שומרת מסורת: השרה גמליאל עברה משרד, הג'ובים למקורבים עברו איתה

רגע לפני שהפרה את ההגבלות ונדבקה בקורונה, עובדים במשרד להגנת הסביבה שטחו שורה של טענות כלפי התפקוד של גילה גמליאל ■ בין התלונות: קיום פגישות רגישות ללא אנשי מקצוע ומינוי מקורבים ובני משפחה ■ גמליאל: "לא ניתן לרעשי רקע לפגוע בעשייה"

טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל
השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאלצילום: מארק ישראל סלם
טלי חרותי-סובר

ארבעה חודשים וחצי בלבד מכהנת השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, בתפקיד - וכבר עולות טענות לגבי תפקודה. בין השאר, הטענות עוסקות במינוי קרובי משפחה ומקורבים ללשכתה, התעלמות מהפקידות המקצועית במשרד - ובעיקר פער גדול בין ההצהרות על פועלה, כפי שהן מובאות בכלי התקשורת, לבין הביצוע בפועל.

אחת הטענות המרכזיות נגד השרה גמליאל היא כי מאז שנכנסה לתפקיד, הנהלת המשרד שבראשו היא עומדת התכנסה פעמים בודדות בלבד. מקורות במשרד להגנת הסביבה אומרים כי במשרד היה נהוג לקיים ישיבות הנהלה לפחות פעם בשבוע או בשבועיים - עם מנהלי המחוזות או בלעדיהם - גם בזום ובטלפון, לאחר פרוץ הקורונה. ואולם מאז כניסתה לתפקיד, טוענים המקורות, נוצר נתק שמונע החלפת דעות בין אנשי המקצוע, כמו סמנכ"לים ומנהלי מחוזות - לבין ראשי המשרד.

ציוץ שפירסמה השרה גילה גמליאל, בשבוע שעבר

עוד נטען כי גמליאל נוהגת לקיים פגישות עם גורמים חיצוניים - בלי לשתף את הדרג המקצועי במשרדה, שלא פעם שומעים על הפגישות רק בדיעבד, מאותם גורמי חוץ. בין השאר, גמליאל פגשה נציגים של התאחדות התעשיינים - ללא נציג מהיחידה האחראית במשרד על מתן ההיתרים והפיקוח על התעשייה. בנוסף, מוכרים מקרים שבהם ראשי רשויות מקומיות ונציגים של ארגוני סביבה שמעו על החלטות שקיבלה השרה עוד לפני אנשי המקצוע במשרד.

אנשי המקצוע במשרד זועמים על התנהלותה של גמליאל, המדירה אותם מהמפגשים, ואומרים כי "המשרד להגנת הסביבה אינו המשרד לשוויון חברתי, ותחומי עיסוקו מורכבים וכוללים נושאים כימיים וכלכליים סבוכים. שרה שהגיעה לפני כמה חודשים אינה יכולה להדיר אנשי מקצוע מתפקידם".

ההצנחה של יו"ר הוועד לשעבר

איש מקצוע חיצוני המכיר היטב את המשרד להגנת הסביבה טוען כי השרה אינה מאמינה בפקידי המשרד, וכי כשנכנסה לתפקיד אמרה שבכוונתה לשנות את הלך הרוח שהיה קיים במשרד.

לדבריו, שר חדש מסרב לעתים ליישר קו עם אנשי המקצוע הקיימים, ומעלה שאלות המנערות קונספציות קיימות, וטוב שכך. ואולם, לדבריו, התנהלותה של גמליאל פוגעת באנשי משרדה, אף שאלה מכירים היטב את החומר שבו היא מבקשת לעסוק.

אף שגמליאל נמצאת במשרד להגנת הסביבה פרק זמן קצר, נטען במשרד כי היא עוסקת במינויים שקשה להסבירם. כך למשל, באחרונה מונה בני אלבז, קצין מטה יו"ש, שכיהן בעבר גם כיו"ר ועד העובדים במשרד, לחבר בהנהלת הקרן לשמירת הניקיון - שתפקידה לרכז אמצעים כספיים לשמירה על איכות הסביבה. אלבז מונה במקום ד"ר סיגל בלומנפלד, עובדת ותיקה ומקצועית במשרד, וללא הסבר.

מאותה הקרן הודח באחרונה ללא הסבר גיא סמט, סמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה, ומי שהיה בעבר גם ממלא מקום מנכ"ל המשרד במשך כשנה וחצי. במקומו מינתה השרה את גלית כהן, סמנכ"לית התכנון במשרד, שעבודתה אמנם מוערכת, אבל אינה עוסקת בתחום הפסולת בתפקידה השוטף.

ג'ובים למקורבים

כמו במשרד לשוויון חברתי, גם במשרד הנוכחי מעסיקה גמליאל בני משפחה ומקורבים, שעברו איתה מלשכה ללשכה.

בלשכתה כשרה לשוויון חברתי הועסק נהג בשם ישראל כהן, שבהמשך שימש יועץ לשרה. כהן ובעלה של גמליאל, חובב דימרי, הם בני דודים. אותו כהן עובד גם במשרד להגנת הסביבה ומוגדר יועץ לשרה.

הפגנה מול מפעלי בז"ן בחיפה, ב-2019צילום: רמי שלוש

עובד נוסף במשרד להגנת הסביבה הוא אסף שטרית, בן דודו של בעלה, שבמשרד לשוויון חברתי שימש רכז לשכה, וכיום מוגדר יועץ לשרה. כמו כן, חברתה של השרה ופעילת הליכוד חירות איטח, היתה רכזת לשכת המשרד לשוויון חברתי, וכיום עובדת עם גמליאל במשרד להגנת הסביבה כיועצת למנכ"ל.

עם כניסתה לתפקיד במשרד להגנת הסביבה מינתה גמליאל את דוד יהלומי למנכ"ל המשרד - אף שאין לו כל קשר מקצועי לתחום הסביבה, או הכשרה קודמת. גם הוא הגיע עמה מהמשרד הקודם, שם היה ראש המטה שלה. לפני כן שימש יהלומי גזבר המועצה המקומית גדרה, שבראשה עומד אחיה של השרה, יואל גמליאל.

במשרד טוענים כי בלא מעט מהדיונים המקצועיים שכבר התנהלו במשרד, יהלומי אינו מציג עמדה מקצועית, וכי הם מסתיימים ללא סיכום - כך שנוצרת סחבת מיותרת. לדבריהם, המנכ"ל דורש לקבל ללשכתו ארוחות בוקר, ובאופן מוזר מסרב לחתום על דו"חות הנוכחות של עובדיו.

הצהרות גדולות, מעשים קטנים

טענה משמעותית שנשמעת מפי מקורבים למשרד להגנת הסביבה היא שגמליאל יוצאת בהצהרות גדולות, אף שלא פעם אלה נותרות ללא מימוש. כך למשל, במקרה של ההכרזה הדרמטית על תמיכת השרה בפינוי התעשייה המזהמת ממפרץ חיפה.

ב-12 ביוני קרס בבית הזיקוק בחיפה מגדל קירור, הנחשב אחד מסמלי המפעל. בהודעת השרה זמן קצר אחרי האירוע, גמליאל ציינה כי "הפעם הקריסה התרחשה בטעות, אבל בפעם הבאה תהיה מכוונת".

מגדלי הקירור, היום. זוהו לא פעם שלא בצדק כסמל לזיהום מבתי הזיקוקצילום: רמי שלוש

בהמשך הודיעה השרה כי "יש שם מפעלים שייסגרו, חד וחלק". ואולם ההצהרות הושמעו לפני שגמליאל קיימה אפילו דיון מקצועי אחד עם אנשי משרדה - בלי שביקרה באזור או נפגשה עם ראשת העיר חיפה, ובלי שדנה בכך עם ראשי התעשייה.

במשרד להגנת הסביבה אף טוענים כי לאחר האירוע בבית הזיקוק, ביקשו השרה ומנכ"ל המשרד, דוד יהלומי, לקיים דיון דחוף בנושא; עובדי המחוז והמטה הכינו מסמכים ומצגות בלוח זמנים של 24 שעות, הגיעו לפגישה - אבל המנכ"ל יהלומי ביטל אותה והיא לא התקיימה עד היום. עובדי המשרד טוענים כי מדובר בשיטת עבודה: הם מכינים תוכניות ומצגות בלוחות זמנים בהולים - אבל בסופו של דבר לא מתקיים כל דיון והדברים אינם מקודמים.

תחום אחר שלגביו יצאה השרה בהצהרות הוא הטיפול במשבר האקלים. "אשים דגש מיוחד על אנרגיות חלופיות ומשבר האקלים", אמרה גמליאל במאי בטקס כניסתה לתפקיד. במשרד טוענים כי אין לכך כל ביטוי במעשים, וכי לא נעשה צעד משמעותי לקדם את הצהרת השרה. טענות דומות נשמעות גם לגבי שיקומו של מפרץ אילת, שנפגע קשות בסערה שהתחוללה במארס. גם שם לא לוו ההצהרות בדיון מקצועי עם אנשי המקצוע במשרד.

שונית האלמוגים באילתצילום: פרופ' מעוז פיין / א

גרוע מכך, השרה עצרה את תוכנית האב לטיפול בפסולת בהיקף של מיליארדי שקלים - תוכנית שגובשה עם משרד האוצר לאחר שנים של דיונים - ללא כל דיון מקדים או הצגת חלופה.

"במשרד החלו בקידום תוכניות גדולות"

רשימת שאלות ארוכה הועברה על ידי TheMarker ללשכת השרה גמליאל, אבל למרות הבטחות חוזרות ונשנות - לא התקבלו תשובות.

מטעם גמליאל ומנכ"ל משרדה יהלומי נמסר: "הטענות המובאות בכתבה מופרכות וחסרות שחר. רעשי הרקע והרכילויות לא יפריעו לעשייה ולשינויי המדיניות הנדרשים במשרד. השרה ומנכ"ל המשרד נכנסו לתפקידם לפני כמה חודשים והחלו בקידום תוכניות גדולות ובשינויים רחבי היקף שנדרשו בתחומי הסביבה במשרד. טבעי שבעלי אינטרסים, המעוניינים לשמר את המצב הקיים - המשרת את טובתם ולא את טובת הציבור - יסתתרו מאחורי מעטה אנונימיות ויפיצו אמירות תלושות מהמציאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker