רשת הקשרים של נתניהו דורשת חקירה רצינית

רה"מ נפגש בביתו עם בכירים במשק במחשכים; את תשובה פגש קצת לפני החלטת הממשלה על יצוא הגז

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

בנימין נתניהו הוא לא אהוד אולמרט. בניגוד לקודמו בתפקיד, ראש הממשלה הנוכחי, שהחליט הערב (ג') לקחת אותנו לסחרור מיותר ויקר של בחירות, אינו מושחת. הוא אמנם נחקר בעבר בכמה הזדמנויות, אך מעולם לא הוגש נגדו כתב אישום. זה לא אומר שלא צריך לחקור גם הפעם את התנהלותו. גם אם נשכח לרגע את פרשת ביבי טורס ועוד פה ושם עניינים מהעבר, ההתנהלות של נתניהו בשנתיים האחרונות סביב החלטות כלכליות חשובות של ממשלתו דורשת בדיקה רצינית. ואני לא מדבר על התמיכה שלו בחוק מע"מ אפס.

נתניהו נפגש לפגישה אינטימית בביתו עם יצחק תשובה קצת לפני החלטת הממשלה על יצוא הגז, החלטה שהשפיעה מאוד על עסקיו של תשובה (הפגישה נחשפה על ידי ח"כ שלי יחימוביץ').

נתניהו, הערבצילום: אמיל סלמן

במוצאי סוכות האחרון נפגש נתניהו עם אודי אנג'ל מבעלי זכיינית ערוץ 2 רשת ובעל מניות בחברה לישראל. אין לדעת מה היה בשיחה בין השניים שכן נתניהו מקפיד לערוך את הפגישות האלה בביתו, ללא רישום, ללא השתתפות עוזרים ותחת מעטה חשאיות. אבל ברור שהיה להם על מה לדבר: הפגישה עם אנג'ל נערכה לא הרבה זמן לפני מינויו של נתניהו לשר תקשורת במקום גלעד ארדן שמונה לשר הפנים.

נתניהו ידע כבר אז ששר הפנים המכהן גדעון סער בדרך הביתה ושארדן כנראה יקפוץ כיתה. ואז ימים אחרי שהשתלט בעצמו על תיק התקשורת ביטל נתניהו את החלטת ארדן לפצל את ערוץ 2, מה שעשה טוב עסקית לרשת של אנג'ל. הפגישה עם אנג'ל, שמכיר את נתניהו מתקופת הצבא, היתה גם פחות משבוע לפני פרסום דו"ח ששינסקי שהשפיע על עסקי כיל שבשליטת החברה לישראל.

נוחי דנקנרצילום: עופר וקנין

אבל הקשר המטריד מכולם הוא עם נוחי דנקנר, בעבר האיש החזק במשק. כבר כתבנו כאן שנתניהו היה נפגש מעת לעת עם דנקנר, אבל לא ידענו עד כמה הפגישות האלה התקיימו במועדים קריטיים. בעבר, כשפנינו ללשכת ראש הממשלה, התמידו שם באופן גורף בסירובם להתייחס לפגישות עם דנקנר ולנושאים שעלו בהן.

לנתניהו ולדנקנר יש מן המשותף: ניר חפץ, הדובר המקורב של משפחת נתניהו ומי שתיווך לאחרונה בעניין הופעתה של שרה נתניהו בסרט של רשת (אנג'ל), הוא גם הדובר האישי של דנקנר כיום. חפץ יושב שעות ארוכות מאחורי דנקנר בבית המשפט ועוסק בין השאר בתדרוך עיתונאים. חפץ החליף את הדובר הוותיק של דנקנר ושל אי.די.בי, רני רהב (שהוא הדובר של אנג'ל).

ניר חפץצילום: בר און

על פי היומן של דנקנר שחלקים ממנו פורסמו אתמול בעיתון "ידיעות אחרונות", דנקנר נפגש עם נתניהו בבית ראש הממשלה ערב הצגת דו"ח ועדת הריכוזיות לציבור. למעשה, האיש שבגלל עוצמתו ושליטתו על חצי משק הוקמה ועדת הריכוזיות ישב עם נתניהו כמה שעות לפני מסיבת העיתונאים שבה השתתפו גם הנגיד דאז סטנלי פישר ושר האוצר לשעבר יובל שטייניץ.

פגישה כזו מעל לראשה של הוועדה שמינה נתניהו וביום קריטי כזה עדיף לה שלא היתה מתרחשת, אבל גם אם נערכה, היה צריך שתהיה שקופה בהרבה - במשרד, בשעות העבודה ועם תיעוד. חפץ, שכיהן אז כעורך "מעריב", נוכח מאוד ביומן של דנקנר בכמה וכמה פגישות.

באותם ימים ניהל דנקנר קרב הישרדות: באופן אישי הוא כבר היה כמעט פושט רגל, אבל חברת אי.די.בי עדיין היתה שלו והוא ביקש לגייס לה כספים. לכן הוא יצא ב"הנפקת החברים" המפורסמת שהתנהלה ממש באותם ימים. בלי לדעת עד כמה השניים קרובים, בשעה שבה ישב דנקנר בבית נתניהו כבר עוצבה הכותרת הראשית של TheMarker ליום המחרת: "נתניהו יציג את דו"ח הריכוזיות, מר ריכוזיות במאבק הישרדות".

אודי אנג'ל וסילבן שלוםצילום: סיון פרג'

משפט פלילי, 
משפט ציבורי

שער TheMarker ב-22 בפברואר 2012צילום: ללא קרדיט

על פי הפרסום ב"ידיעות" אתמול, דנקנר, שבאותם ימים כבר הפסיק לפרוע הלוואות לבנקים, אך אותרג על ידי מנהלי הבנקים משום מה, רשם לעצמו לברך את מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, ביום הולדתה, ולסמס לה את תוצאות ההנפקה. במקביל הוא נפגש באותם ימים עם מנכ"ל בנק הפועלים, ציון קינן. עד היום הבנקים לא עשו דבר בנוגע לגביית החוב מדנקנר והוא ממשיך לממן יועצים ועורכי דין יקרים ולהתנהל כמיליארדר.

על פי היומן שלו שפורסם ב"ידיעות", מבית ראש הממשלה בירושלים יצא דנקנר היישר לביתו בהרצליה פיתוח, ושם (על פי כתב האישום) נרקמה הרצת המניות שעליה הוא עומד כיום למשפט פלילי. באותו ערב נפגש דנקנר עם איתי שטרום (שנאשם איתו בהרצה) ועם יוסי ויליגר מבעלי ויליפוד. ויליגר, שבא לבית דנקנר (בתיאום באמצעות הטלפון הסלולרי של אורלי דנקנר), כבר ידע באותה שעה שישקיע בהנפקת החברים 10 מיליון שקל מכספי החברה הציבורית שהיתה בשליטתו.

איתי שטרום

אלא שבעקבות הפגישה עם דנקנר ושטרום שונתה התוכנית: הוא התבקש על ידיהם, כך על פי טענת הפרקליטות, להעביר חלק מהכסף שתוכנן להנפקה לרכישת מניות אי.די.בי מידי שטרום עצמו ולא במסגרת ההנפקה - כלומר להשתתף בהרצה. ויליגר הסכים. בסמס שהוקרא בבית המשפט לפני שבוע ביקש דנקנר למחרת היום מוויליגר אם אפשר "להגדיל אצל שטרום". ויליגר ענה שהנושא בטיפול ודנקנר ענה לו "אתה ענק".

באותו יום נפגש דנקנר בקפה ברמת אביב ג' עם אילן בן דב שגם הוא התבקש לקנות מניות משטרום ולא בהנפקה (כלומר להשתתף בהרצה). בן דב ביצע את המוטל עליו. באותם ימים היה דנקנר בעל השליטה בסלקום ובן דב בעל השליטה בפרטנר - האם מותר היה להם להיפגש כך?

בן דב וויליגר נחקרו על הדברים ברשות ני"ע והם אינם נאשמים בפרשה. דנקנר ונתניהו עומדים כיום למשפט - דנקנר למשפט פלילי ונתניהו למשפט הציבור. אבל לא היה מזיק אם הפגישות ביניהם - בין ראש ממשלת ישראל לאיש החזק ביותר במגזר העסקי - היו נבדקות בדקדקנות.

יצחק תשובה ורקפת רוסק עמינחצילום: עופר וקנין

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש