לפיד: תבוטל העלאת מס ההכנסה בכל מדרגות המס ב-2014

שר האוצר: "הצעד האחראי הוא לא רק להעלות מסים, אלא גם להוריד אותם" ■ עלות ההחלטה לקופת המדינה - 3.6 מיליארד שקל בשנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר האוצר יאיר לפיד הודיע הערב על ביטול העלאת מס ההכנסה בכל מדרגות המס ב-2014. משרד האוצר קיים הערב מסיבת עיתונאים מיוחדת עם לפיד וכל בכירי האוצר, בשעה 19.45. עלות ההחלטה לקופת המדינה - כ-3.6 מיליארד שקל בשנה. ההחלטה, לדברי לפיד, באה על רקע הגדלת הכנסות המדינה ממסים.

שר האוצר אמר הערב כי "הממשלה צריכה לעבוד בשביל מעמד הביניים ולא רק שהוא יעבוד בשבילה. הצעד האחראי הוא לא רק להעלות מסים, אלא גם להוריד אותם. זו החלטה שנלקחה בזהירות ושתעזור לנו להתמודד עם אתגרים גדולים בהעלאת שיעורי הצמחיה. למרות שהממשלה אישרה יעד גירעון, אנחנו מאמינים שהוא יהיה נמוך מ-3.5%.

"עברנו את התחזיות בגביית מסים בין השאר בזכות הרוווחים הכלואים והוצאות הממשלה הקטנו. אנו מקלים על חייו של מעמד הביניים הישראלי - מעמד הביניים לא גומר את החודש".

כתבות נוספות באתר TheMarker

מדריך למתלבטים: לשלם 4,700 שקל על שכירות או על משכנתא?

רמי לוי מתכוון להתרחב גם לשוק הטלוויזיה: "גם כאן נפתיע"

מנכ"לית האוצר, יעל אנדורן, שהשתתפה במסיבת העיתונאים ציינה כי "תפקיד הנהלת האוצר לדאוג שהתקציב יהיה כמה שיותר יעיל ולא בזבזני. כיום התקציב גדול מדי וכלל ההוצאה מרחיב למדי".

יאיר לפיד. יפתור את בעיית מעמד הביניים דרך יורם ארבל?

בעקבות החלטת לפיד, מס ההכנסה לבעלי שכר של עד 5,280 שקל יהיה 10% (ולא 11% כפי שתוכנן להחל מה-1.1.2014). המס השולי לבעלי שכר של עד 9,010 שקל יהיה 14% (ולא 15%). המס השולי על שכר של עד14 אלף שקל יהיה 21% (ולא 22%). המס על שכר של עד20 אלף שקל יהיה 31% (ובמקום 32.4%). המס על בעלי שכר של עד 41,830 שקל יהיה 34% (ולא 36%). המס על בעלי שכר של עד 67,630 יהיה 48% (ולא 50%) והשכר של בעלי שכר הגבוה מ-67,631 שקל יהיה 50% (ולא 52%).

באוצר דנו לאחרונה בהפחת שיעור המע"מ מ-18% ל-17.5% או אף ל-17%, או בביטול ההעלאה הצפויה של מס ההכנסה ב-12%-1% וביטול העלאת מס החברות מ-25% ל-26.5%, הצפוי גם כן ב-1.1.2014.

"ציניות של פוליטיקה חדשה"

"טוב שלפיד הוציא את עז העלאת המסים שהוא בעצמו הכניס. הכוונות הטובות לא מגיעות לשכבות המוחלשות ולמעמד הביניים האמיתי, שמשלמים את המחיר על כלכלת הזיג־זג של לפיד", הגיבה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, להחלטת שר האוצר לביטול העלאת מס ההכנסה.

גלאון הוסיפה: "חבל שכרגיל אצל לפיד הכוונות טובות וההטבות מגיעות קודם כל אל העשירון העליון. מי שמרוויח מעל 40,000 שקל בחודש קיבל הטבת מס של 2%, אבל השכבות המוחלשות ומעמד הביניים האמיתי, שלפיד העלה להם את המע"מ רק לפני חצי שנה, ימשיכו לחכות בסבלנות".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "הוכח כי בניגוד להפחדות של שר האוצר, הגירעון לא היה כה גדול כפי שהוצג ולא היה מקום מלכתחילה להטיל גזירות על הציבור".

ח"כ איציק שמולי (עבודה) אמר: "כולנו שמחים לשלם פחות מסים, אבל העובדה שהחלטות שר האוצר של ישראל יציבות כמו שושנת הרוחות צריכה להטריד את כולנו. שר האוצר לא יוצא טוב מהסיפור. או שהוא ממש לא הבין בזמנו לאן הוא נכנס ופקידי האוצר עשו עליו סיבוב בעת הכנת התקציב, או שכל המהלך הזה תוכנן מראש - ואז הציניות של הפוליטיקה החדשה אפילו גרועה יותר מזו של הישנה".

מרכזת הקואליציה ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) אמרה כי "לפיד שוב מקשיב לדרישתי לבטל את העלאת המס ולא לפגוע במעמד הביניים ובמי שעובדים. חבל שלקח לו הרבה זמן להפנים זאת והציבור נאלץ להסתובב עם תחושת תסכול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר