לאחר 5 שנים של ביקורת ציבורית - מבקר המדינה יבדוק את הריכוזיות בגז

השופט (בדימוס) יוסף שפירא הורה לחטיבה הכלכלית במשרדו להאיץ בדיקה שהחלה על תנאי הזיכיון של מונופול דלק נובל אנרג'י והפיקוח עליו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, החליט לבדוק את התנהלות המדינה והרגולטורים בסוגיית הגז הטבעי. במסגרת תכנית העבודה של משרד מבקר המדינה לשנה זו, תבדוק החטיבה הכלכלית במשרד היבטים הנוגעים לריכוזיות בתחום הגז הטבעי וההשלכות שלה על המשק.

בין הנושאים שייבדקו, תיכלל פעולת הרגולטורים ובהם משרד האנרגיה; הממונה על ההגבלים העסקיים ואחרים. סוגייה נוספת שתיבדק היא שטר החזקה - השטר שקיבלה הזכיינית של "תמר" ו"לווייתן", והשלכות המונופול על מחירי הגז הטבעי לתעשייה ולצרכנים אחרים.

יוסף שפירא

לאור ההתפתחויות בנושא, הורה המבקר לחטיבה הכלכלית לזרז את עבודת הביקורת ולבדוק האם נדרש להרחיב אותה. המבקר עסק בנושא משק הגז הטבעי. דוח 64א' שפורסם ב-2013 עסק בליקויים בהבטחת אספקת גז טבעי לאזרחים. המבקר המליץ בפרק זה להגביר את הפיקוח במשק על המונופול שנוצר בגז הטבעי.

יש לציין כי על אף הפרסומים הרבים בשנים האחרונות ב-TheMarker בדבר חלוקת רישיונות הקידוח המופרזת לקבוצת דלק נובל אנרג'י, הפיקוח הלקוי על אכיפת דיני ההגבלים בחוזי הגז הנחתמים ותנאי הזיכיון התמוהים לכאורה שהוכתבו לבעלי המאגרים - נמנע עד כה מבקר המדינה מלעסוק בשוק הגז הטבעי, והסתפק בביקורת כללית על פעילות משרד האנרגיה.

קידוח לוויתןצילום: אלבטרוס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו