופן קשה — שחלקם יישארו נכים לצמיתות. "אין טכנולוגיה שגורמת למספר כזה של נפגעים מצד אחד, ומתקבלת בשוויון נפש מצד שני", אומר רשף.

מלבד תאונות, רשף מזכיר כי מכוניות הורגות גם בשל הזיהום שהן פולטות. במחקר שערך ארגון הבריאות העולמי באפריל 2015, נטען כי הנזק הכלכלי השנתי שנגרם מזיהום האוויר בישראל ב–2010 היה 3.3% מהתוצר — 7.1 מיליארד דולר (27 מיליארד שקל) בשנה.

לפי אותו מחקר, בישראל מתים 2,500 איש בשנה כתוצאה מסיבוכים רפואיים הקשורים בזיהום אוויר, שהשימוש במכוניות הוא התורם העיקרי להיווצרותו. הזיהום גורם לשבץ מוחי, מחלות לב, מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), סרטן ריאות ומחלות נשימה מדבקות (כמו דלקת ריאות ושחפת). ב–2013 הכריזה הסוכנות הבינלאומית לחקר מחלת הסרטן כי זיהום אוויר הוא גורם מסרטן ודאי בבני אדם.

מכוניות תורמות לתחלואה ותמותה גם בהיותן מעודדות של אורח חיים "יושבני" — בני האדם נוסעים במכוניות וחונים קרוב מאוד ליעד, ולכן אינם מבצעים פעילות גופנית שהנוסעים בתחבורה ציבורית נדרשים לבצע באופן טבעי, כמו הליכה. לפי Global Health Data Exchange, אורח חיים יושבני מאפיין שני שלישים מהישראלים, והוא גורם למותם של 1,900 מהם בכל בשנה.

לתאונות יש גם תג מחיר: משרד התחבורה העריך את הנזק הכספי למשק מתאונות דרכים ב–15 מיליארד שקל בשנה. מאיסוף נתונים של העמותה לכלכלה בת קיימא עולה כי תאונות וסיבוכים רפואיים שמקורם בזיהום אוויר ומחסור בפעילות גופנית הורגים בטרם עת אחד מכל עשרה ישראלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב