קריסת מגה: בית המשפט אישר הקפאת הליכים ל-30 יום - ומינה 3 נאמנים; הסניפים ייפתחו מחר

הנאמנים: רואה החשבון גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר ברטוב ■ עורך הדין של מגה: "הכנו תוכנית שתאפשר לכל עובדי מגה לחזור לעבוד. המטוס מוכן להמראה ויש לו דלק - רק צריך שיימצא טייס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סניף מגה ברחוב דיזנגוף, תל אביב
סניף מגה ברחוב דיזנגוף, תל אביבצילום: מוטי מילרוד

קריסת רשת מגה הגיעה הבוקר (ב') לבית המשפט המחוזי בלוד: השופט אילן שילה אישר צו הקפאת הליכים למגה למשך 30 יום ומינה לרשת שלושה נאמנים: רואה החשבון גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר ברטוב. במקביל, הודיע ועד העובדים כי כל סניפי הרשת, שסגורים היום - ייפתחו מחר.

הדיון שנערך הבוקר התקיים בהמשך לבקשת הקפאת ההליכים שהגישה אתמול החברה ועל רקע חובות של כ-1.4 מיליארד שקל. בעלי אלון רבוע כחול - שרגא בירן, ראש ארגון הקניות של הקיבוצים - עמית בן יצחק, ודודי ויסמן לא הגיעו לדיון בבית המשפט בעניין החברה הקורסת שבבעלותם.

עובדי מגה מפגינים מחוץ לבית המשפט

מאות העובדים שהגיעו להפגין על כך שיאבדו את מקום עבודתם, נאלצו להפנות את זעמם למנהלי החברה, בראשות המנכ"ל אביגדור קפלן. "זה אקמול לחולה גוסס מסרטן", אמרו העובדים. "הם רק דוחים את הקץ. אנחנו לא רוצים דמי אבטלה ולא רוצים להתחיל מחדש בחברה חדשה. אנחנו רוצים להמשיך לעבוד במגה".

עורך הדין של מגה: "מגיעים להקפאת הליכים במצב הכי טוב שיכול להיות"

אביגדור קפלן מגיע לדיון הבוקר בבית המשפטצילום: אילן אסייג

את הדיון פתח עורך הדין של מגה, אמיר ברטוב, שאמר כי "מגה מגיעה להקפאת ההליכים במצב הכי טוב שיכול להיות. אחרי הליך התייעלות גדול שביצעה, סגירת סניפים, צמצום עובדים. החודשים האלה לא בוזבזו לשווא. בקופת המזומנים של מגה יש מעל 160 מיליון שקל מזומנים שניתן להשתמש בהם להמשך הפעילות של מגה בתקופת ההקפאה לכן לא צריכים מממן ולא צריך טובות של אף אחד.

"גם הכנו תוכנית הפעלה שתאפשר לכל עובדי מגה לחזור בינתיים לעבוד, בהנחה שהמדפים של מגה יתמלאו בסחורה. הפעם, בניגוד לפעם הקודמת, כל מי שיספק מוצרים למגה האספקה תהיה מובטחת ולא תהיה חשש שהמוצרים לא ישולמו. יש לנו חדר מידע שהקמנו. מגה נשארה עם מגה בעיר שהחנויות שלה במיקומים הטובים בארץ ומשרתת שכונות טובות במרכז והיא היתה תמיד רווחית והרגל החזקה של מגה. יש למגה בעיר זכות קיום כרשת במקשה אחת. המטוס מוכן להמראה ויש לו דלק רק צריך שיימצא טייס".

קרדיט: ז'נאן בסול

השופט הודיע כי הכנ"ר תומך במתן צו הקפאת הליכים ל-30 יום ואיש מיושבי האולם לא התנגד לכך.

עם זאת, חלק מהספקים של מגה התנגדו לרצונם של הבעלים - אלון רבוע כחול, שתקופת הקפאת ההליכים תמומן מהקופה של מגה ודרשו שהיא תמומן מכספי החברה האם. בא כוחה של ספקית מפיות, עם חוב של 8.5 מיליון שקל לדבריו, טען כי "החברה המשיכה לספק מוצרים על סמך התחייבויות שהיו ומקומם שהכסף שנצבר בקופה של מגה (160 מיליון שקל) ישמש במלואו למימון הקפאת הליכים ולא ישולם לספקים שהמשיכו לספק למגה סחורה בהתאם להסדר שאושר על ידי בית המשפט. רבוע כחול לא העבירה לפחות 60 מיליון שקל (תשלום שהיתה צריכה לשלם עבור סחורה בשישי האחרון ולא שילמה) לכן ההקפאה צריכה להיות ממומנת על ידי כסף של בעלות השליטה כמו שקורה בהרבה הקפאת הליכים".

סניף מגה בתל אביב

בתגובה טען עורך הדין של מגה כי אלון רבוע כחול כבר העמידה למגה 240 מיליון שקל.

במהלך הדיון התפתח ויכוח סביב זהות הנאמן שימונה לחברה. בנק הפועלים התנגד לרשימת השמות שהציג הכנ"ר, בטענה שמדובר ברשימה בלעדית שכוללת עורכי דין ורואי חשבון שחלקם עסוקים בימים אלה בתיקים אחרים. העובדים ביקשו כי ירון זליכה, המכהן כיועץ שלהם וחבר דירקטוריון מגה, ישמש כנאמן משותף.

ירון זליכה מפגין עם עובדי מגהצילום: אמיל סלמן

עורכת הדין של החברה המרכזית למשקאות (קוקה קולה ישראל) התנגדה למינוי זליכה וטענה כי מי שהיה מעורב מבפנים לא יכול לכהן בתפקיד. גם בא כוח הכנ"ר טען כי גם הוא סבור שלא יהיה נכון למנות את זליכה לנאמן, היות וזליכה שימש עד לאחרונה כנושא משרה במגה. לדבריו, חשובה נטרליות בתיק כה מרובה אינטרסים.

השופט שילה ביקש מהכנ"ר כי יציג שמות נוספים לתפקיד הנאמן והדיון יצא להפסקה קצרה. בתום ההפסקה חזר הכנ"ר וטען כי אין לו שמות נוספים להציע לתפקיד. קולות של פליאה נשמעו כאשר בא כוחו של חברת בסס"ח הציע לתפקיד הנאמן גיל שרון, מנכ"ל פלאפון לשעבר. לדבריו גיל שרון רואה בתפקיד כמשימה חשובה ויש לו את היכולות לתפקיד.

בסופו של הדיון מסר השופט שילה את החלטתו ואמר: "חרף ההסדר שנעשה בחודש יולי. לא הצליחה החברה להביא לשיקומה ועתה אני נזקק לבקשה להקפאת הליכים ומינוי נאמנים. בתחילת הדיון החלטתי על הקפאת הליכים למשך 30 יום מהיום. לאחר ששמעתי טיעונים רבים לפני ואחרי ההפסקה לגבי שמות הנאמנים שמונו, אני מורה על מינויו של רואה חשבון גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס וכן עו"ד אמיר ברטוב ממשרד ע"וד ליפא מאיר ושות' - המייצג את החברה".

עוד אמר שילה כי "תפקידם של הנאמנים יהיה לנסות לשקם את החברה ולהביא למכירתה, אם ביחידה אחת ואם במכירה בחלקים של סניפים. הנאמנים ישימו לנגד עיניהם את שימור מקומות העבודה של העובדים ושיקול זה ינחה אותם וגם את ביהמ"ש בבוא העת".

ועד עובדי מגה מסר בתגובה להחלטת בית המשפט: "אנו מברכים על החלטת השופט למנות נאמנים לחברה באופן שיאפשר את המשך פעילותה. השופט הנחה את הנאמנים לפעול לכך שהחברה תימכר בשלמותה על מנת לשמור על מקום עבודתם של 3,500 עובדים. במידה שהנאמנים ינסו למכור את החברה שלא בשלמותה, אנו נתנגד ונפעיל את כל הכלים האפשריים למנוע את המכירה בחלקים".

הספקים מוכנים לתת לחברה ארכה של חודש בלבד להנפקת זכויות ולהמרתן למניות

ספקי מגה המיוצגים על ידי התאחדות התעשיינים ואיגוד לשכות המסחר העבירו היום את התיחסותם לבקשתה של רבוע כחול, החברה האם של מגה, לדחות בשלושה חודשים וחצי את מועד הנפקת האופציות שהובטחו להם.

על פי הסדר החוב של מגה מלפני כחצי שנה, הספקים זכאים לאופציות ממניות ריבוע כחול, אותן ניתן להמיר למניות החברה בגין ויתור על 30% מחובותיה של מגה לכל אחד מהם. הקצאת האופציות אמורה היתה להתבצע עד ה-15 בינואר 2016, אולם רבוע כחול ביקשה לדחות אותה ל-31 במאי 2016.

בתשובה שהגישו לבית המשפט ציינו הספקים, כי הם מתנגדים לבקשת רבוע כחול לדחיית הנפקת הזכויות, ובהמשך לדחיית מימושן למניות, אולם לאור המגבלות הטכניות שהחברה מתיחסת אליהן, הם מוכנים להעניק לה ארכה של חודש בלבד בשני המקרים, של ההקצאה וההמרה.

עם זאת, הספקים התנו את הסכמתם בכך, שעד לביצוע ההקצאה לא יתבצע שינוי (דיספוזיציה) בנכסי רבוע כחול, לרבות בחברות המוחזקות על ידה שהן דור אלון אנרגיה, מגה קמעונאות, נעמן גרופ, רבוע כחול נדל''ן, אלון סלולר ודיינרס קלוב ישראל.

בנוסף הציעו, כי אם בית המשפט יבחר לאפשר לרבוע כחול לדחות את הנפקת הזכויות, הם מציעים שבית המשפט יורה לחברה לבצע באופן מיידי את הקצאת האופציות לספקים הגדולים שלפני הקצאת הזכויות. אם בית המשפט ידחה הצעה זו' מבקשים הספקים כי יורה לרבוע כחול לבצע את הנפקת הזכויות לא לאחר ה-30 באפריל וכן לא לבצע שינוי בנכסיה לפני כן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון